Ranní restart 24.2.2021

10:45 | E V | Diskuze

Ceny výrobců usínají.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ceny zemědělských výrobců se v lednu meziročně snížily o 2,8 %, zatímco ceny průmyslových výrobců stagnovaly. Nejrychleji rostly ceny stavebních prací (2,3 %); ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 1,9 %.

Jak je patrné z následujícího grafu, vývoj cen, které si mezi sebou účtují firmy v hlavních sektorech české ekonomiky, postupně odráží koronakrizi, a to v podobě zpomalování růstu (jen zemědělské ceny si žijou vlastním životem daným spíš úrovní sklizní).

 

Zpomalování bylo a je zejména ve službách a ve stavebnictví jen postupné, nejspíš proto, že firmy do cen ještě dlouho po příchodu viru promítaly předchozí rychlý růst cen (mzdových) nákladů. Navíc se mohlo zpočátku zdát, že koronakrize bude otázkou jen několika měsíců, načež se vše vrátí do starých kolejí.

Ceny ani v jednom sektoru nijak dramaticky nepadají. Loňský jarní propad cen v průmyslu byl do značné míry dán propadem cen pohonných hmot - ve zbytku sektoru zlom ve vývoji cen tak ostrý nebyl.

Jako snad trochu překvapující se může zdát zpomalování růstu cen stavebních prací - překvapující ve světle zpráv proskakujících během loňska, že hlavním problémem tohoto sektoru není nedostatek poptávky, nýbrž nedostatek (zahraničních) pracovníků - což by mělo vytvářet spíš tlak na růst mezd ve stavebnictví, a tedy na růst cen stavebních prací.

Nuže lednová čísla o hlavních bariérách růstu tohoto odvětví ukazují, že mu pracovníci už chybějí o něco méně (konec modré čáry klesá) a poptávka naopak o něco více (konec červené čáry se zvedá):

 

Kolik naši veřejnou kasu stojí den ekonomických uzavírek

V posledních dnech se objevily nové odhady toho, jak rychle státní rozpočet krvácí v důsledku uzavření určitých částí ekonomiky, a tedy nutnosti poskytovat příslušné kompenzace. Např. místopředseda vlády Havlíček prohlásil, že podpora ekonomiky přijde v současnosti vládu denně zhruba na miliardu.

Různé kompenzační a jiné platby, které vyplynuly ze stavu v určitém čase, ovšem můžou být a jsou svými příjemci nárokovány a vypláceny s různými zpožděními. Rozpočtový krvetok v daném dni je tedy vždy směsí plateb vážících se ve skutečnosti k různým předchozím obdobím.

Co s tím? Jedna možnost je opřít se o čísla za celý loňský rok a výsledný denní průměr aplikovat na aktuální situaci. Tedy udělat tyto dva výpočty: 

(A) kolik stála státní kasu loni v průměru jedna „jednotka uzavření“ na jeden den,

(B) vynásobit výsledné číslo aktuálně platným počtem jednotek uzavření.

Sílu uzavření ekonomiky budeme měřit indexem přísnosti (stringency index) z dílny týmu vědců na Oxfordu; pro daný účel je to jistě proklatě hrubá míra, ale nic lepšího asi není.

Dle mých hrubých propočtů „co by bylo, kdyby nebyl covid“, přišel covid českou vládu za celý rok 2020 na cca 300 miliard korun. Jinak řečeno: nebýt covidu, byl by loňský deficit kolem 70 miliard.

Z těchto 300 miliard bylo asi 70 % dáno aktivními, „diskrečními“ kroky vlády (vláda uvádí 218 miliard) a zbytek automaticky, zejména zhoršením výběru daní kvůli propadu ekonomiky.

Index přísnosti pro Česko měl loni průměrnou hodnotu 45. Vývoj po dnech ukazuje následující graf:

 

Jeden bodu indexu tak v průměru loni přišel vládu na cca 300 000 / 365 / 45 = 18 milionů korun denně.

V tuto chvíli má index hodnotu 69. V rámci výše zvolených zjednodušujících předpokladů by tedy česká pokladna měla aktuálně kvůli covidu krvácet denním tempem přes miliardu korun (69 * 0,018 mld. Kč).

Citovaný odhad pana ministra Havlíčka (který možná myslel jen diskreční náklady) je vcelku blízko.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Firmy často neumějí využívat svá data jako relevantní podklad pro rozhodování

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke vzniku odborů v Amazonu

Ilustrativní obrázek

Deutsche Post zveřejnila pozitivní předběžné výsledky za 1Q a navýšila výhled

Ilustrativní obrázek

Přehled hlavních makroekonomických událostí týdne

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 12.4.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akcie klesaly, Alibaba obdržela miliardovou pokutu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírné ztrátě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy klesaly, jen japonský Nikkei mírně rostl

Ilustrativní obrázek

Synlab plánuje veřejnou nabídku akcií na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Frankfurt zahájil obchodování v zelených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.