Ranní restart 29.9.2020

10:41 | E V | Diskuze

CZE: Vláda schválila kurzarbeit.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V pátek schválila vláda pravidla pro kurzarbeit. Ten by se mohl zavést od listopadu. Zatím jde ale jen o návrh novely. Bude ještě potřeba schválení parlamentem.

Podle aktuálního návrhu by kurzarbeit mohl být spuštěn vládou ve státě, regionu či vybraném odvětví po projednání na tripartitě. Půjde o zkrácenou práci, kdy firma by platila zaměstnancům za odpracované hodiny a stát by jim poskytl část mzdy za neodpracovaný čas. Spuštěn by mohl být při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku.

Konkrétní návrh je nyní nastaven tak, že zaměstnanec by mohl zůstat doma až čtyři dny v týdnu a za neodpracované hodiny by dostával od státu 70 % čistého, maximálně ale do výše celostátní průměrné mzdy. Podpora by byla limitována maximální délkou jednoho roku a týkala by se jen zaměstnanců, kteří jsou ve firmě déle než čtvrt roku a mají smlouvu na dobu neurčitou..

Je nicméně otázka, zdali by kurzrbeit byl spuštěn již při této krizi. Ekonomika se totiž ožívá a je tak otázka, zdali to bude potřeba. Pokud by se ale ekonomický vývoj zhoršil, dá se čekat, že kurzarbeit by spuštěn byl.

Druhým otazníkem jsou námitky jak ze strany odborů, tak i firem k aktuálnímu návrhu. Odborům totiž vadí, že příspěvek na zaměstnance je nízký. Firmám se na druhou stranu nelíbí, že by měly platit odvody za pracovníky i za neodpracovanou dobu. Takže je možné, že návrh projde ještě dalšími úpravami, než bude nakonec schválen.

 

USA: Dnes první TV debata

Dnes se v Clevelandu uskuteční první debata mezi Trumpem a Bidenem. Moderuje ji Chris Wallace z Fox News. Vybraná témata jsou očekávaná – covid, ekonomika, nejvyšší soud, násilí ve městech apod. Na každé téma bude vyčleněno 15 minut a kandidáti dostanou každý dvě minuty prostor pro svůj názor. Zbytek času (11 minut) pak bude trvat diskuze.

Rozpis debat pro další týdny je následující: 7.10 se bude konat debata kandidátů na viceprezidenty, 15.10. bude druhá debata kandidátů a poslední třetí debata se bude konat 22.10.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Sedmero tipů pro efektivní home office nejen v době koronaviru

Ilustrativní obrázek

VÝZVA ZAMĚSTNAVATELŮ: Vláda by měla do konce roku prodloužit i program Antivirus B

Ilustrativní obrázek

Firmy se na home office adaptovaly, pokles produktivity není tak velký jako na jaře

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.10.2020

Ilustrativní obrázek

Home office či remote jsou nekorunovanými králi nejnovějšího průzkumu portálu StartupJobs. Firmy i nadále počítají s náboremČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.