Ranní restart 24.9.2020

10:38 | E V | Diskuze

ČNB svou pozici nezměnila.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Na svém včerejším měnověpolitickém jednání bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla nijak neměnit nastavení příslušných nástrojů.

S nedávným zhoršením epidemiologické situace se zvýšilo riziko, že ČNB ještě sníží repo sazbu z dnešních 0,25 % na 0,05 %, tj. na „technickou nulu“. Nicméně tento scénář zatím nadále pokládáme za méně pravděpodobný než stagnaci sazeb na dnešní úrovni (až do 2h21, kdy čekáme první zvýšení).

Včerejší rozhodnutí ČNB nebylo překvapením – mimo jiné i vzhledem k předchozí komunikaci některých členů rady. Dokladem toho je například jen mizivá celková reakce kurzu koruny:

PMI: Německý průmysl sílí, ale služby už zase trpí

Podle včera vydaného indexu nákupních manažerů PMI se situace v německém zpracovatelském průmyslu zlepšuje, a to nečekaně rychle: zářijová hodnota 56,6 bodu je nad srpnovou (52,2) i nad očekáváním (52,5).

V německých službách došlo naopak k poklesu na 49,1 b. (čekalo se maličké zlepšení na 53,0 b. ze srpnových 52,5). Jde nejspíš o důsledek zesíleného přílivu nových případů onemocnění covid-19 zasahujícího (zatím) více služby než průmysl. Celkový index (53,7) nicméně zůstal nad neutrální padesátkou (i když ze srpnových 54,4 mírně klesl):

To v eurozóně jako celku se úroveň indexu snížila jak ve službách, tak v průmyslu. Výsledkem byl pokles indexu z 51,9 na 50,1. Situace se tedy v eurozóně celkově přestala zlepšovat:

Plánované deficity: Němci versus Češi

Německá vláda včera schválila tamnímu ministrovi financí Scholzovi jeho návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 96,2 mld. eur, což je zhruba 2,8 % německého HDP v roce 2019. V českých poměrech by to znamenalo deficit kolem 150 mld. Kč. Zatím se ovšem zdá, že český deficit pro příští rok bude nejspíš výrazně vyšší.

Letos Němci očekávají deficit kolem 218 mld. eur, což by v českých poměrech značilo nějakých 350 mld. Kč. Tato částka se zdá být docela blízko všeobecně očekávané letošní české realitě. Celkově tedy vlády v obou zemích vytvoří letos „sekyru“ zhruba podobnou, ale v příštím roce chce být německá vláda oproti té české úspornější.

V dalších třech letech už Scholz plánuje jen zcela mikroskopické deficity kolem 10 mld. eur nebo méně. O záměrech české vlády toho v tomto směru moc nevíme – tedy kromě dosti horentních záporných sum, pro které si na několik dalších let udělala prostor vládní koalice kontroverzní novelou zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti letos v dubnu.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 19.10.2020

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Covid drtí korunu

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.10.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.10.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.10.2020



Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie se nakonec propadly výrazněji do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevírá růstem

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy připisovaly zisky, makro data v Číně nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.