Ranní restart 25.3.2020

10:44 | E V | Diskuze

Předstihové indikátory míří dolů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včerejší výsledky předstihových indikátorů PMI nepřinesly příliš optimistické zprávy, když indexy zamířily k nižším úrovním, a to ve všech sledovaných zemí. V Německu poklesl březnový kompozitní ukazatel, a tedy ten, který měří služby a průmysl zároveň, na 37,2 z únorových 50,7 bodů. Ještě níže zamířilo PMI za služby, když v březnu činilo 34,5, zatímco v únoru 50,7 bodů.
 

Co se týká eurozóny jako celku, vývoj se příliš nelišil. Kompozitní ukazatel se ocitl na 31,4 bodech, přičemž o měsíc dříve solidně přesahoval 50bodovou hranici – ta u PMI ztělesňuje jakousi magickou hranici, když cokoliv nad ní poukazuje na budoucí zlepšení a pod ní na zhoršení. Služby v eurozóně poklesly dokonce na 28,4. 
 

Situace v USA rovněž nevypadá „růžově“, když tamní kompozitní PMI hlásí hodnotu 40,5 bodů (v únoru to bylo 49,6). V USA je celkový dojem o něco málo lepší, když jej zachraňuje průmysl, který poklesl na 49,2 z 50,7 bodů. Služby jsou však také pod 40body.

Příčina poklesu hodnot je zřejmá. Březnová data totiž již částečně reflektují obavy spjaté s negativními dopady, které přinese rozšiřování nákazy, ale především související restriktivní nařízení vlády, která mohou mít delšího trvání. Předstihoví ukazatelé tak nenaznačují příliš optimistický vývoj ekonomiky. Je však nutné zmínit, že alespoň situaci na trzích mohou částečně zvrátit nějaké dobré zprávy. Těmi může být významný pokles denních přírůstků nakažených či aplikování účinné léčby pro co největší počet lidí.

 

Upřete zrak na ČNB

Zítra zasedá bankovní rada ČNB. Očekáváme, že výsledkem jednání bude snížení sazeb o dalších 50procentních bodů, když by se tak mělo stát již podruhé během aktuálního měsíce. ČNB se ke změně v nastavení měnové politiky přikloní s ohledem na současné dění, které napáchá škody v ekonomickém vývoji. Co se týká budoucnosti, vývoj sazeb bude řízen vývojem pandemické situace. To znamená, že pokud se bude dařit snižovat počty nakažených a svět se bude pozvolna vracet do svých normálních kolejí, nemuselo by k dalšímu poklesu dojít. V opačném případě však lze očekávat další snižování sazeb, když trhy předpokládají, že by ČNB mohla poslat sazby až poblíž nulové hranice. 

Česká vláda totiž včera schválila novelu zákona o ČNB, která centrální banku opravňuje adoptovat tzv. kvantitativní uvolňování, známé též pod zkratkou QE. To představuje jeden z nekonvenčních nástrojů měnové politiky, po němž měnové autority sahají, když tradiční instrumenty narážejí na své limity (představme si situaci, kdy se úrokové sazby nacházejí na nulové úrovni, ale k oživení ekonomiky je třeba ještě uvolněnějších měnových podmínek). Realizace QE pak spočívá v nákupu netradičních aktiv ze strany centrální banky, a tedy typicky státních dluhopisů s delší splatností na sekundárních trzích, přičemž právě ty zajišťují zachování pravidla o nezávislosti centrální banky na státní moci.  

Je však nutné poznamenat, že přijetí této novely nevede automaticky k započetí kvantitativního uvolňování v naší zemi, ale pouze poskytuje ČNB možnost jej implementovat mezi své nástroje, pokud to uzná za vhodné. Aktuální postoj ČNB by tak mohla objasnit zítřejší tisková konference, která se odehraje ihned po zasedání členů bankovní rady. 

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak evropští podnikatelé reagují na změny na trhu, aby získali konkurenční výhodu

Ilustrativní obrázek

Pád finančních trhů a nejistota hodnoty měny nahrává investicím do nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Čtyřleté ojetiny loni zlevnily téměř o 5 %

Ilustrativní obrázek

V Česku se za uplynulý měsíc díky koronaviru výrazně změnily objemy online prodejů zboží v jednotlivých segmentech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke snížení úrokových sazebČti více
Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Špičky Volkswagenu vyzývají ECB k uspíšení nákupů na trhu s komerčními dluhopisy

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Ilustrativní obrázek

Frankfurt s pátečním ránem oslabuje; většina titulů v červené barvě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše rostou; USA obsadily prvenství v počtu evidovaných nakažených

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá čtvrteční seanci růstem o 6,38%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.