Ranní restart 24.7.2020

10:43 | E V | Diskuze

GER: Spotřebitelská nálada pokračuje ve zlepšování.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Spotřebitelská nálada pokračuje ve zlepšování také v červenci (data jsou ale pro srpen). Minulý měsíc bylo zaznamenáno číslo -9,4, nyní to bylo jen velmi mírně pod nulou. Hodnota výrazně předčila tržní konsensus, který byl nastaven na -5 bodů.

K růstu nálady pomohlo snížení DPH německou vládou. Sice jde jen o dočasné opatření, to nicméně může být nyní velmi účinné. Pro ČR je zlepšení spotřebitelské nálady jednoznačně dobrou zprávou, která by se měla přetavit do vyšší poptávky po našem exportu.

 

ITA: 10Y výnosy pod 1 %

Včera mě zaujala zpráva, že výnosy italských 10Y vládních dluhopisů klesly pod 1 %. Aktuálně se to dá z pohledu ekonomiky eurozóny a vlastně i české ekonomiky brát jako relativně dobrá zpráva. Italská vláda si půjčuje levně, což může přispět k rychlejšímu oživení. Navíc to může zvýšit motivaci Italů zůstat v EU, protože jinak by jim výnosy dost výrazně vyletěly nahoru.

Vedle toho včera italská vláda schválila třetí balík podpory ekonomice, tentokrát ve výši 25 mld euro.

 

USA: Trh práce se se smíšenými daty

Včera vyšla týdenní data z amerického trhu práce. Ta jsou nyní sledovaná, protože pravděpodobně lépe než jiné statistiky vypovídají o velikosti nezaměstnanosti.

V minulém týdnu se počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dostal na 1,416 milionu osob a na týdenní bázi lehce stoupl. Jde o první zvýšení o několika měsících. To se sice nečekalo, nicméně vzhledem k aktuální situaci v USA to až tak překvapivé není. Uvidíme v dalších týdnech; celkově ale čekám, že jde jen o dočasný nárůst a brzy (již příští nebo přespříští týden) by mohly data vykázat opět sestupný trend.

Pohled na pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti vypadá ale podstatně lépe. V minulém týdnu došlo k jejich poklesu ze 17,3 milionu na 16,2 milionu osob. Tento ukazatel nyní odpovídá pravděpodobně lépe skuteční míře nezaměstnanosti oproti oficiálnímu ukazateli míry nezaměstnanosti z důvodu metodického nastavení.

Hlavním závěrem tak je, že sice na týdenní bázi došlo k růstu počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ale daleko více lidí již o ní nežádá (vrátili se do práce). A to je dobře.

Ono to až tak nečekané není. V USA je flexibilní trh práce. A celkem jednoduše může nastat situace, kdy zaměstnavatel propustí zaměstnance v okamžiku, kdy pro něj nemá práci s tím, že ho přijme zpět hned, jak se oživí poptávka. Navíc výrazná státní podpora, kdy řada propuštěných má vyšší příjem, než měla v zaměstání, takovouto situaci usnadňuje.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Trh s prodejem aut se pozvolna vzpamatovává, mnoho firem ale přehodnocuje cash flow

Ilustrativní obrázek

MBA lze nyní vystudovat i online s pomocí micro-learningu

Ilustrativní obrázek

Booking zveřejnil výsledky za 2Q 2020; jeho akcie v předobchodní fázi posilují o 4 %

Ilustrativní obrázek

Kanceláře v roce 2030 - 30 % jich bude řešeno jako flexibilní pracoviště.

Ilustrativní obrázek

Zajišťovna Munich Re představila výsledky za 2Q 2020

Ilustrativní obrázek

Sedm archetypů digitální ekonomiky, digitální politika a digitální transformace státůČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.