Ranní restart 27.11.2019

09:09 | E V | Diskuze

Německá nálada se zlepšuje

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Na základě průzkumu Ifo Institutu se německý sentiment zvýšil z 94,7 v říjnu na 95,0 v listopadu. Firmy hodnotily lépe jak nynější, tak i budoucí situaci.
 
Ifo průzkum není novou informací. Nicméně nálada německých spotřebitelů se zvyšuje i na základe průzkumu společnosti GfK. Velkou roli sehrává spotřeba, která se stala stabilním zdrojem růstu. Solidní spotřebu podporuje - podobně jako u nás – situace na trhu práce, růst mezd, ale i nízké náklady na úvěry (vzhledem k tomu, že ECB drží depozitní sazbu na záporných hodnotách).


Optikou zmíněné společnosti vzrostl index nálady německých spotřebitelů na 9,7 bodu pro prosinec z listopadových 9,6. Stejně tak se zvýšil index ekonomického očekávání. Lepší zítřky vidí Němci i v naději na zmírnění obchodních sporů mezi USA a Čínou. Právě obchodní války jsou výrazným determinantem exportně orientované ekonomiky.

 

Další prezidentský kandidát v nabídce


Datum amerických voleb se sice pomalu, ale jistě blíží. Událost, která zajímá nejen tamní rezidenty, má nového zúčastněného, kterým je demokratický kandidát Michael Bloomberg. 


Sedmasedmdesátiletý Bloomberg představuje osmého nejbohatšího Američana v žebříčku Forbesu. Má za sebou zkušenosti jako bankéř na Wall Street, ale především se může pyšnit vydavatelským impériem, které nese jeho jméno. Právě v této otázce bývá často srovnáván s Donaldem Trumpem, který na rozdíl od Bloomberga budoval svou kariéru byznysmena za pomoci otcových financí. 


Bloomberg v roce 2016 nabídku kandidatury odmítl. Nyní se však pouští do voleb s cílem porazit nynějšího prezidenta. Jak sám Bloomberg tvrdí, Amerika si totiž další čtyři roky Trumpovy bezohlednosti nemůže dovolit. 
Prezident největší ekonomiky světa (měřeno nominálním HDP) disponuje výraznou ekonomickou silou. Právě jeho rozhodnutí mívají vliv na země celého světě, a to ať už se jedná o ekonomický vývoj, výnosy či měnové kurzy. O tom svědčí i dění poslední doby, kdy nejistota způsobená Trumpovým (naštěstí jen obchodním) válčením negativně ovlivňuje i zaoceánská hospodářství.


V období před volbami se očekává nižší aktivita ze strany Donalda Trumpa. Nicméně v případě jeho znovuzvolení nelze stupňování obchodních sporů vyloučit. V takovém případě by mohla i Evropská unie přijít k vážnějšímu zranění, a to vzhledem k tomu, že dovoz evropských automobilů do USA není Trumpovi zrovna příliš po chuti.


Současnému prezidentovi nahrává fakt, že zatím proti němu žádný silnější kandidát, který by měl reálné vyhlídky na vítězství, nestojí. Demokratická strana sice pár výraznějších kandidátů nabízí. Někteří z nich však tendují k příliš levicovým myšlenkám, které ani běžně levicověorientovaní voliči nedokážou ocenit.

 

Pro zajímavost


Práce šlechtí, říká se. V tom případě by mělo být pozitivní informací, že lidé v EU během svého života odpracují v průměru 36,2 let. Číslo představuje očekávanou délku pracovního života v roce 2018. Tato délka se s postupem času prodlužuje, jak upozorňuje Eurostat ve svém příspěvku. Oproti roku 2000 se zvýšila o 3,3 let. 

Zatímco nejkratší část života stráví v práci Italové (31,8 let), nejdelší Švédové (41,9 let). Česko se drží s hodnotou 36,3 let mírně nad průměrem, a tedy někde zhruba uprostřed. Ukazatel neobsahuje normativní soudy, a tak neříká, jak dlouho by lidé měli pracovat. Jeho funkce je čistě deskriptivní a hovoří pouze o probíhajícím vývoji. Pro výpočet využívá střední délku života a míru ekonomické aktivity. 

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Twisto zjišťovalo, jak Češi pociťují pandemickou krizi

Ilustrativní obrázek

Tesla nadále počítá s původním cílem pro výrobu navzdory pandemii koronaviru

Ilustrativní obrázek

Dvě třetiny lidí souhlasí se sdílením údajů o poloze. Více než o ztrátu zaměstnání se lidé obávají snížení platu

Ilustrativní obrázek

Apple hodlá ponechat uzavřené obchody až do začátku května

Ilustrativní obrázek

Zlevní kvůli koronaviru v Česku nemovitosti? Otázka za milionyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše ztrácejí

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely blízko svých denních maxim

Ilustrativní obrázek

Čína začala nakupovat ropu do státních hmotných rezerv; cílem objem ekvivalentní 90denním dovozům

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se začátkem čtvrteční obchodní seance přidává 0,3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.