Ranní restart 25.11.2020

10:44 | E V | Diskuze

CZE: Horší sentiment.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včera vydal ČSÚ listopadový sentiment v české ekonomice. Podle předpokladů došlo k poklesu důvěry jak u domácností, tak i u podnikatelů.

Vzhledem ke zlepšení epidemiologické situace by se sentiment mohl v prosinci stabilizovat nebo již velmi mírně zlepšit; k výraznějšímu zlepšení dojde nicméně až s ústupem pandemie, což bude spíše až ve druhém čvtrtletí příštího roku.

 

GER: Horší IFO, ale...

V listopadu se zhoršil sentiment i mezi německými firmami, a to o necelé dva body na celkovém indexu. Velká část tohoto poklesu jde nicméně na vrub horším očekáváním německých firem. Index hodnocení současných podmínek se snížil jen nepatrně. To je vlastně příznivá zpráva pro českou ekonomiku, protože aktuálně stále německé firmy jedou a vytváří tak slušnou zahraniční poptávku pro české exporty. Ta pak následně tlumí propad domácí poptávky (především v sektoru služeb) v ČR.

Detailnější pohled na IFO data je navíc z pohledu české ekonomiky ještě příznivější, protože v německém průmyslu se sentiment významně zvýšil, když firmy hodnotí současnou situaci výrazně lépe.

 

Koruna výrazně posiluje

V posledních dvou dnech došlo k významnému posílení kurzu koruny k euru. Ta se rychle dostala z hladiny téměř 26,50 na současných zhruba 26,13. Trhy pravděpodobě reagují na politickou situaci USA, kdy Michigan certifikoval výsledky voleb a americké úřady přestaly blokovat předávání úřadu Bidenovi (viz včerejší Restart). Včera navíc certifikovala výsledky i Pennsylvánie a Nevada, což už snižuje šance Trumpa již jen na teoretické minimum. Druhým důvodem, který stojí za silnější korunou, je pravděpodobně situace okolo vakcín, která na trhy vnáší optimismus. Včera EU oznámila, že se dohodla s Modernou na koupi 160 mil dávek vakcíny, což z pohledu EU je již šestá uzavřená dohoda s výrobci vakcín.

Aktuální vývoj je rychlejší, než v současné chvíli máme nakresleno v naší krátkodobé prognóze. V té čekáme kurz na konci letošního roku zhruba 26,40. V dalším Měsíčníku tak pravděpodobně posuneme krátkodobou prognózu na lehce silnější hladiny. Na druhou stranu ale v prosinci uvolní politiku ECB a navíc na trzích může dojít ke korekci. Proto bych asi úplně nedivočil s nějakými výraznými posuny prognózy.

Ze střednědobého pohledu je důvod k posunu prognózy ještě menší. Aktuálně čekáme pro polovinu příštího roku hladinu zhruba 25,60. Navíc ve směru slabšího kurzu bude působit daňová změna přes vyšší růst dovozů. Naopak rychlá vakcinace ve světové ekonomice je riziko ve směru silnějšího kurzu. Vzhledem ke všem nejistotám bych tak aktuálně střednědobou prognózu neměnil s tím, že minimálně v první polovině příštího roku zůstane nejistota na trzích vyšší.

 

Vliv daňové změny na naší prognózu

Včera jsem v Restartu avizoval, že dnes zveřejníme náš odhad vlivu daňové změny. Balíček daňových změn byl schválen v pátek a implikuje pokles daňových příjmů ve výši zhruba 130 mld, z toho 40 mld se týká municipalit. Jde o opravdu velký impulz do ekonomiky, a to jak na straně výrazného zadlužení, tak i spotřeby domácností.

Dá se čekat, že nějaká změna daní bude nakonec schválená (byť vyloučit se nedá nic, a to ani úplné zamítnutí). V tomto ohledu nicméně čekáme, že páteční balíček v jeho aktuální podobě neprojde Senátem a celkový vliv bude nakonec nižší. Proto v tuto chvíli pracujeme s impulzem zhruba 100 mld a navíc počítáme s tím, že negativní vliv na rozpočty municipalit bude „jen“ zhruba 16 mld (buď přes finanční kompenzace od vlády nebo přes změnu daňového balíčku).

Tempo růstu HDP posouváme o šest desetin procentního bodu nahoru, když hlavní vliv bude mít významně vyšší spotřeba domácností. Na druhou stranu je ale tento vliv vzhledem k výši celkového impulzu relativně malý. To je dáno třemi faktory. Zaprvé, domácnosti část prostředků uspoří. Zadruhé, zhruba 42 % spotřeby domácností jde dle našich odhadů na dovozy, z čehož zhruba polovina jde na přímé dovozy (nákupy zahraničních výrobků) a polovina na dovozy mezispotřeby (nákupy českých výrobků, které ale obsahují výrobní součástky z dovozu). A třetím vlivem je pokles investiční aktivity municipalit.

Významný růst spotřeby domácností bude nicméně značně proinflační, zvlášť během období rychlého ekonomické zotavení, které čekáme po skončení pandemie. Proto posouváme prognózu inflace nahoru, a to především pro příští rok, kdy ještě zůstanou sazby nízké (v dalších letech bude inflaci brzdit ČNB, viz dále).

Vyšší domácí poptávka bude mít kladný vliv na trh práce, když se bude po krizi o něco rychleji snižovat míra nezaměstnanosti. Podobně se bude rychleji zvyšovat růst nominálních mezd (naše nová prognóza trhu práce je v letech 22 a 23 nicméně ovlivněna i dalšími vlivy, proto celé zvýšení nejde jen na vrub daní).

Kurz bude mírně slabší, a to především kvůli nižšímu příspěvku čistých vývozů (vyšší dovozy pro spotřebu domácností). Na druhou stranu ale neuvažujeme v rámci prognózy možný negativní vliv významného zhoršení veřejných financí na vývoj kurzu (ten se nedá vyloučit, například pokud by ratingové agentury zhoršily hodnocení ČR).

Ohledně ČNB čekáme rychlejší zvyšování sazeb jako reakci na silnější proinflační tlaky. To ale až v letech 2022 a 2023. Pro rok 2021 ponecháváme prognózu stejnou, když začátek roku bude stále ovlivněn pandemií koronaviru a ČNB bude chtít dát před prvním zvýšením sazeb, které čekáme v listopadu, ekonomice prostor k nadechnutí. Na druhou stranu daňová změna významně posouvá inflační rizika směrem nahoru a s tím roste pravděpodobnost, že by mohla ČNB zasáhnout do sazeb již například v srpnu 2021. To vnímáme jako alternativu, nicméně její pravděpodobnost se významně zvyšuje!

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Valná hromada Pilulka Lékárny bude mimo zasedání rozhodovat o změně stanov a opčním programu

Ilustrativní obrázek

Přepravci hlásí rekordní sezonu

Ilustrativní obrázek

JP Morgan Chase reportuje výsledky za 4Q i za celý rekordní rok 2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX stahuje úvodní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína představila lepší než očekávaný HDP za 4Q

Ilustrativní obrázek

I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza nepatrně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie spíše klesaly, Xiaomi zařazeno v USA na černou listinu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.