Ranní restart 26.1.2021

10:41 | E V | Diskuze

Nadílka grafů a důvěry.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

 

 

Důvěra lidí a průmyslových podniků v ČR začátkem ledna poklesla. Ale nijak dramaticky. A to i přesto, že indexy mobility byly na začátku roku velmi nízko. Důvěra lidí se hodně spojena s nastavením karanténních opatření (Stringency index), v transakcích vidíme, že v lednu výdaje klesají podobně jako začátkem listopadu, kdy jsme přešli do pátého stupně PES.

 

Domácí karanténní opatření důvěru průmyslu ovlivňují méně. Pro ně je důležité, jak se vyvíjí důvěra u obchodních partnerů, zda fungují dodavatelsko odběratelské vztahy. Obnovení důvěry podniků je po jarním propadu rychlejší, než tomu bylo po finanční krizi 2008. To je dobrá zpráva. Nicméně i zde jsou zprávy o výpadku dodávek čipů z Tchajwanu, který např. komplikuje situaci v automobilovém sektoru. Dále rostou náklady na dopravu po moři z Číny, a to kvůli nedostatku kontejnerů. Některé společnosti čekají na kontejnery týdny, v prosinci spotová nákladní cena za cestu z Asie do severní Evropy meziročně vyšší o 264%.

Jdeme do Německa a zpět k důvěře. Podniky jsou dle Ifo méně optimistické ohledně hodnocení současné situace, ale i ohledně očekávání v následujících šesti měsících. Takto nastavená důvěra implikuje pokles německé ekonomiky Důležitá je struktura. K výraznému poklesu důvěry došlo v obchodu. Není se čemu divit, od prosince jsou karanténní opatření v Německu přísnější než v ČR. Ke snížení důvěry došlo i u služeb a stavebnictví. Nicméně v průmyslu se ještě drží optimismus, který právě pomáhá i českému průmyslu.

 

 

 

Italský premiér nabízí svou rezignaci. Moderna tvrdí, že její vakcína chrání i proti britské a jihoafrické mutaci, v případě druhé ale s nižší efektivitou. AstraZeneca čeká na schválení vakcíny pro EU- Už nyní chce ale omezit dodávky pro země EU pod objednané množství. Důvodem mají být problémy ve výrobě. Evropská komise to považuje za neakceptovatelné a vyhrožuje zákazem vývozů této vakcíny vyrobené na území EU. Mezitím některé státy EU vyjednávají s různými výrobci vakcín o speciálních dodávkách.

„Pokud nenávidíte násilí a nevěříte politice, zbývá vám jediný lék: vzdělání.“ G. Orwell

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Fresenius reportoval celoroční výsledky nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Vodafone v březnu plánuje IPO infrastrukturní společnosti Vantage Towers na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Medtronic za 3Q reportuje tržby lehce pod konsensem a očištěný zisk na akcii nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Do čeho investovat s uzavřenou provozovnou a jak nepřijít o zákazníky

Ilustrativní obrázek

Home Depot ve 4Q překonal očekávání analytiků, výhled na rok 2021 neposkytujeČti více
Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela výrazněji v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně v záporu, roste cena mědi a niklu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.