Ranní restart 25.2.2021

10:45 | E V | Diskuze

Spotřebitelská nálada se zhoršila.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Údaje z konjunkturálního průzkumu ČSÚ za únor ukázaly, že zatímco nálada v podnikatelské sféře se oproti lednu mírně zlepšila, u spotřebitelů naopak padla níž - téměř na úroveň loňského listopadu (a ta zas byla jen o málo lepší než nálada spotřebitelů loni v „šokovaném“ dubnu).

Celkově vzato snášejí spotřebitelé podzimně-zimní koronavlnu skoro stejně tíživě jako tu první, kdežto firmy jsou na tom ve srovnání s loňským jarem výrazně líp. Jak ukazuje další graf, jediným odvětvím, kde se nálada od října převážně zhoršuje, je obchod.

Podle doprovodného komentáře ČSÚ „výrazně vzrostl (...) podíl spotřebitelů očekávajících v následujících 12 měsících zvýšení nezaměstnanosti a růst cen“. (Co by za obavy z vysoké inflace dala třeba taková Evropská centrální banka. Ta se extrémně nízkými sazbami a dalšími dříve nevídanými nástroji už léta snaží vytlačit inflaci nebo aspoň inflační očekávání z dlouhodobě velmi nízkých úrovní.)

Mora (ČNB): silnější koruna může zvýšení sazeb odsunout do léta

Ve včera zveřejněném rozhovoru se viceguvernér ČNB Marek Mora vyjádřil k celé řadě aktuálních témat. Jedna jeho myšlenka je popsaná rovnou výše v titulku. Kromě toho například prohlásil, že celkovým výsledkem koronakrize může být, že „inflace klesne na nějakou dobu dokonce pod cíl“ ČNB.

Ohledně loňského a předpokládaného letošního vládního deficitu uvedl, že „máme fiskální prostor k tomu, abychom intervence této velikosti dělali. ČR stále patří k nejméně zadluženým zemím v EU.“ Problém je podle Mory ale v zacílení této pomoci. Provedené strukturální snížení daní zvýšilo deficit natrvalo, což podle něho může být „problém pro budoucí vývoj veřejných financí a navíc to ani nemá podle našeho soudu očekávaný účinek“.

 

Jak drahý je každý den nynějšího stupně zavření ekonomiky?

V rámci včerejšího Ranního restartu jsem prezentoval propočet, dle kterého nynější stupeň uzavření české ekonomiky vede k denním nákladům pro český státní rozpočet v objemu přes 1 miliardu Kč (přesněji cca 1,2 miliardy).

Podobný propočet, opět opřený o loňskou skutečnost a aktuální výši oxfordského indexu přísnosti, můžeme využít i v případě, že nás zajímá, jak vysoké jsou denní náklady nynějšího lockdownu pro samotnou ekonomiku, tedy pro české HDP.

Řekněme, že bez covidu by ekonomika loni rostla 2%; ve skutečnosti dle prvního odhadu klesla o 5,6 %. V tom případě dopad covidu na loňské české HDP činil

-5,6 % HDP - 2 % HDP = -7,6 p.b. HDP = cca 400 mld. Kč

(předpokládám, že deflátor by byl v obou scénářích podobný, takže rozdíl v tempech růstu reálného HDP je stejný jako rozdíl v tempech růstu nominálního HDP). Uvedený výsledek je ve výši hezky kulatých čtyř třetin dopadu (300 mld. Kč), který jsem včera uvedl pro státní rozpočet.

Oněch 400 mld. Kč ročně značí pro rok 2020 kolem 24 milionů Kč na 1 bod indexu přísnosti denně. V tuto chvíli (kdy index přísnosti činí 69), nám tedy hrubý odhad denní ztráty na letošním HDP vychází

24*69 = 1,7 mld. Kč.

Tento dopad by byl samozřejmě vyšší, nebýt právě pomoci ekonomice ze strany zadlužující se vlády.

O kolik vyšší, to je těžko odhadnout. O celých oněch cca 1,2 mld. Kč, o které denně přichází státní rozpočet, to nejspíš nebude, protože velká část vládní pomoci má podobu transferů, kde za vyplácenou podporu od příjemců žádnou přidanou hodnotu (tj. HDP) vláda ani nikdo jiný nedostává.

Transfery by ale měly samozřejmě zvyšovat budoucí HDP. To je vlastně smysl většiny z nich: díky nim se ekonomické vazby během koronakrize nezpřetrhají a po jejím skončení by se ekonomika měla rychleji vrátit k růstu normálním tempem.

Celý popsaný propočet se zaměřuje jen na aktuální vývoj, tj. nepočítá dlouhodobé dopady (úmrtí, poškozené zdraví, deprese, horší vzdělání, ...).

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Firmy často neumějí využívat svá data jako relevantní podklad pro rozhodování

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke vzniku odborů v Amazonu

Ilustrativní obrázek

Deutsche Post zveřejnila pozitivní předběžné výsledky za 1Q a navýšila výhled

Ilustrativní obrázek

Přehled hlavních makroekonomických událostí týdne

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 12.4.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akcie klesaly, Alibaba obdržela miliardovou pokutu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírné ztrátě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy klesaly, jen japonský Nikkei mírně rostl

Ilustrativní obrázek

Synlab plánuje veřejnou nabídku akcií na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Frankfurt zahájil obchodování v zelených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.