Ranní restart 26.7.2019

10:35 | B Z | Diskuze

Index Ifo se noří do většího pesimismu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Index Ifo se z červnové úrovně 97,5 bodu snížil na v červencových 95,7 b. (trh čekal 97,2 b.). V pozadí je pokračující razantní zhoršování hodnocení (současné situace i výhledu do dalších měsíců) zejména ve zpracovatelském průmyslu; po řadě měsíců stagnace se ale tentokrát zhoršilo hodnocení také v obchodě. Při čtení zpráv o tom, jak se německého průmyslu začíná zmocňovat lehké zoufalství, je třeba připomenout, že na situaci jeho českých subdodavatelů se to nadále moc nepodepisuje: květnové zahraniční objednávky byly v českém průmyslu celkem meziročně vyšší o 4 %, v autoprůmyslu dokonce o 8 % (jde o kolísavá čísla, nicméně za posledních 5 měsíců to bylo 4 %, resp. 7 %). Stále tedy vidíme efekt fronty na zmrzlinu: fronta se možná zkracuje, ale výdejce zmrzliny má práce pořád dost.

Nidetzký čeká stabilitu úrokových sazeb

Vice-guvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že u prognózy, kterou ČNB zveřejní v den dalšího měnového jednání, tedy 1. srpna, neočekává žádné zásadní změny oproti květnové prognóze. Dále sdělil, že u úrokových sazeb očekává spíše stabilitu. Oba tyto jeho postoje jsou velmi podobné těm, které ozřejmil o den dříve další člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

ECB chystá další uvolnění

Řídící výbor ECB včera rozhodl o ponechání klíčových sazeb na dosavadních úrovních (refinancovací 0 %, depo sazba -0,40 %). Doprovodné prohlášení uvádí, že výbor předpokládá udržení sazeb na těchto nebo nižších úrovních přinejmenším do poloviny roku 2020. Pro případ, že by inflace nadále setrvávala zřetelně pod inflačním cílem ECB (což jsou hodnoty těsně pod 2 % a Draghi na následné tiskovce upozornil, že ECB nově zdůrazňuje symetričnost tohoto cíle, tj. inflace pod ním vadí ECB stejně jako inflace nad ním), dalo vedení ECB za úkol svým expertům prozkoumat možnosti dalšího uvolnění její měnové politiky: 
 posílit komunikaci a/nebo
snížit své sazby a oslabit dopady tak nízkých sazeb na ziskovost bankovního sektoru a/nebo 
identifikovat možnosti nákupu dalších typů aktiv. V tuto chvíli je tedy ECB ve fázi intenzivních úvah, jak posunout své nástroje, aby se zvýšila šance na dotlačení inflace blíž k cíli těsně pod 2 %. Na dalším jednání (12.9.) už ECB s největší pravděpodobností oznámí konkrétní kroky. Nejpravděpodobnější je zesílení závazků do budoucna (zejm. slib držet úrokové sazby na velmi nízkých úrovních delší dobu), dost pravděpodobné je i kosmetické snížení depo sazby (na které teď záleží nejvíc) řekněme na -0,,5 %.

 

 

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v úterý výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý rostl

Ilustrativní obrázek

Americké akcie zahájily nový týden růstem

Ilustrativní obrázek

Credit Suisse snižuje doporučení pro Lufthansu

Ilustrativní obrázek

Bill Ackman prodal akcie Berkshire Hathaway, Blackstone a Park Hotels

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy zahájily nový týden růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.