Ranní restart 24.11.2020

10:45 | E V | Diskuze

CZE: Podoba změny daní stále nejistá.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Česko teď vedle covidu řeší neuvážené výrazné snížení daní bez odpovídajícího omezení výdajové stránky rozpočtu, což by sice v příštích letech poskytlo kladný impulz do růstu HDP, nicméně za cenu výrazného zadlužení, které by veřejné rozpočty mohlo učinit z dlouhodobého pohledu značně neudržitelnými. Výrazně negativní vliv se může dotknout navíc i municipalit, které mají na rozdíl od centrální vlády omezenější možnosti si půjčit na dluhopisových trzích, což by vyústilo k nutnosti omezení jejich výdajů (především těch investičních).

Nejistota ale zůstává značná. Nyní daňový balíček putuje do Senátu a je otázka, jak to s ním dopadne. My se více kloníme k názoru, že ve stávající podobě nebude balíček schválen, a že z něj některé části mohou vypadnout.

Od pátku pracujeme na propočítávání vlivu do vývoje české ekonomiky a možné úpravě našeho základního scénáře prognózy. Jde totiž o impulz natolik výrazný, že značně ovlivní všechny klíčové makro proměnné. Jen pro představu – tvorba nové plnohodnotné makroekonomické prognózy trvá obvykle 2-3 týdny podle komplikovanosti makroekonomického prostředí.

Hlavní čísla bychom měli mít dnes. Zítra ráno je zveřejníme v Restartu.

 

EMU: Předběžné odhady PMI

Tento týden je z pohledu ekonomických dat ve znamení zveřejňování předběžných indikátorů za listopad. Včera vyšly první odhady PMI za řadu zemí EMU, dnes vyjde český sentiment a německé IFO.

Pro českou (i evropskou) ekonomiku je značně příznivý vývoj aktivity v německém zpracovatelském průmyslu, když PMI zůstává výrazně nad 50 bodovou hranicí a tak bezpečně ve fázi expanze. To znamená, že příznivý vývoj zahraniční poptávky by měl i nadále tlumit propad sektoru služeb (i tak ale bude čtvrté čtvrtletí v ČR ve znamení výrazného poklesu HDP).

A dobře vypadají i průmyslová data za celou eurozónu (ačkoliv například Francie má průmyslové PMI mírně pod 50 body).

Horší je to ale samozřejmě se sektorem služeb, který se propadá (graf je za celou eurozónu).

USA: Michigan zná vítěze a J. Yellenová se pravděpodobně stane šéfkou resortu financí

Tedy, Michigan zná vítěze již dlouho, nicméně až včera večer našeho času michiganská komise (Board of State Canvassers) certifikala volební výsledky a potvrdila výhru Joe Bidena. Tato komise má čtyři členy, kde jsou Demokraté i Republikáni po dvou. Proto předtím panovaly obavy, že by republikánští zástupci nemuseli výsledky certifikovat a tím uvrhnout Michigan do ústavní krize. Celkově se tak po včerejšku šance na otočení výsledků pro Trumpa výrazně snížila, protože Michigan je se svými 16 voliteli důležitý stát. Mimochodem Biden vyhrál Michigan o 150 tisíc hlasů, což je 14x větší rozdíl oproti výhře Trumpa v roce 2016.

Pro Trumpa přišla špatná zpráva i z Pensylvánie (20 volitelů), kde nejvyšší soud neuznal jeho snahy, aby se část hlasů poštou nezapočítávala.

Navíc se věci daly do pohybu i ohledně předání moci, když šéfka Správy obecných služeb (General Services Administration) informovala Bidena o tom, že mu agentura zpřístupní federální zdroje pro převzetí prezidentské funkce. Vzápětí Donald Trump pověřil svůj tým pro předání moci. Tato agentura se tomuto kroku dlouho vyhýbala, nicméně včera již učinila tento důležitý krok a tím de facto souhlasila s aktuálními výsledky voleb.

V amerických médiích se včera také objevila zpráva, že novou šéfkou Ministerstva financí se má stát Janet Yellenová, bývalá šéfka FEDu. Tato zpráva se v médiích objevila již dříve, nicméně včera se tato informace objevila s vyšší pravděpodobností (Biden si zvolí..., říká zdroj obeznámený s...). Jejím hlavním cílem má být zvládnutí financí v době covidové.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Siemens reportoval předběžné výsledky za 1Q nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

United Airlines zveřejňují tržby a očištěný zisk na akcii lehce pod očekáváním a dlouhodobý výhled

Ilustrativní obrázek

Moderní kancelářské budovy jsou zelené a nabité technologiemi

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 22.1.2021

Ilustrativní obrázek

Mototechna loni prodala 12 000 aut, zájem o zánovní auta vzrostl i přes pandemiiČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.