Ranní restart 29.5.2020

10:43 | E V | Diskuze

Sentiment v eurozóně se zlepšuje.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ekonomický sentiment v eurozóně mírně vzrostl. Hodnota souhrnného ukazatele činila v květnu 67,5 bodů, zatímco ještě v dubnu to bylo 64,9 (viz graf). Zlepšení nálady zaznamenal jak sektor služeb, tak průmyslové produkce. Důvodem k optimismu je zejména pozvolné otevírání ekonomik a zlepšování situace, která je spjatá se šířením nákazy. Mimo to pak v posledních dnech k uklidnění situace, a to zejména na trzích, napomáhají informace o vakcíně, jejíž vývoj se zdá být na dobré cestě, či navrhované fiskální stimuly pro členské země EU, o nichž jste se mohli dočíst ve včerejším Restartu. Tyto faktory se však objevily až v průběhu posledních dnů, a proto by neměly být v květnovém mírném zlepšení zatím zahrnuty.

 

V Německu klesají zejména ceny energií


Destatis, statistický úřad Německa, včera zveřejnil předběžný odhad růstu spotřebitelských cen během května. Inflace tak dle prvotního odhadu činila 0,6 % meziročně (viz graf) a -0,1 % meziměsíčně. Nejvýznamnější snížení zaznamenala složka energií, ve které ceny poklesly o 8,5  %. Ve směru růstu naopak působily ceny potravin, když takový vývoj lze pozorovat i v české ekonomice. 

 

Růst HDP byl v USA revidován dolů


V USA byl včera uveřejněn druhý odhad růstu HDP během prvního čtvrtletí letošního roku. Americká ekonomika během tohoto období poklesla mezikvartálně o 5 %, přičemž prvotní odhad poukazoval na pokles o 4,8 %. Data za počáteční tři měsíce roku tak odhalila slabší nežli očekávaný ekonomický výkon země a zároveň přinesla nejhorší výsledek od roku 2008.

Pokles HDP reflektoval karanténní opatření spjatá se zamezením šíření koronavirové nákazy. V důsledku toho pak k propadu HDP přispěla nižší spotřeba domácností a soukromé investice.

Ve druhém čtvrtletí by však mělo dojít ještě k výraznějšímu poklesu, když takový vývoj by měl lépe reflektovat vládní restrikce, které započaly v průběhu března. Například atlantský Fed pak dle svého „nowcastovacího“ modelu predikuje pokles v rozsahu 40,4 %.

V USA byl rovněž zveřejněn počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v průběhu minulého týdne. Tento počet činil 2,1 milionů, a byl tedy nejnižší od počátku vypuknutí pandemie. Za celé období „boje s virem“ pak počet žádostí prozatím dosáhl 40,8 milionů.Polská centrální banka snížila sazby

Polská centrální banka (Narodowy Bank Polski) snížila základní úrokovou sazbu o 40 bazických bodů na 0,1 %. Na zasedání rovněž zaznělo, že centrální banka bude pokračovat se svými nákupy vládních cenných papírů na sekundárních trzích. Zároveň oznámila opatření spjaté se zajištěním refinancování půjček poskytovaných polským firmám komerčními bankami.

Ani ekonomický vývoj Polska nepředstavuje výjimku. Zatímco ještě v počátku roku byla situace relativně příznivá, dubnová data poukázala na významné omezení ekonomické aktivity, pokles mezd a zaměstnanosti a výrazné zhoršení spotřebitelské a podnikatelské nálady. Centrální banka počítá s pozvolným zlepšováním ekonomického vývoje od druhé poloviny letošního roku. Evropská komise pak ve své jarní prognóze předpovídá, že polské HDP by mělo během letoška poklesnout o 4,3 %, a mělo by tak dosáhnout nejnižšího poklesu v rámci všech unijních zemí.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.