Ranní restart 27.8.2019

10:16 | B Z | Diskuze

Čísla o náladě v české ekonomice jsou pořád slušná

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Čísla o náladě v české ekonomice jsou pořád slušná

Souhrnný indikátor důvěry z dílny ČSÚ se v srpnu zvýšil z červencové úrovně 95,1 bodu na hodnotu 95,6. Konkrétně indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 0,8 bodu na 93,6; indikátor důvěry spotřebitelů (který má ovšem v celkovém indexu výrazně menší váhu) se snížil o 1,3 bodu na 105,1. V rámci sféry podniků se důvěra v průmyslu nezměnila. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou i zahraniční poptávku meziměsíčně mírně hůře; na druhé straně očekávání tempa růstu výrobní činnosti pro období příštích tří měsíců se v porovnání s červencem zvýšilo. Zdá se tedy, že pokud se do českého průmyslu kradou německé potíže, činí tak jen pomalu a/nebo jen v některých odvětvích. Celkově příznivé vyznění potvrzuje i následující graf: nálada podnikatelů se v srpnu držela blízko její dlouhodobé úrovně, nálada spotřebitelů zůstává vysoko nad svým dlouholetým průměrem. Spolehlivější obrázek ale dostaneme až začátkem září s čísly o vývoji průmyslové produkce a nových objednávek (poslední dostupná čísla za červen byla docela tristní).

 

Zato v Německu je nálada dle Ifo převážně mizerná

Index podnikatelské nálady počítaný institutem Ifo v srpnu klesl na 94,3 bodu z červencových 95,8 (trh čekal rovných 95). Pokračuje tedy zhoršování nálady, které pozorujeme – s krátkou pauzou letos na jaře – už zhruba rok: Zřetelné zhoršování nálady se zatím týká průmyslu a obchodu (v obou odvětvích už je Ifo pod nulou, takže ukazuje špatné časy) a také služeb (tam je Ifo pořád zřetelně nad nulou, takže ukazuje zatím jen oslabování dobrých časů). Příznivé hodnocení tak Ifo dává už jen ve stavebnictví: tam stagnuje na velmi slušných kladných hodnotách. Pro další osud německého průmyslu (který naše vývozce zajímá nejvíc) bude mít velký význam rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa ohledně bariér vývozu z EU do USA. Trump toto rozhodnutí letos v květnu odložil o půl roku, tedy na listopad. Včera se na toto téma sice v rámci jednání G7 v Biarritz vyjádřil, ale jen zcela nejasně: „doufám, že nebudu muset zvažovat zavedení nových cel na německé automobily“.

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 9.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 9.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.