Ranní restart 24.7.2019

10:07 | A O | Diskuze

UK: Británie zná jméno premiéra

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Volba nového předsedy Konzervativní strany, ale především premiéra Velké Británie, se v posledních dnech stala ostře sledovaným tématem. Spekulace, komu bude po rezignaci Theresy Mayové patřit adresa Downing Street 10, ukončilo včerejší oznámení, že novým premiérem se stal dle očekávání Boris Johnson. Pro něj tak začíná nejnáročnější období v jeho politické kariéře. Johnson, známý pro své výroky, že k brexitu dojde „stůj co stůj“, musí nyní nalézt řešení patové situace. Prvním krokem by mělo být zahájení nových jednání. K těm se však Brusel staví odmítavě. Navíc nová dohoda by si musela získat podporu v parlamentu. Což nemusí být nic snadného, jak se přesvědčila bývalá premiérka Mayová. Pokud Johnson neuspěje, může dojít k několika možným scénářům (další prodloužení termínu brexitu, předčasné volby či opravdu odchod bez dohody).

I přes Johnsonovu rétoriku během volební kampaně očekáváme, že tvrdý brexit bude považovat za poslední možné řešení. Ten by totiž pravděpodobně poslal britskou ekonomiku do recese (dle našich výpočtů by HDP Británie pokleslo o 4 až 8 %), zároveň by došlo k oslabení libry, ve Skotsku by se mohly zvýšit nálady pro odtržení a na hranicích Irska a Severního Irska by rostlo napětí.

Vyvarovat se tvrdého brexitu se může Johnson chtít i proto, že Konzervativci by v takovém případě mohli utrpět ztrátu voličských preferencí. Zatím totiž spousta, řekněme, nepravd během různých kampaní, veřejných vystoupení atd. Johnsonovi procházela, protože se v podstatě s ekonomikou stále nic hrozného neznalo. Možný pád do recese a růst nezaměstnanosti by ale veřejné mínění mohly začít měnit.

Odchod bez dohody by navíc nebyl snadný ani z důvodu, že britský parlament minulý týden schválil zákon, který by takovému scénáři zabránil. Britští poslanci tak učinili v zájmu ochrany ekonomického vývoje UK.

Celkově tak ze včerejších výsledků volby vyplývá vyšší pravděpodobnost tvrdého brexitu; celkově stále ale z výše uvedených důvodů čekáme spíše jiné řešení v podobě dalšího odkladu odchodu Británie z EU nebo konání předčasných voleb.

Ohledně měnové politiky Bank of England je třeba počkat, jak brexitová situace dopadne. Za předpokladu, že scénář tvrdého brexitu upadne v zapomnění, očekáváme první zvýšení sazeb ve 2Q 2020. Pokud by k němu ale opravdu došlo, vývoj sazeb se bude pravděpodobně ubírat opačným směrem, a to ve snaze podpořit ekonomiku.

Nezapomeňme však dodat, že UK je pátou největší světovou ekonomikou a druhou největší v rámci zemí EU. Brexit bez dohody by nepoškodil pouze britské hospodářství, nýbrž i ekonomiky ostatních zemí. Česko do UK vyváží zboží v hodnotě 330 mld. Kč (viz tabulka). V případě tvrdého brexitu by vývozy (jak přímé, tak nepřímé) poklesly o 6 %, české HDP by se snížilo o 1,1% a nezaměstnanost by vzrostla o 40 tisíc. Což jsou značně vyšší ztráty než v případě dohody.

 

EMU: Spotřebitelská důvěra mírně lepší

Tak jako každé poslední úterý v měsíci, i včera byla v eurozóně zveřejněna data týkající se indexu spotřebitelské důvěry (Consumer Confidence Indicator). V červenci se hodnota indexu ustálila na -6,6. V porovnání s předchozím měsícem (-7,2) se jedná o mírně pozitivní výsledek. Růst spotřebitelského sentimentu tak překonal očekávání, která hovořila o stagnaci na -7,2. Nejnovější číslo tak reflektuje meziměsíčně optimističtější pohled spotřebitelů na svou finanční situaci a zároveň na celkový ekonomický vývoj. V budoucnu by to mohlo znamenat lehké oživení ve spotřebě domácniostí.Právě spotřeba domácností je hlavním tahounem současného ekonomického růstu.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna research
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Události v EU - Brexit

Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelská důvěra v eurozóně - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - BrexitČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.