Ranní restart 28.8.2019

10:16 | B Z | 1 komentář / 1 nový

Německé HDP v souladu s odhadem

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Německé HDP v souladu s odhadem

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla podle zpřesněných údajů, které vydal Spolkový statistický úřad (Statistisches Bundesamt), meziročně o 0,4 % (po kalendářním očištění). Druhé čtvrtletí se tak neslo ve znamení pomalejšího tempa růstu, když v 1Q ekonomika vykázala meziroční tempo růstu 0,9 %. Oproti předchozímu čtvrtletí se její výkon snížil, a to konkrétně o -0,1 % (viz graf). Žádné novinky se tak se včerejším dnem neobjevily. Čísla zůstala v souladu s prvním odhadem statistického úřadu, který vyšel v polovině srpna. Stejně tak aktuální zůstávají i obavy z recese, na kterou přijde řeč, jakmile dojde k poklesu HDP i ve třetím čtvrtletí (dle definice nastává technická recese v případě mezičtvrtletního poklesu ve dvou, po sobě jdoucích, čtvrtletích). Ani takovou možnost nelze vyloučit vzhledem k nepříliš pozitivním výsledkům a také vyjádření německé centrální banky, která v létě očekává opět mírný pokles.

Co je ale nového, jsou data pro jednotlivé složky HDP. Ta po kalendářním očištění ukazují, že negativně k mezičtvrtletnímu růstu, respektive poklesu, ekonomiky přispěl zahraniční obchod. Exporty zaznamenaly výraznější propad (-1,3 %) než importy (-0,3 %), a výsledkem tak byl záporný příspěvek čistých exportů do HDP. Ten je projevem slabší zahraniční poptávky, za kterou stojí především nejistota způsobená brexitem, slabší poptávka z Číny a také neustálé zvraty v obchodních válkách. Vzhledem k tomu, že je Německo exportně založenou ekonomikou, která téměř polovinu svého HDP vyváží, nejsou pro něj informace o zpomalování globální ekonomiky v důsledku přetrvávajících hrozeb ani přinejmenším příznivé. Z ostatních složek měla naopak pozitivní dopad, ačkoliv mírně pozitivní, domácí poptávka. Spotřeba domácností oproti prvnímu čtvrtletí vzrostla po očištění o 0,1 %. To je na jedné straně podpořeno stále silným trhem práce (i ve 2Q vzrostla ekonomická aktivita a počet osob v zaměstnání (o 1 %)), na druhé straně se však zpomalování zahraniční poptávky začíná promítat i do sentimentu německých domácností (a firem), což vede ke slábnutí právě i domácí poptávky. Mimo spotřebu rostly i vládní výdaje – mezičtvrtletně o 0,5 % - a investice (kromě investic ve stavebnictví). Hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí příliš optimismu nevyvolal. Zdali se Německo ocitne v recesi, ukáží data za následující kvartál. Případným zhoršením situace v Německu by byl ohrožen ekonomický vývoj nejen eurozóny, který je už tak velmi křehký, ale i vývoj České republiky, pro kterou je Německo nejvýznamnějším obchodním partnerem a zároveň důležitou exportní destinací, do níž směřuje okolo 1/3 českých vývozů. Nicméně pozitivní zprávou je, že v případě potřeby je německá vláda schopna zahájit fiskální expanzi v podobě zvýšení výdajů až do úrovně 50 mld. eur, a oživit tak ekonomický vývoj.

 

Německo podruhé – tentokrát rozpočet

Další podstatné číslo, které včera přišlo z Německa, se týkalo tamního rozpočtu. Ten skončil v prvním pololetí v přebytku ve výši 45,3 mld. eur, neboli 2,7 % HDP. Příjmy činily 791,8 mld., zatímco výdaje 746,5 mld. I přes zpomalující výkon německé ekonomiky se tak jedná o slušný výsledek. Německo, které je známé svou politikou vyrovnaných rozpočtů, v posledních pěti letech vykazuje každoroční přebytky (viz graf). Za těmi stojí solidní tempo růstu hospodářství, nízká nezaměstnanost (druhá nejnižší v EU – v červnu 3,1 %) a také silná poptávka, která se promítá i do vyššího výběru daní. Tyto všechny faktory (mimo jiné) napomáhaly ke snižování německého zadlužení (poměr dluhu k HDP byl za rok 2018 60,9 %) a přibližování se k šedesátiprocentní hranici vyhovující Maastrichtským kritériím. Pokud se vláda vydá směrem fiskální expanze za účelem povzbuzení ekonomiky, a to ať už v podobě vyšší investiční aktivity, daňových či jiných pobídek, o nedostatečnou fiskální kapacitu se obávat nemusí.

 

 

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Jak moc blízko jsme GLOBÁLNÍM EKONOMICKÝM ZMĚNÁM je zajímavé, ale zajímavější je jak moc blízko jsme GLOBÁLNÍM POLITICKÝM ZMĚNÁM. V současnosti vládne světu globální finanční elita, což jsou tzv. "lidé velkých peněz". Tito lidé vládnou světu pomocí zákonů, které se zdokonalují pod jejich vlivem tak, aby se poměry v podstatě zachovaly. Přípravy na válku, války, vývoj a výroba zbraní, zbrojení, vojenské základny, vojensko-průmyslové komplexy atd. jsou v podstatě hračky lidí velkých peněz. Uvedená hra těmto lidem vynáší astronomické příjmy, přičemž je těmto lidem zcela lhostejné kolik lidí v jejich hře zahyne a kolik se přitom zničí materiálních hodnot. …. Více o současnosti a nastávajícím politickém vývoji lidstva je uvedeno v článku OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA. Uvedený článek je např. na - https://miloslavdedek.blogspot.com/2019/08/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 9.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 9.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.