Ranní restart 26.2.2021

10:45 | E V | Diskuze

USA: Další zlepšení na trhu práce.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v minulém týdnu 730 tisíc a byl oproti týdnu předtím nižší o více než 100 tisíc. To potvrzuje, že americká ekonomika by se mohla začít významněji ožívat již během března, když k tomu přispěje i relativně svižné tempo očkování.

A zlepšení je vidět i na vývoji pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kde minulý týden pokračoval příznivý trend.

EMU: Nálada nejvyšší od března

Ekonomická nálada v eurozóně se v únoru mírně zvýšila na 93,4 bodů, což je nejlepší údaj od března. Příznivé je z pohledu české ekonomiky především výrazné zlepšení nálady v průmyslu (z -6,1 na -3,3). Navíc se mírně zlepšil i sentiment ve službách; ten ale stále zůstává celkově značně pesimistický.

I zde nejsou data překvapivá a zhruba potvrzují prozatímní průběh. Průmysl v eurozóně se vyvíjí relativně příznivě (vzhledem k situaci), což je ale kompenzováno utlumným vývojem ve službách. Vzhledem k pandemické situaci by měl tento vývoj pokračovat i během března a k oživení dojde až na začátku druhého čtvrtletí.

 

USA: Druhý odhad růstu HDP

V USA byl zveřejněn druhý odhad růstu HDP. Ten výraznější změny nepřinesl. Mezičtvrtletní růst za 4Q dosáhl po anualizaci 4,1 %, což se dá brát jako vcelku příznivý výsledek.

V meziročním srovnání zůstal růst HDP záporný, nicméně vzhledem k vývoji pandemie, který byl na konci roku nepříznivý, není propad ekonomiky až tak vysoký. Navíc dokonce i meziročně vzrostly investice.

Jak už bylo zmíněno výše, ohledně americké ekonomiky jsme celkem optimističtí, když výraznější oživení by mohlo nastat již v řádu týdnů. To by se pak mělo projevit i ve vývoji kurzu EUR/USD, kde vidíme prostor pro posílení dolaru.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke vzniku odborů v Amazonu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 9.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 8.4.2021

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k poklesu nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akcie klesaly, Alibaba obdržela miliardovou pokutu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírné ztrátě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy klesaly, jen japonský Nikkei mírně rostl

Ilustrativní obrázek

Synlab plánuje veřejnou nabídku akcií na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Frankfurt zahájil obchodování v zelených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.