Ranní restart 22.9.2020

10:44 | E V | Diskuze

Koruna výrazně oslabila.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Kurz koruny k euru včera relativně výrazně oslabil, když se opět přehoupl přes hladinu 27 Kč/euro.

Hlavním důvodem jsou obavy trhů z příchodu druhé vlny pandemie a s ní souvisejícími možnými negativními makro dopady včetně dalšího uvolnění měnové politiky (či minimálně prodloužení stávajícího stavu nízkých sazeb po delší dobu).

Pro následující týdny je tak opět nutné počítat s možnou vyšší volatilitou (nejen) na kurzech a tím, že koruna může být opět tažena sentimentem a celkovým pohledem trhů na region střední Evropy. To bylo částečně vidět i včera, kdy oslabil jak zlotý, tak i forint. Obě měny nicméně méně než koruna. Tento rozdíl může být dán očekáváním trhů na další pokles sazeb ČNB, pokud by se epidemiologická situace dále zhoršila.

ČNB totiž nyní říká, že aktuální nastavení měnové politiky je z jejího pohledu v pořádku. Nicméně pokud by se zhoršil vývoj ekonomiky, bude ČNB připravená zasáhnout a dále uvolnit měnové podmínky. V prvním kroku by šlo pravděpodobně o pokles sazeb na 5 bazických bodů. A k tomu by ČNB zvažovala možnost nějakého nekonvenčního řešení. V tuto chvíli se ale spíše kloníme k tomu, že by to nebylo potřeba, protože zhoršení ekonomického vývoje by bylo doprovázeno dalším oslabením koruny, což by české ekonomice pomohlo. Pokud by ale centrální bankéři chtěli uvolnit měnové podmínky dál, nabízí se jim záporné sazby, kurzový závazek, kvantitativní uvolňování či pomoc bankám, pokud by se dostaly do problémů. Jak ale ČNB nyní avizuje, žádné nekonvenční řešení není na stole.

Ohledně prognózy kurzu bude pro nejbližší týdny záviset na vývoji okolo koronaviru, který bude ovlivňovat sentiment na trzích a chování a budoucí plány centrálních bank. Novou prognózu i alternativní scénář právě dokončujeme a budeme zveřejňovat brzy.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 19.10.2020

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Covid drtí korunu

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.10.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.10.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.10.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie se nakonec propadly výrazněji do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevírá růstem

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy připisovaly zisky, makro data v Číně nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.