Ranní restart 23.7.2020

10:43 | E V | Diskuze

Nidetzký pro stabilní sazby.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký včera řekl, že ČNB nemá v současné době zapotřebí upravovat svou měnovou politiku s tím, jak ustupují deflační obavy. Ohledně možnosti použití nekonvečních nástrojů řekl, že debata o nich zůstane stolním cvičením. Jinými slovy ČNB o nich diskutuje, ale použít se je v tuto chvíli nechystá. Samozřejmě se nedá nic vyloučit a bude záležet na ekonomickém vývoji, ale v tuto chvíli nutnosti jejich použití nic nenasvědčuje.

Jeho pohled je v souladu s naší prognózou. Vzhledem ke značnému uvolnění měnové politiky v květnu, vysoké inflaci a pozvolnému oživování české ekonomiky již další snížení sazeb nečekáme. Naopak čekáme, že příští rok začnou zesilovat inflační tlaky a ČNB na ně bude reagovat zvyšováním sazeb.

 

EUR/CZK: Probudil se trh?

Po úspěšném summitu zemí EU došlo k relativně silnému posílení koruny k euru do blízkosti hladiny 26,30. Od té doby došlo k mírné korekci, ale koruna se stále drží na 26,35. Pro mě to bylo lehce nečekané v tom smyslu, že jsem čekal mírnější posílení. To hlavně z toho důvodu, že země EU se prostě potřebovaly dohoudnout a kladný výsledek se tak po kompromisech asi očekával.

Pro naší prognózu to znamená riziko směrem k lehce silnějšímu kurzu na konci roku. V naší stávající prognóze máme pro srpen 26,50, pro září 26,40 a pro konec roku 26,10. Z tohoto pohledu koruna trochu předběhla vývoj, což je hlavním důvodem, proč korekci spíše nečekáme.

Posílení je v souladu s vývojem ekonomiky, jen jsme ho čekali o trochu později.

Riziko, proč možná lehce posuneme kurzovou prognózu, je hlavně trh. Jeho stále ještě asi nemalá část čeká z nějakého, pro mě zcela neznámého důvodu, dlouhé období nízký sazeb. A až těmto hráčům dojde, že tomu tak být nemusí a že ČNB začne zvyšovat po krizi sazby, aby nepustila inflaci znovu nahoru, koruna může opět skokově posílit.

Změna naší prognózy ale nebude pravděpodobně velká. V tuto chvíli to vypadá na 10-20 haléřů. Měsíčník vydáme na začátku srpna, kde již budou aktualizovaná čísla.

 

EUR/USD: Ode zdi ke zdi

Výrazně posílilo také euro. Již nejednou jsem psal o tom, že trh vnímá euro až moc pesimisticky a dolar byl v posledních čtvrtletích až příliš silný (vzhledem k vývoji obou ekonomik a vývoji sazeb).

A nyní mám pocit, že trh jde ode zdi ke zdi. Pravda, summit EU byl úspěšný a USA se navíc zmítají v ne příliš dobré situaci. I přesto je ale tento pohyb až moc silný a trh nyní vnímá euro až příliš optimisticky.

To je pravděpodobně dáno i tím, že část trhu nyní nečeká růst sazeb v USA do konce roku 2022. Což je něco, čemu jen těžko můžu uvěřit. Po krizi, ať to bude v zimě, na jaře nebo příští léto se v USA lidi vrhnou do obchodů a inflační tlaky začnou růst. A FED bude muset reagovat zvyšováním sazeb (v tom to bude mít podobné jako ČNB). A kdyby trh zachytil v kurzu zvyšování sazeb v roce 2022 v USA, ke kterému čekáme, že dojde, euro by bylo nyní slabší. Už jen proto, že ECB na sazby nejspíš ještě dlouhou dobu nesáhne.

Představitelé FEDu nyní mluví o dlouhém období stabilních sazeb. Nicméně pro mě toto není absolutně žádný argument. Již nejednou FED dokázat otočit o 180 stupňů a to velmi rychle, takže jeho nynější vnímání je ze střednědobého pohledu vcelku nepodstatné.

Novou prognózu zveřejníme také v Měsíčníku. Euro bude na silnějších hladinách, ale pravděpodobně ne až tolik, protože až se situace v USA zlepší, trh může zase své vnímání lehce přehodnotit. Celkově si nicméně stále myslíme, že euro má prostor pozvolna posilovat i v následujících letech a na tom se nic nemění. Ale tato rychlost nebude výrazná.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.4.2021

Ilustrativní obrázek

Dolar opět překvapil

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.