Ranní Restart 29.7.2020

10:47 | E V | Diskuze

Důvěra amerických spotřebitelů mírně poklesla.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včerejší den lze z hlediska dat označit za velmi poklidný. Za zmínku však stojí vývoj indexu spotřebitelské důvěry, jenž sestavuje think tank The Conference Board. Průzkumy, které společnost provádí, si kladou za cíl poukázat na podmínky panující v ekonomice a předpovědět pravděpodobný vývoj spotřebitelských výdajů pro následující měsíce. A s jakými výsledky přišly červencové dotazníky?

Zatímco v červnu zaznamenal index spotřebitelské důvěry významný růst, v červenci se jeho hodnota snížila, a to na 92,6 z 98,3 bodů. K poklesu došlo rovněž ve složce budoucího výhledu, kde index vztahující se k očekávání domácností ohledně výše příjmů v průběhu příštích měsíců či situace na trhu práce dosáhl 91,5 bodů. V červnu se hodnota nacházela značně výše, a tedy na 106,1 bodech. Naproti tomu relativně optimisticky vyznělo hodnocení současné situace, když v rámci tohoto subindexu došlo k růstu v rozsahu 7,5 bodů.

K poklesu celkové spotřebitelské důvěry ve Spojených státech pak přispěly zejména následující země: Michigan, Texas, Kalifornie či Florida. A tedy státy, které mají lví podíl na přírůstcích nakažených osob. Spotřebitelé se pak obávají, že právě nepříznivý vývoj pandemie zabrání ekonomickému oživení a zároveň nepřispěje ke zlepšení jejich budoucích finančních perspektiv. Právě taková očekávání však mírní významnější zotavování americké ekonomiky, ve které dosahuje podíl soukromé spotřeby na nominálním produktu téměř 70 %.

 

Fed by neměl překvapit

Dnes bychom se měli dozvědět, jaké závěry přineslo dvoudenní měnově-politické jednání Fedu, jež započalo během včerejšího dne. Co se týká úrokových sazeb, centrální banka by neměla učinit žádné změny a tržní očekávání, která jsou nastavena na ponechání sazeb na stabilní úrovni prezentované pásmem 0.00-0,25 %, by měla být naplněna. Pohyb sazeb směrem dolů Fed dlouhodobě odmítá, když argumentuje diskutabilní efektivitou politiky záporných sazeb (NIRP). Naopak na posun sazeb k vyšším hodnotám je zatím příliš brzy, což dokládá aktuální postoj centrální banky, která prostřednictvím komunikační strategie proklamuje, že měnové podmínky zůstanou po delší časový úsek uvolněny, a tedy i sazby setrvají na velmi nízké úrovni.

Americká měnová autorita ve svém výhledu počítá se stabilitou úrokových sazeb až do konce roku 2022. S tímto názorem se však neshodujeme. V naší prognóze pracujeme s předpokladem, že postupné obnovování spotřebitelské poptávky povede k sílícím inflačním tlakům v americkém hospodářství. Zrychlující růst cenové hladiny si pak bude žádat reakci ze strany centrální banky, která by dle nás měla nastat v první polovině roku 2022.

K významným změnám by dnes nemělo dojít ani v otázce ostatních nástrojů. Drobná úprava byla zveřejněna již včera, když Fed prodloužil úvěrové programy, jejichž platnost měla vypršet koncem září, a to konce letošního roku. Tisková konference by pak měla být zajímavá zejména z hlediska náznaků ohledně budoucího vývoje monetární politiky, a to především v případě zhoršujících se epidemiologických a ekonomických podmínek.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Sedm archetypů digitální ekonomiky, digitální politika a digitální transformace států

Ilustrativní obrázek

ČEZ jedná o prodeji rumunských aktiv se společností Macquire

Ilustrativní obrázek

V rámci COVID podpory českým podnikům a živnostníkům přijala MONETA žádosti za více než 3,1 miliardy

Ilustrativní obrázek

O2 v prvním pololetí zvýšila čistý zisk o 2,8 %

Ilustrativní obrázek

Centrální bankéři úrokové sazby opět neměnili

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 7.8.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, dařilo se jihokorejským akciím

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.