Ranní restart 26.3.2020

10:41 | E V | Diskuze

Mnohamiliardové fiskální balíky schváleny.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Nejzajímavějšími údaji včerejška byly zřejmě objemy příslušnými parlamenty schválených mimořádných fiskálních balíků. Ty jsou určeny na udržení příslušných ekonomik při životě po dobu platnosti preventivních opatření proti šíření nemoci COVID-19.


Už minulý týden byl ve Velké Británii schválen balík 350 mld. liber, tedy zhruba 16 % tamního HDP. V noci na dnešek po zdlouhavých debatách mezi Republikány a Demokraty schválil senát USA balík o objemu 2 bilionů dolarů. To odpovídá 10 % HDP Spojených států. Očekává se, že zítra balík bez potíží schválí i dolní komora parlamentu, a následně ho podepíše i prezident Trump.

 
To německý parlament se vzepjal k onačejšímu výkonu: schválil včera balík ve výši 750 mld. eur, tedy přes 20 % německého HDP. Velikost balíku dobře lícuje s taktéž včerejším prohlášením ekonoma institutu Ifo Klause Wohlrabeho, že v Německu letos čeká pokles ekonomiky o 5 - 20 %. 

 

Česká vláda do toho jde taky naplno


Fiskální balík schvaloval včera i český parlament. Ten přijal návrh vlády zvýšit letošní plánovaný schodek státního rozpočtu z původních 40 mld. Kč na 200 mld. Lze tedy mluvit o fiskálním balíku v objemu 160 mld. Kč. Když přičteme avizovaných 900 mld. Kč úvěrových záruk, dostaneme zhruba 20 % HDP.


Podíl veřejného dluhu k HDP na konci roku 2018 (poslední mezinárodně srovnatelný údaj) činil pro ČR 33 %, pro Německo 62 %, pro Británii 81 % a pro USA dokonce 107%.

Protor pro zadlužení je tedy u nás daleko větší. Co se tedy týče potřebné pomoci ekonomice, je u nás oproti zbylým třem vyjmenovaným zemím prostoru mnohem víc.

 

Rekordní propad indexu Ifo


Negativní vyhlídky německé ekonomiky potvrdila i včera zveřejněná finální hodnota respektovaného indexu tamní podnikatelské nálady Ifo v březnu: pokles na 86,1 bodu (nejníž od července 2009) z únorové hladiny 96 b. je nejdramatičtější od dob sjednocení Německa. 

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nová obchodní dohoda EU – Vietnam je příležitostí pro export

Ilustrativní obrázek

4 z 10 Čechů mají zkušenost s nebankovní půjčkou, více než polovina z nich si půjčila opakovaně

Ilustrativní obrázek

Prodejce luxusního nábytku RH představil rekordní výsledky za 4Q 2019, tržby však zaostaly

Ilustrativní obrázek

6 kroků, díky kterým bude životní pojistka neprůstřelná

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji české ekonomiky v letech 2019 a 2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza roste

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína překvapila silnějším PMI

Ilustrativní obrázek

Index Index S&P 500 končí + 3,35%, poblíž denních maxim

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy se dostaly na svá sedmnáctiletá minima

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza zahajuje pondělní obchodování poklesy

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabovaly, Austrálie posílila o 7 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.