Ranní restart 27.8.2019

10:16 | B Z | Diskuze

Čísla o náladě v české ekonomice jsou pořád slušná

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Čísla o náladě v české ekonomice jsou pořád slušná

Souhrnný indikátor důvěry z dílny ČSÚ se v srpnu zvýšil z červencové úrovně 95,1 bodu na hodnotu 95,6. Konkrétně indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 0,8 bodu na 93,6; indikátor důvěry spotřebitelů (který má ovšem v celkovém indexu výrazně menší váhu) se snížil o 1,3 bodu na 105,1. V rámci sféry podniků se důvěra v průmyslu nezměnila. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou i zahraniční poptávku meziměsíčně mírně hůře; na druhé straně očekávání tempa růstu výrobní činnosti pro období příštích tří měsíců se v porovnání s červencem zvýšilo. Zdá se tedy, že pokud se do českého průmyslu kradou německé potíže, činí tak jen pomalu a/nebo jen v některých odvětvích. Celkově příznivé vyznění potvrzuje i následující graf: nálada podnikatelů se v srpnu držela blízko její dlouhodobé úrovně, nálada spotřebitelů zůstává vysoko nad svým dlouholetým průměrem. Spolehlivější obrázek ale dostaneme až začátkem září s čísly o vývoji průmyslové produkce a nových objednávek (poslední dostupná čísla za červen byla docela tristní).

 

Zato v Německu je nálada dle Ifo převážně mizerná

Index podnikatelské nálady počítaný institutem Ifo v srpnu klesl na 94,3 bodu z červencových 95,8 (trh čekal rovných 95). Pokračuje tedy zhoršování nálady, které pozorujeme – s krátkou pauzou letos na jaře – už zhruba rok: Zřetelné zhoršování nálady se zatím týká průmyslu a obchodu (v obou odvětvích už je Ifo pod nulou, takže ukazuje špatné časy) a také služeb (tam je Ifo pořád zřetelně nad nulou, takže ukazuje zatím jen oslabování dobrých časů). Příznivé hodnocení tak Ifo dává už jen ve stavebnictví: tam stagnuje na velmi slušných kladných hodnotách. Pro další osud německého průmyslu (který naše vývozce zajímá nejvíc) bude mít velký význam rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa ohledně bariér vývozu z EU do USA. Trump toto rozhodnutí letos v květnu odložil o půl roku, tedy na listopad. Včera se na toto téma sice v rámci jednání G7 v Biarritz vyjádřil, ale jen zcela nejasně: „doufám, že nebudu muset zvažovat zavedení nových cel na německé automobily“.

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 01.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně po páteční předběžné dohodě mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Burza v Německu přidává 1,31%

Ilustrativní obrázek

Ropný trh bude čelit přebytku v prvním čtvrtletí roku 2020, uvedla MEA

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco dosáhlo hodntoy 2 bilionů dolarů během druhého obchodního dne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.