Ranní restart 23.9.2020

10:41 | E V | Diskuze

Spotřebitelská nálada se v eurozóně dále zlepšila.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V průběhu září došlo k opětovnému zvýšení indexu spotřebitelské důvěry. Tentokrát je řeč o indikátoru z dílny Evropské komise, která během včerejšího dne vydala jeho předběžné hodnoty. Na základě prvotních údajů dosáhl index hladiny -13,9 bodů, když oproti předchozímu měsíci zaznamenal nárůst o 0,8 bodů. Trh očekával značně horší číslo. I navzdory tomu však ukazatel setrvává pod svým dlouhodobým průměrem, tj. -11,1 bodů. Finální odhad pak bude zveřejněn koncem září a odhalí rovněž vývoj dílčích ukazatelů jako například očekávání podniků ohledně budoucího vývoje zaměstnanosti.

Americká ekonomika se zotavuje, jsou tu však jistá „ale“

Šéf americké centrální banky Jerome Powell ve svém proslovu před Kongresem poznamenal, že ekonomika Spojených států se pozvolna zotavuje z hlubokého propadu, k němuž došlo v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. Vedle toho se zlepšuje vývoj mnoha makroekonomických ukazatelů. Vzápětí však dodal, že plné ekonomické zotavení, a tedy i dosažení předpandemické úrovně potrvá více času a bude možné pouze tehdy, pokud si lidé budou jistí, že se mohou bez obav o své zdraví zapojit do běžných aktiv, a tím podpořit ekonomické oživení. Dále Powell nezapomněl zmínit, že Fed setrvává v postoji, kdy usiluje o zotavení americké ekonomiky, a to za pomoci uplatnění konvenčních i nekonvenčních nástrojů. Jejich užití pak bude trvat „tak dlouho, jak jen bude potřeba“. 

I přes zmínky o zlepšujících se ekonomických podmínkách, však Fed setrvává ostražitý, a to z hlediska budoucího vývoje, který zůstává značně nejistý. Epidemiologická situace je ve Spojených státech stále závažná, přičemž představuje hlavní ohrožení žádoucího obnovení americké ekonomiky. Vedle toho pak nejistotu zvyšují například americké prezidentské volby.

 

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny

V průběhu včerejšího – na data chudšího dne – zasedala maďarská měnová autorita. Ta rozhodla ve prospěch úrokové stability, a tak hlavní sazba i nadále dosahuje hladiny 0,6 %. Důvodem byla zejména vyšší inflace a oslabující forint, který působí ve směru uvolnění měnových podmínek.

Pravděpodobně příliš nepřekvapí, že významnou pozornost si získala pandemie koronaviru, která byla opakovaně zmíněná i v rámci tiskové zprávy. Pandemie zapříčinila významný propad maďarské ekonomiky, jejíž HDP během druhého čtvrtletí meziročně pokleslo o 13,6 %. Na základě aktualizované prognózy centrální banka očekává, že v letošním roce by měla ekonomika Maďarska poklesnout o 5,1-6,8 % a naproti tomu v příštím roce by měla růstem tempem 4,4-6,8 %. S příchodem roku 2022 by se ekonomika měla vrátit na svou předkrizovou úroveň.

 

Dnes bude o nastavení měnové politiky jednat ČNB

Během dnešního odpoledne se odehraje zasedání České národní banky, které bude následovat tisková konference, po jejímž ukončení vydáme, tak jako obvykle, Bleskovku. Očekáváme však, že úrokové sazby setrvají na stávající úrovni, a tedy na úrovni dosahující 0,25 %. Členové bankovní rady by měli dospět k závěru, že nastavení měnově-politických nástrojů se zdá být v současné chvíli adekvátní. Dále očekáváme zmínky o zotavující se ekonomice a příznivém vývoji vybraných makroekonomických ukazatelů, ale na druhé straně o rizicích pramenících ze zhoršující se epidemiologické situace. Ta by, jak bylo uvedeno ve včerejším Restartu, mohla vést k dalšímu uvolnění měnových podmínek. Budoucí situace tak zůstává i nadále nejistá, když klíčovou proměnnou bude představovat jen stěží předvídatelný vývoj pandemie.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zánovních vozů meziročně ubylo, hlavně kvůli Covidu a zastavení výroby

Ilustrativní obrázek

Home office či remote jsou nekorunovanými králi nejnovějšího průzkumu portálu StartupJobs. Firmy i nadále počítají s náborem

Ilustrativní obrázek

Procter & Gamble zveřejnil výsledky za 1Q a zlepšil vyhlídky na zbytek fiskálního roku

Ilustrativní obrázek

Gastronomie přišla o 64 % tržeb za jediný den

Ilustrativní obrázek

Růst Avastu ve 3Q zrychlil, společnost potvrdila celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k americké žalobě na GoogleČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie se nakonec propadly výrazněji do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevírá růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.