Ranní restart 23.10.2020

10:41 | E V | Diskuze

Nad Německem se vznášejí mračna.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Institut GfK zveřejnil data týkající se vývoje nálady mezi německými spotřebiteli. V říjnu došlo ke zhoršení spotřebitelského sentimentu, a to v důsledku nepříznivé epidemiologické situace, když počet nakažených osob směle pokračoval po své růstové cestě. Vedle toho došlo k negativnímu vývoji v otázce budoucího očekávání, a tak ochabla taktéž ochota spotřebitelů utrácet. Na základě zmíněného pak institut předpokládá, že během následujícího měsíce se nálada mezi německými spotřebiteli dále zhorší, a proto hodnota indexu pro listopad dosahuje nižší úrovně nežli v říjnu (-1,7 bodů), a to konkrétně -3,1 bodů (viz graf).

Jak již bylo zmíněno důvodem je zejména zhoršující se pandemická situace a z ní vycházející obavy z opětovného uzavření ekonomiky. Mimo to GfK uvádí, že spotřebitelé vykazují rovněž vyšší ochotu vytvářet úspory. Příčinou takového chování jsou pesimističtější očekávání ohledně budoucího ekonomického vývoje, když spotřebitelé předpokládají, že tempo obnovy německé ekonomiky vlivem sílící pandemie zpomalí. Rovněž se zhoršila očekávání ohledně budoucí příjmové situace, a to vzhledem k obavám z rostoucí míry nezaměstnanosti. S pandemickými dopady takového typu se však německá vláda snaží bojovat fiskálními stimuly. 

Co se indikátorů nálady týká, tak během včerejšího dne zveřejnila předběžný odhad spotřebitelského sentimentu taktéž Evropská komise. V říjnu dosáhl ukazatel hodnoty - 15,5 bodů, zatímco o měsíc dříve činil -13,9 bodů. Číslo tak mírně zklamalo očekávání trhu, když tržní účastníci predikovali mírně lepší výsledek. Vývoj jednotlivých složek ukazatele bude zveřejněn o týden posléze.

 

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti předčily tržní očekávání

Pravidelně očekávanou statistiku plynoucí z amerického pracovního trhu představují jak prvotní, tak pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ty včera zveřejněné přinesly pozitivní překvapení, když předčily tržní očekávání.

Počet prvotních žádosti podaných v týdnu, který končil datem 17. října, dosáhl 787 tisíc, zatímco tržní konsenzus odpovídal hodnotě 860 tisíc. Počet žádostí byl zároveň nejnižší od počátku propuknutí pandemie. Oproti předešlému týdnu pak prvotní žádosti poklesly o 55 tisíc. Kromě prvotních žádostí poklesly rovněž ty pokračující. Počet osob pobírajících dávky alespoň po dobu dvou týdnů se snížil na 8 373 tisíc (viz graf), když dle trhu měla hodnota naopak vzrůst.

Než však začneme jásat na včerejšími daty, připomeňme, že na výsledná čísla má vliv také skutečnost, že někteří jedinci již své pravidelné benefity poskytované po dobu šestadvaceti týdnů vyčerpali, a tak byli přesunuti do programu, který umožňuje dlouhodobější čerpání příspěvků v nezaměstnanosti. Rostoucí počet osob čerpající dávky z tohoto programu pak poukazuje na nepříznivý trend, a tedy na zvyšující se dlouhodobou nezaměstnanost. Právě ta bývá z ekonomického hlediska považována za nejméně žádoucí, když důvodem je obtížný návrat nezaměstnaných na pracovní trh, a to ať z důvodu ztráty potřebné kvalifikace či jednoduše pracovních návyků.

 

Prezidentská debata, pokus číslo dvě

Do amerických prezidentských voleb zbývají necelé dva týdny, a tak se událostí včerejšího večera (tamního času) stala druhá prezidentská debata. Byla lepší než ta první? Z hlediska formy by se dalo říct, že ano. Kandidáti se evidentně ponaučili z předešlé debaty, během které se po většinu času neorganizovaně překřikovali, a tak napomohli k tomu, aby se debata stala terčem kritiky. Co se týká obsahu, tak ústřední témata zůstala téměř nezměněna. Předmětem diskuze se tak stalo následující:

Koronavir. Biden upozornil, že Spojené státy míří do období „tmavé zimy“, když i nadále bojují se světovou pandemií. Trump však odvětil, že na nepříznivou situaci zareagoval pohotově, a tak prý i díky jeho reakci se americká ekonomika aktuálně nachází ve fázi postupné obnovy. Navíc „tmavé zimě“ lze dle Trumpa přejít, a to vzhledem k již nabitým znalostem a zkušenostem. Drobná roztržka se objevila v souvislosti s Čínou. Biden na začátku pandemie kritizoval Trumpa za to, že uvalil cestovní restrikce na čínské občany. Nyní ale tvrdí, že by postupoval rychleji, když tento rozpor Trump neopomenul zdůraznit.

Osobní záležitosti. A samozřejmě ty, jež se týkají financí. Trump zmínil, že jeho soupeř prostřednictvím obchodních vztahů s Ruskem, Čínou či Ukrajinou získal značný objem peněz. To si Biden nenechal líbit, když odvětil, že nikdy peníze z ciziny neinkasoval, a zároveň upozornil, že Trump disponuje „tajným účtem v Číně“. Vedle toho podotkl, že na rozdíl od prezidenta zveřejnil svá daňová přiznání. 

Zdravotnictví. Jednou z možností, kterou Biden navrhuje, je vytvoření programu „Bidencare“, který by pokryl širší veřejnost. Vedle toho by měl kandidátův plán zapříčinit snížení pojistného a zároveň umožnit, aby docházelo k vyjednávání o cenách léků. Trump naproti tomu pronesl vcelku prázdnou frázi, že by chtěl ukončit program Obamacare a vymyslet zbrusu novou zdravotní péči. Jak ale Biden upozornil, nelze hovořit o plánu s jasnou vizí.

Minimální mzda. V současné chvíli je minimální mzda na národní úrovni nastavena na úrovni 7,25 dolarů za hodinu. Nesoulad v názorech spočívá ve skutečnosti, že zatímco Trump proklamuje, že by bylo vhodné nechat nastavení minimálního hodinového výdělku na jednotlivých státech, a to z důvodu odlišných ekonomických podmínek, Biden žádá její celonárodní zvýšení, a to k 15 dolarům za hodinu. Jak stávající prezident upozorňuje, takový krok by ale mohl představovat značnou komplikaci pro malé podniky. Bývalý viceprezident odvětil, že neexistuje žádný důkaz, že by zvýšení minimální veličiny vedlo k zavírání podniků, avšak je dokázáno, že lidé navštěvují dvě zaměstnání jenom pro to, aby neupadli do chudoby.

Průzkumy veřejného mínění v současné chvíli ukazují, že náskok Bidena se mírně snižuje. Biden vede také v klíčových státech, jako je například Arizona, Florida či Wisconsin. Ve většině z těchto států je rozdíl pouze malý, což zvyšuje pravděpodobnost nežádoucího zpochybnění volebních výsledků. Takový scénář by pak vnesl na trhy další dávku nejistotu, která je už tak v důsledku světové pandemie zvýšená. 

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Kofola: Celoroční výsledky bez překvapení, meziroční pokles vzhledem k nižším tržbám

Ilustrativní obrázek

Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18 miliard z evropského rozpočtu, podpoří doučování i letní kempyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.