Ranní restart 22.11.2019

10:39 | E V | Diskuze

Prognóza OECD až příliš pesimistická

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včera vyšla nová prognóza OECD, podle které česká ekonomika zpomalí příští rok na 2,1 %.


Původně jsem neměl příliš v plánu tuto prognózu hodnotit, ale krátký komentář si přecejenom dovolím.


Problémy prognóz mezinárodních institucí jako je MMF nebo OECD (jde o můj názor založený na osobní zkušenosti) spočívají v tom, že tyto prognózy nedělají často lidé, kteří mají k dané zemi blízko. Například (hypotetitcky) pro východoevropskou zemi by mohl dělat prognózy tým složený z jihoameričana, afričana a někoho z Asie.


To je samozřejmě motivováno tím, aby daný analytik nebyl vůči své zemi zaujatý a nezkresloval údaje či doporučení. Na druhou stranu ale po 12ti letech specializace na tvorbu makro prognóz úplně nevěřím tomu, že takto na dálku se dá dělat kvalitní prognóza (minimálně je potřeba do dané země pravidelně jezdit na častější bázi než jednou do roka například a věnovat se jí systematicky).


Proto včerejší čísla OECD beru hodně rezervovaně. A doporučoval bych sledovat spíše prognózy českých subjektů.

 

Německo si za slabý výkon ekonomiky může samo 


Již nejednou jsem psal v poslední době o hrozbě přílišné snahy různých analytiků a médií zvýšit si sledovanost tím, že píšou o katastrofických scénářích, recesích za dveřmi apod. Pokud by se totiž domácnosti a firmy začaly podle těchto většinou zcela nepodložených věšteb řídit a omezovat své spotřební a investiční nákupy, skutečně může dojít ke znatelnému zpomalení ekonomiky. Oficiální termín pro tento faktor se v ekonomii nazývá samonaplňující očekávání. Věříme v blížící se recesi, omezíme své výdaje a recese kvůli nižším výdajům skutečně přijde.


A přesně to se stalo v Německu, kde si za svůj špatný vývoj můžou z větší části sami. Sice Německu klesly vývozy do Británie, nicméně hlavní příčina je jinde. Německé domácnosti a firmy jsou nyní vystresované z toho, co čtou a vidí v médiích a omezují své nákupy. A to přesto, že velikost původního negativního šoku nebyla příliš velká.


Dnes ráno vyšel zpřesněný odhad růstu německého HDP za 3Q, který ale předběžná čísla nezměnil. Stále tak platí mezičtvrtletní růst o 0,1 % a meziroční o 0,5 %.


Když se ale podíváme na mezičtvrtletní růsty spotřeby domácností a investic firem za 2Q a 3Q, tak u spotřeby jsou čísla 0,1 % a 0,4 % a u investic (očištěných o změnu zásob) hodnoty -0,3 % a -0,1 %. Jinými slovy firmy jsou tak vystresované z hrozby brexitu a obchodních válek, že utlumily investice (jen připomínáme, že vývozy z Německa stále rostou a to i do zemí, kterých se týkají současné obchodní spory). A ani domácnosti příliš nenakupují a čekají na další vývoj. A to míra nezaměstnanosti v Německu je druhá nejnižší v EU.


Z pohledu české ekonomiky tak nezbývá než doufat, že domácnosti a firmy nebudou dělat stejnou hloupost a omezovat své výdaje jenom na základě toho, co často čtou v novinách, kde minimálně část článků, a to nechci nikomu sahat do svědomí, může být ovlivněna snahou o vyšší click rate. 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.4.2020

Ilustrativní obrázek

Berkshire Hathaway uprodala podíl v aerolinkách Delta Air Lines a Southwest Airlines

Ilustrativní obrázek

BMW zaznamenala v 1Q 20% propad prodejů, v dalších měsících skupina očekává další pokles poptávky

Ilustrativní obrázek

Bezúročný úvěr COVID pro firmy zasažené koronavirem: Příjem žádostí pozastaven a příprava druhé vlnyČti více
Ilustrativní obrázek

Asijské indexy posilovaly

Ilustrativní obrázek

Zámořské indexy s tučnými zisky

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému vývoji na ropném trhu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevřel růstem o více než 4 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v silně zeleném

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance zkorigovaly ztráty, přesto končí v červeném

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.