V pátek byla zveřejněna předběžná data PMI za zpracovatelský průmysl v eutozóně. Ta dopadla nečekaně dobře, když v Německu dosáhlo PMI 60,6 bodů (viz graf), ve Francii dosáhlo PMI 55 bodů a za celou eurozónu 57,7 bodů. To je dobrá zpráva i pro český průmysl (české PMI vyjde za týden), který bude i nadále těžit ze vcelku silné zahraniční poptávky (vzhledem k situaci).
Příznivý vývoj v průmyslu je nicméně kompenzován utlumenou aktivitou v sektoru služeb, což je dáno silnými restriktivními omezeními v jednotlivých zemích. To je vidět na složeném PMI (průmysl + služby), který zůstává pod hranicí 50 bodů, což značí pokles ekonomické aktivity. Jinými slovy je příznivý vývoj v průmyslu více než kompenzován utlumeným poklesem ve službách.
K výraznějšímu ekonomickému oživení v eurozóně dojde až od druhého čtvrtletí s tím, jak budou postupně rušena restriktivní omezení.
CZE: Schodek 500 mld.
Poslanecká sněmovna schválila minulý týden zvýšení plánovaného deficitu letošního schodku z 320 na 500 mld. Navýšení bylo nutné, protože v původním 320 mld. schodku nebylo zachyceno zrušení superhrubé mzdy, což dělá zhruba 90 mld.
Vzhledem k plánovanému ekonomickému vývoji by letos dle našich odhadů měl schodek dosáhnout zhruba 400 mld. Kč., viz náš únorový Měsíčník:
Zvýšení na 500 mld je z tohoto pohledu novou informací, kterou budeme do prognózy zapracovávat. Nicméně i při pesimističtějších předpokladech o vývoji letošního HDP se mi zdá 500 mld Kč až příliš vysoké číslo. Možná si Ministerstvo financí zajišťuje rezervu pro případ, kdy by se vývoj ekonomiky nečekaně zhoršil. Může to mít nicméně i souvislost s blížícími se volbami.
Vyšší finanční potřeba, pokud k ní tedy dojde, by měla výnosy posunout mírně nahoru. Tento vliv by ale neměl být nikterak výrazný, protože riziková prémie České republiky by se vzhledem k velikosti zadlužení ČR neměla zvýšit.
Novou aktualizovanou prognózu pro výnosy zveřejníme v březnovém Měsíčníku, který vyjde zhruba za dva týdny.