Ranní restart 29.3.2021

10:43 | E V | Diskuze

Letem světem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ze Suezu: loď, která zablokovala průplav, se už hnula. Je už částečně odblokovaná a remorkéry pracují na narovnání jejího kurzu.

Letošní lockdown neomezuje spotřebu domácností jako ten před rokem. Útraty jsou nominálně dokonce cca na úrovni 2019. Agregátně. Existují ale brutální rozdíly mezi jednotlivými segmenty.

Předminulý týden kartové transakce (bankomaty, terminály a internet) vzrostly o 31% ve srovnání se stejným týdnem vloni. Dramatický růst je díky základně: minulý rok jsme měli tento týden první lockdown, a byli vystrašení, cože to ten covid vlastně je. Tehdy transakce poklesly o 1/5.

Nárůst o 31% znamená, že aktuální lockdown neomezuje spotřebu jako ten před rokem. Méně se bojíme chodit do otevřených obchodů (výběry z bankomatů +27% y/y, platby kartou přes terminál +29%) a více nakupujeme přes internet (+57% y/y).

Pokud srovnáme čísla se stejným týdnem, ale v roce 2019, tak se dostaneme na růst +7%. Po očištění o změny ve struktuře placení to cca znamená, že nominálně jsme se spotřebou zhruba na úrovni roku 2019 (reálně díky zvýšení cen pořád pod).

Ale pozor! Ve srovnání s rokem 2019 jsme sice na +7%, ale v segmentech vidíme brutální K. Například pošta, elektronika, kurýr, potraviny je 50+%. Cestovní kanceláře, ubytování, vlaky/busy/letadla a oblečení pokles minimálně -50%. Ano, oživení, ale ne pro každého.

Covid zvýšil nerovnost ve vzdělávání, mezi odvětvími, regiony, ale i ve finančním majetku. Úspory domácností rostou díky deficitu vlády a zavřeným obchodům/službám. U lidí s nejvyššími příjmy více než 2x než u těch s nejnižšími. Jde o data za loňský rok. Zrušení superhrubé mzdy nerovnost ještě zvýší.

Tento týden bude zveřejněn český index nákupních manažerů v průmyslu za březen. Ten bude pravděpodobně ovlivněn pozitivní náladou v EMU a především v Německu. Už minulý týden ukázal, že nálada v tamějším průmyslu zůstala nejen vysoká, ale ještě se zvýšila. Ale dokonce se výrazně zlepšila i nálada ve službách. Firmy vidí, že velmi rychlé oživení ekonomik je už za rohem. Musíme se jen k němu protestovat a proočkovat.

Výrazně pozitivním překvapením bylo i německé ifo, které také mapuje náladu ve firmách. To je nyní konzistentní s růstem německé ekonomiky. Nejvíce optimismus vzrostl ve zpracovatelském průmyslu (pozitivní zpráva pro české vývozce). Nálada se ale zlepšila ve všech segmentech: ve službách, stavebnictví i obchodě.

Pár výpisků ze čtenářského deníku:

Nemakačenka, co makají: Daniel Prokop píše, že "do práce dál chodilo více než 50% lidí s kombinací symptomů a okolo 80% těch, kteří byli v kontaktu s nakaženým – a to, pokud nebyli pozitivně testováni. V diskurzu 'nemakačenek' se však stále přesvědčujeme o opaku. Ten diskurz (...) je zakódovaný v hlavách části politických a ekonomických elit i institucí polistopadové éry. A souvisí s jedním specifikem postkomunistické Evropy – nízkou mezilidskou a institucionální důvěrou." Celý text doporučuji, je analýzou toho, proč východ prohrává s covidem.

Jaká je vliv zvýšení minimální mzdy na zaměstnanost? Každý si může najít tu "svou" studii se „správným“ výsledkem: od poklesu, po růst zaměstnanosti, samozřejmě s různou významností tohoto vlivu. Dominují ale ty, které ukazují, že se zvýšením min. mzdy klesá zaměstnanost, především v případě mladých a méně vzdělaných.

Zkušenost z Wuchanu: 1) 80% nakažených nemělo symptomy; 2) jen 40% nakažených mělo dostatek neutralizujících protilátek po celou dobu studie (do prosince 2020). Především druhý závěr je varováním proti cílenému promoření populace, protože ukazuje, že nenahradí očkování.

Za neochotou očkovat se hledejte... wait for it... strach z jehel: 16% dospělých, 27% zaměstnanců nemocnic, 18% zaměstnanců dlouhodobé péče. Musím se přiznat, já taky nejásám z injekce. Ale místo teorií o farma spiknutí, autismu a čipování prostě na jehlu nakoukám. Ale vážně: proto jsou ve vývoji i vakcíny ve formě pilulky nebo nosních kapek.

Pro představu, jak dlouhý je výrobní řetězec při výrobě vakcíny: dávka Pfizeru vyžaduje 280 komponent z mnoha zemí.

"Most mistakes get worse when you try to correct them." Nassim N. Taleb.

Volný obchod díky levným dovozům a tlaku na pokles cen umožnil výrazně zvýšit spotřebu domácností. Především těm s nejnižšími příjmy (o 60%), střední třídě pak o 30%. Obchodní válku pak často začínají ti třetí, kterým nehrozí velká ztráta. Vzpomeňte na potravinové kvóty.

Když vidím ten pokles útrat za oblečení, tak si vzpomenu na tento citát: „Tepláky jsou znakem prohry. Ztratíš kontrolu nad svým životem, tak si koupíš tepláky.“ Karl Lagerfeld.

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Kofola: Celoroční výsledky bez překvapení, meziroční pokles vzhledem k nižším tržbám

Ilustrativní obrázek

Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18 miliard z evropského rozpočtu, podpoří doučování i letní kempyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.