Ranní restart 27.3.2020

10:50 | E V | Diskuze

COVID-19 update – ČNB, bond a flexibilita.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

ČNB snížila sazby o 0,75pb na rovné 1%. Zároveň snížila proticyklický kapitálový polštář na 1%, což navýší úvěrovou schopnost bank (slušelo by jej snížit rovnou na nulu). Pak už jen řekla, co vše dalšího je připravena udělat: 1) „dále snížit úrokové sazby“, 2) „přijmout opatření k řešení případných likviditních problémů v českém finančním sektoru“, 3) intervenovat, pokud kurz bude moc volatilní (stávající volatilita jim ještě nestačila), 4) zasedat kdykoliv.

Se sazbami jsme tam, kde jsme byli v létě 2018. Pravděpodobně dojde ještě jednomu snížení sazeb. Modelově bych řekl 0,75%, protože přepokládáme oživení ekonomiky ve druhé polovině roku s tím jak skončí plošnějších charakter karanténních opatření a přejde se na „smart karanténu“. Ale v této situaci ohromné nejistoty, zda ekonomika ubrala ze své rychlosti 10, 20 nebo 30% neudělá ČNB velkou chybu, když sazby sníží více. A následně bude připravena je opět rychle zvyšovat, až se ekonomika opět rozjede. Finanční trh očekává, že letos sazby vyklesají směrem k 0,25%.  

Samostatnou kapitolou je otázka, zda ČNB začne nakupovat státní dluhopisy. Ministryně Schillerová totiž v úterý na otázku, zda bude centrální banka nakupovat dluhopisy, odpověděla „Ano, já jsem se na tom dnes domluvila s panem guvernérem.“ Nicméně také uvedla, že je nutná novela zákona o ČNB. Nicméně zrychlené projednání odmítla Sněmovna. Pokud se ale podíváme na stávající zákon o ČNB, tak paragraf 28 říká, že „Česká národní banka může od bank nakupovat, popřípadě jim prodávat a) směnky splatné do šesti měsíců ode dne nákupu Českou národní bankou a opatřené alespoň dvěma podpisy, z toho alespoň jedním podpisem za banku; b) státní dluhopisy nebo jiné cenné papíry se státní zárukou.“


Takže už nyní může ČNB nakupovat státní dluhopisy a toto i včera potvrdil na tiskové konferenci člen bankovní rady Tomáš Holub. ČNB by přesto novelu uvítala, protože pak by mohla nakupovat od kohokoliv a cokoliv (tedy nejen státní dluhopisy, ale například i korporátní dluhopisy), a aby i větší okruh účastníků finančního trhu měl přístup na repo facilitu ČNB. Jinými slovy lépe by se jim pak dělali opatření z bodu dvě: „přijmout opatření k řešení případných likviditních problémů v českém finančním sektoru“.


Jaká je pravděpodobnost, že ČNB skutečně začne nakupovat státní dluhopisy? Vše se bude odvíjet od nabídky dluhu a poptávky po něm. 


Nabídka státního dluhu. Letos stát splácí cca 170 mld. CZK dluhopisů, jeden splátka v březnu, většina ale až na podzim. Při deficitu 200-300 mld. CZK, tak potřebuje vydat dluh za celý rok ve výši 370-470 mld. CZK. Pro stát je ale klíčové mít jistotu, že bude moci vyemitovat více v případě delšího zastavení ekonomiky, respektive mít jistotu, že bude schopen emise provést v koncentrovaném čase během tří měsíců, a to bez výraznějšího zvýšení sazeb, které musí platit. 


A tím se dostáváme k poptávce. Odhadujeme, že banky by mohly podle našich odhadů nakoupit 75 mld. Kč nabízených dluhopisů díky likvidním omezením a vzhledem už k aktuální vysoké expozici na českou vládu. Zahraniční investoři ještě v lednu vlastnili 600 mld. CZK korunových dluhopisů, tedy 38 procent. Jejich poptávka je nejméně jistá. V únoru/březnu nastal masivní odliv investic z rozvíjejících se trhů (kam patříme), nejprudší odliv za několik posledních turbulencí včetně Velké recese, což se projevilo i na českých dluhopisech. Je otázka, jak rychle se poptávka opět obnoví, zvlášť v situaci, kdy globálně výrazně naroste nabídka státních dluhopisů. Prostě dluhopisů bude moc, takže státy budou muset platit vyšší výnos. Poptávka dalších institucí bude do 30 mld. CZK. 


Včera stát prodal 69 mld. CZK jednoleté pokladniční poukázky za 1,25% (ČNB aktuálně sazba 1%) a den předtím 55 mld. státních dluhopisů (3Y 1,13%, 11Y 1,58%).


Stát tak prozatím dokáže nakoupit požadované objemy. Nicméně poptávka může být ovlivněná očekáváním nákupu ze strany ČNB díky vyjádření ministryně Schillerové o domluvě s Rusnokem. A už nyní je vidět, že stát se začíná financovat za relativně vyšší výnos. V případě dluhopisů o 180-190 bodů nad Německem i po snížení spreadu mezi ČNB a ECB o 150 bodů. Proto stát chce mít ČNB připravenou nakupovat státní dluhopisy.


Mimochodem: ECB bude nakupovat státní dluhopisy, nyní už ale nemusí dodržovat některé omezení, především držet nějaký poměr dluhopisů podle velikosti ekonomik jednotlivých států a podíl nakoupené jednotlivé emise. Jinými slovy i ECB si uvolňuje ruce. Nemluvě o Fedu, který rovnou vyhlásit neomezené QE.


Z jiného soudku. To nakolik je americký trh práce flexibilní, ukázaly nové žádosti v nezaměstnanosti. Historicky nejvyšší číslo. Nicméně trh nereagoval, protože masivní nárůst se očekával, jen nikdo nevěděl jaká přesně a především centrální banka a vláda už rozhodly o opatřeních. Kombinace menší vlny propouštění a kurzarbeit ala Německo a ČR je lepší reakcí na karanténní opatření, a to jak pro firmy, tak pro zaměstnance. Navíc umožní rychlejší restart ekonomiky.

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?

Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost stoupá navzdory dostatku volných pracovních míst, pomoci musí flexibilnější systém rekvalifikací

Ilustrativní obrázek

Každý desátý gastro podnik karanténu nepřežil

Ilustrativní obrázek

Komentář k míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.