Ranní restart 26.7.2019

10:35 | B Z | Diskuze

Index Ifo se noří do většího pesimismu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Index Ifo se z červnové úrovně 97,5 bodu snížil na v červencových 95,7 b. (trh čekal 97,2 b.). V pozadí je pokračující razantní zhoršování hodnocení (současné situace i výhledu do dalších měsíců) zejména ve zpracovatelském průmyslu; po řadě měsíců stagnace se ale tentokrát zhoršilo hodnocení také v obchodě. Při čtení zpráv o tom, jak se německého průmyslu začíná zmocňovat lehké zoufalství, je třeba připomenout, že na situaci jeho českých subdodavatelů se to nadále moc nepodepisuje: květnové zahraniční objednávky byly v českém průmyslu celkem meziročně vyšší o 4 %, v autoprůmyslu dokonce o 8 % (jde o kolísavá čísla, nicméně za posledních 5 měsíců to bylo 4 %, resp. 7 %). Stále tedy vidíme efekt fronty na zmrzlinu: fronta se možná zkracuje, ale výdejce zmrzliny má práce pořád dost.

Nidetzký čeká stabilitu úrokových sazeb

Vice-guvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že u prognózy, kterou ČNB zveřejní v den dalšího měnového jednání, tedy 1. srpna, neočekává žádné zásadní změny oproti květnové prognóze. Dále sdělil, že u úrokových sazeb očekává spíše stabilitu. Oba tyto jeho postoje jsou velmi podobné těm, které ozřejmil o den dříve další člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

ECB chystá další uvolnění

Řídící výbor ECB včera rozhodl o ponechání klíčových sazeb na dosavadních úrovních (refinancovací 0 %, depo sazba -0,40 %). Doprovodné prohlášení uvádí, že výbor předpokládá udržení sazeb na těchto nebo nižších úrovních přinejmenším do poloviny roku 2020. Pro případ, že by inflace nadále setrvávala zřetelně pod inflačním cílem ECB (což jsou hodnoty těsně pod 2 % a Draghi na následné tiskovce upozornil, že ECB nově zdůrazňuje symetričnost tohoto cíle, tj. inflace pod ním vadí ECB stejně jako inflace nad ním), dalo vedení ECB za úkol svým expertům prozkoumat možnosti dalšího uvolnění její měnové politiky: 
 posílit komunikaci a/nebo
snížit své sazby a oslabit dopady tak nízkých sazeb na ziskovost bankovního sektoru a/nebo 
identifikovat možnosti nákupu dalších typů aktiv. V tuto chvíli je tedy ECB ve fázi intenzivních úvah, jak posunout své nástroje, aby se zvýšila šance na dotlačení inflace blíž k cíli těsně pod 2 %. Na dalším jednání (12.9.) už ECB s největší pravděpodobností oznámí konkrétní kroky. Nejpravděpodobnější je zesílení závazků do budoucna (zejm. slib držet úrokové sazby na velmi nízkých úrovních delší dobu), dost pravděpodobné je i kosmetické snížení depo sazby (na které teď záleží nejvíc) řekněme na -0,,5 %.

 

 

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusu

Ilustrativní obrázek

PKO BP Securities zvyšuje doporučení pro akcie Monety a ErsteČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy na pozadí příchozích dat o čínském HDP spíše oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše oslabovaly, výjimkou hongkongský Hang Seng

Ilustrativní obrázek

Wall Street si v úterý připsala 1 %

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.