Ranní restart 23.7.2020

10:43 | E V | Diskuze

Nidetzký pro stabilní sazby.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký včera řekl, že ČNB nemá v současné době zapotřebí upravovat svou měnovou politiku s tím, jak ustupují deflační obavy. Ohledně možnosti použití nekonvečních nástrojů řekl, že debata o nich zůstane stolním cvičením. Jinými slovy ČNB o nich diskutuje, ale použít se je v tuto chvíli nechystá. Samozřejmě se nedá nic vyloučit a bude záležet na ekonomickém vývoji, ale v tuto chvíli nutnosti jejich použití nic nenasvědčuje.

Jeho pohled je v souladu s naší prognózou. Vzhledem ke značnému uvolnění měnové politiky v květnu, vysoké inflaci a pozvolnému oživování české ekonomiky již další snížení sazeb nečekáme. Naopak čekáme, že příští rok začnou zesilovat inflační tlaky a ČNB na ně bude reagovat zvyšováním sazeb.

 

EUR/CZK: Probudil se trh?

Po úspěšném summitu zemí EU došlo k relativně silnému posílení koruny k euru do blízkosti hladiny 26,30. Od té doby došlo k mírné korekci, ale koruna se stále drží na 26,35. Pro mě to bylo lehce nečekané v tom smyslu, že jsem čekal mírnější posílení. To hlavně z toho důvodu, že země EU se prostě potřebovaly dohoudnout a kladný výsledek se tak po kompromisech asi očekával.

Pro naší prognózu to znamená riziko směrem k lehce silnějšímu kurzu na konci roku. V naší stávající prognóze máme pro srpen 26,50, pro září 26,40 a pro konec roku 26,10. Z tohoto pohledu koruna trochu předběhla vývoj, což je hlavním důvodem, proč korekci spíše nečekáme.

Posílení je v souladu s vývojem ekonomiky, jen jsme ho čekali o trochu později.

Riziko, proč možná lehce posuneme kurzovou prognózu, je hlavně trh. Jeho stále ještě asi nemalá část čeká z nějakého, pro mě zcela neznámého důvodu, dlouhé období nízký sazeb. A až těmto hráčům dojde, že tomu tak být nemusí a že ČNB začne zvyšovat po krizi sazby, aby nepustila inflaci znovu nahoru, koruna může opět skokově posílit.

Změna naší prognózy ale nebude pravděpodobně velká. V tuto chvíli to vypadá na 10-20 haléřů. Měsíčník vydáme na začátku srpna, kde již budou aktualizovaná čísla.

 

EUR/USD: Ode zdi ke zdi

Výrazně posílilo také euro. Již nejednou jsem psal o tom, že trh vnímá euro až moc pesimisticky a dolar byl v posledních čtvrtletích až příliš silný (vzhledem k vývoji obou ekonomik a vývoji sazeb).

A nyní mám pocit, že trh jde ode zdi ke zdi. Pravda, summit EU byl úspěšný a USA se navíc zmítají v ne příliš dobré situaci. I přesto je ale tento pohyb až moc silný a trh nyní vnímá euro až příliš optimisticky.

To je pravděpodobně dáno i tím, že část trhu nyní nečeká růst sazeb v USA do konce roku 2022. Což je něco, čemu jen těžko můžu uvěřit. Po krizi, ať to bude v zimě, na jaře nebo příští léto se v USA lidi vrhnou do obchodů a inflační tlaky začnou růst. A FED bude muset reagovat zvyšováním sazeb (v tom to bude mít podobné jako ČNB). A kdyby trh zachytil v kurzu zvyšování sazeb v roce 2022 v USA, ke kterému čekáme, že dojde, euro by bylo nyní slabší. Už jen proto, že ECB na sazby nejspíš ještě dlouhou dobu nesáhne.

Představitelé FEDu nyní mluví o dlouhém období stabilních sazeb. Nicméně pro mě toto není absolutně žádný argument. Již nejednou FED dokázat otočit o 180 stupňů a to velmi rychle, takže jeho nynější vnímání je ze střednědobého pohledu vcelku nepodstatné.

Novou prognózu zveřejníme také v Měsíčníku. Euro bude na silnějších hladinách, ale pravděpodobně ne až tolik, protože až se situace v USA zlepší, trh může zase své vnímání lehce přehodnotit. Celkově si nicméně stále myslíme, že euro má prostor pozvolna posilovat i v následujících letech a na tom se nic nemění. Ale tato rychlost nebude výrazná.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 25.11.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.11.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu19.11.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 16.11.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 11.11.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se dnes obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie rostou po Trumpově náznaku hladkého předání moci Bidenovi

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.