Ranní restart 3.12.2019

09:15 | E V | Diskuze

Český průmysl už běduje víc než německý

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Výrobní PMI, tedy index zahrnující v sobě několik klíčových ukazatelů vývoje zpracovatelského průmyslu, se v Česku v listopadu snížil na 43,5 (z říjnové hodnoty 45,0), zatímco trh čekal naopak drobný růst na 45,5.

Na (dosavadní) dno 43,1 od počátku měření v roce 2001 si ovšem tento index sáhl už letos v červenci, takže po opakovaných poklesech v předchozích několika kvartálech lze od léta mluvit o stagnaci – což je v nynější chmurné náladě „kdy už přijde ta recese“ vlastně mírně dobrá zpráva.

Navíc je tu jeden problém s interpretací: Jednou složkou indexu je vývoj zaměstnanosti; a právě tato složka byla jednou z těch, které výrazně klesly a pomohly indexu k aktuálnímu poklesu. Jenomže pokles průmyslové zaměstnanosti (k němuž podle dat ČSÚ už řadu měsíců skutečně dochází) může odrážet buď jen slábnoucí poptávku po české průmyslové produkci (což by byla vskutku špatná zpráva), nebo také snahu těch úspěšnějších firem automatizovat.

Pokud jsme u českého výrobního PMI označili stagnaci na nízkých hodnotách za mírně dobrou zprávu, pak z Německa přišla jasně dobrá zpráva: listopadový PMI vyšel 44,1, což značí od října zlepšení o celé dva body (připomeňme, že hodnoty pod/nad 50 značí zhrošování/zlepšování).

Striktně vzato je tedy český průmysl v tuto chvíli ponořen ve chmurách už o pár desetinek bodu hlouběji než země, ze které (primárně) tyto chmury přišly. Vzhledem k přirozeným nepřesnostem měření (k tomu viz níže) ale stačí konstatovat, že český i německý průmysl začaly zhruba před rokem hlásit zhoršování situace, a to čím dál silněji, ale v posledních měsících se toto zhoršování přestalo prohlubovat.

Naše prognóza čeká letos pro průmyslovou výrobu zhruba stagnaci, v příštím roce ale už oživení (zejména na základě ústupu zahraničních rizik ohledně brexitu a obchodních válek).

 

Americký průmysl: Tak jak to tedy je?

Včerejšek přinesl trochu znepokojující srážku dvou indikátorů, které oba tvrdí, že zachycují situaci v americkém zpracovatelském průmyslu. Index PMI z dílny firmy Markit vyšel v listopadu na 52,6. Naproti tomu index PMI z dílny firmy ISM mluví o listopadové hodnotě 48,1. Podle Markitu tedy v uvedeném odvětví panuje mírný optimismus (číslo nad 50), podle ISM mírný pesimismus (číslo pod 50).

Řeknete si: „Dobrá, není úplně jasné, jaká tam vlastně panuje nálada. To bude asi odlišnou metodikou, úrovně obou indexů asi nelze tak úplně porovnávat. Ale trend je jistě stejný“. Není: oproti říjnové hodnotě jde u Markitu o zlepšení o 1,3 bodu, zatímco u ISM jde o zhoršení o 0,2 bodu.

Řeknete si: „Dobrá, není úplně jasné dokonce ani to, jestli se tamní nálada zlepšuje nebo zhoršuje. To bude asi odlišnou metodikou, trendy obou indexů asi nelze tak úplně porovnávat. Tak ale aspoň vývoj zdrojových ukazatelů je jistě stejný“. Není: podle příslušných oficiálních doprovodných komentářů je v pozadí podle Markitu mimo jiné vyšší výroba, objednávky a zaměstnanost, podle ISM mimo jiné nižší výroba, objednávky a zaměstnanost.

Že nemá cenu detailně rozebírat každou desetinu změn v těchto indexech, to je asi předem jasné. Totožné kvalitativní vyznění ohledně nálady (buď optimismus, nebo pesimismus) a její změny (buď růst, nebo pokles) bychom ale asi od těchto indexů chtít měli.

Výše popsané diametrální rozpory naznačují, že nepřesnost jednoho nebo druhého indexu (nebo obou) jde zřejmě nad rámec několika málo desetin; nebo se každý index bůhvíproč zaměřuje na jinou část amerického zpracovatelského průmyslu, a tyto dvě části se teď jakousi zlou náhodou sunou opačnými směry.

Každopádně: co se vlastně v americkém zpracovatelském průmyslu děje, v tuto chvíli vůbec nevíme...

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kde nejlépe nasát vánoční atmosféru?

Ilustrativní obrázek

Provoz rodinných domů za pomocí solární energie bez klasické elektrické přípojky

Ilustrativní obrázek

Cenová analýza: vánoční nákup po 30 letech výrazně zlevnil

Ilustrativní obrázek

Franchisa roku 2018 zná své vítěze

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji počtu obyvatel ČR

Ilustrativní obrázek

Fed ponechal sazby beze změnyČti více
Ilustrativní obrázek

Ropný trh bude čelit přebytku v prvním čtvrtletí roku 2020, uvedla MEA

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco dosáhlo hodntoy 2 bilionů dolarů během druhého obchodního dne

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Saudi Aramco

Ilustrativní obrázek

Frankfurt se středečním dopolednem posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.