Ranní restart 25.3.2019

10:23 | E V | Diskuze

Zápor, inverze a prémie

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

Výnos německého desetiletého dluhopisu poklesl opět pod nulu. Poprvé od října 2016. Finanční trhy se obávají dopadu Brexitu ve spojení s dalším poklesem indexu nákupních manažerů (PMI), viz obrázek níže. V pátek zveřejněný PMI byl (44,7) výrazně nižší než očekávání (48). A to především díky poklesu exportních objednávek, ale také díky poklesu nedodělků (backlog) a zaměstnanosti. Dnes bude zveřejněn Ifo, což je také index nákupních manažerů, ale vyrobený v Německu, který má o něco lepší korelaci s německým průmyslem. 

Aby toho nebylo málo, tak po oznámení Fedu nezvyšovat sazby a postupně ukončit proces snižování bilance poklesly desetileté výnosy amerických dluhopisů. A to tak, že se výnos dostal pod úroveň výnosu tříměsíčních pokladničních poukázek = výnosová křivka je v záporu. Pesimisté poukazují, že záporná výnosová křivka je považována za spolehlivý indikátor blížící se recese. Obrázek ukazuje, že záporná výnosová křivka 10Y/3M odhadla čtyři ze tří recesí v posledním čtvrtstoletí. Dále, záporná křivka přecházela recesi se zpožděním roku až dvou.

Na druhou stranu nikdy předtím Fed nesrazil dlouhé výnosy přímou intervencí: centrální banka nakoupila dluhopisy na svou bilanci prostřednictvím kvantitativního uvolnění a tím uměle snížila jejich výnosy. A tento efekt ještě přetrvává. A bude přetrvávat déle, protože Fed rozhodl o ukončení poklesu své bilance.

Podle odhadů QE snížilo desetileté výnosy o cca 100 bazických bodů. Po zastavení poklesu bilance se tato záporné prémie dostane na 50-60 bazických bodů. To znamená, že bez QE by výnosová křivka nebyl záporná, ale spread mezi 10Y a 3M by se pohyboval kolem plus půl procenta. To je pořád pod dlouhodobým průměrem, ale pořád v oblasti indikující „hladké přistání“ americké ekonomiky.

Brexit update: tento týden by měl britský parlament schválit (2x odmítnutou) dohodu, pokud chce využít nabídku EU prodloužit termín odchodu do 22. května. Mezitím se objevily spekulace o možnosti odvolání premiérky Theresy May. Své by si na tom totiž našly oba tábory: tvrdí Brexitéři chaos a „konečně“ Brexit a druhý tábor naopak schopnost vyjednat změkčení dohody. O víkendu proběhly statisícové demonstrace v Londýně pro podporu nového referenda. Trump update: vyšetřovací tým Roberta Muellera dospěl k závěru, že nejsou důkazy o spolupráci Trumpa a Ruska. Tento týden zasedá ČNB: ač někteří členové bankovní rady by chtěli zvýšit sazby, tak zmatek kolem Brexitu a horší čísla za průmysl v Evropě nakonec převáží a sazby zůstanou beze změny.

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.