Ranní restart 22.10.2020

10:41 | E V | Diskuze

Včera oznámené zákazy.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Vláda včera s platností od dnešního dne vyhlásila (a to prozatím do 3. listopadu včetně) tři hlavní typy zákazů, přičemž ale z pohledu ekonomiky je důležité, že k těmto zákazům byly připojeny výjimky:

(1) zákaz pohybu obyvatel – výjimku mají cesty do práce, v souvislosti s podnikáním a na nákup nezbytných věcí,

(2) zákaz maloobchodního prodeje (včetně foodcourtů v nákupních centrech) – výjimku má prodej potravin, pohonných hmot, drogerie či novin, tabáku a časopisů,

(3) zákaz poskytování služeb (včetně ubytování) – výjimku mají autoservisy, čistírny, lékárny, pohřební služby či květinářství.

Jak vidno, průmysl (pro analýzu české ekonomiky důležitý) žádnými oficiálními zákazy přímo dotčen není. Nelze však vyloučit opakování jarních „spontánních“ odstávek pod tlakem buď chybějících subdodávek, nebo nezájmu odběratelů, nebo odborů (aby se nenakazili zaměstnanci).

Na tom, jaký bude mít tato nová vlna uzávěr dopad na náš makroekonomický výhled, zatím pracujeme. Pokud by uzávěry trvaly skutečně jen do 3. listopadu, dopad by byl nejspíš jen v řádu pár desetinek letošního HDP. Mnozí z nás ale tuší, že termín skončení uzávěr se bude posouvat.

Finanční trhy dopad těchto nových opaření na ekonomiku zřejmě nevidí jako významný (nebo tato opatření čekaly, a tudíž už zahrnuly do cen), protože koruna se od včerejší tiskové konference nijak zvlášť nepohnula - viz graf vpravo nahoře.

 

Dopad na letošní rozpočtový deficit

Jaký lze v aktuální situaci čekat letošní rozpočtový deficit? Zkusme udělat aspoň velmi velmi velmi zjednodušený odhad.

V září zveřejněná prognóza z dílny samotného ministerstva financí implikovala deficit veřejných rozpočtů ve výši 356 mld. Kč. V tom je i hospodaření krajů a obcí; po odečtení jejich pravděpodobného mírného přebytku (v minulých letech měly samosprávy v průměru zřetelné přebytky) může na samotný státní rozpočet připadat necelých 400 miliard Kč. Tolik pohled ze září.

MF také uvádí, že od března do konce září vydalo na přímou pomoc (Pětadvacítka, Antivirus a pod.) 97 miliard Kč. Pro jednoduchost předpokládejme,

(a) že těch nejdobrodružnějších cca 7 týdnů od půlky března do konce dubna se (i s případným zpožděním) týkaly řekněme dvě třetiny uvedené částky, tj. 65 miliard Kč,

(b) že vláda nebude zavádět žádná výrazná opatření nepřímého rázu (odklady záloh daní do roku 2021 apod.; ta, která už platí, jsou zřetelně méně razantní než ta jarní),

(c) že dobrodružná epizoda, která právě začíná, bude stejně dlouhá jako ta jarní.

Vše uvedené by celkově znamenalo, že zářijový pohled je třeba zhoršit o oněch cca 65 miliard Kč. Výsledné (samozřejmě velmi hrubé) očekávání pro letošní výsledek státního rozpočtu tak bude maximálně někde kolem 450 miliard Kč.

Pokud tedy zvyšování salda nenabere v nejbližších týdnech výrazně vyšší tempo než v nejhorších jarních měsících, pak by letošní rozpočet nakonec zdaleka neměl vyčerpat celou schválenou částku 500 miliard korun.

Navíc – vzhledem k různým administrativním zpožděním a vlivu svátků na konci roku je otázka, jak velká část peněžních toků vyvolaných nynějšími opatřeními se v hospodaření vlády účetně projeví až počátkem příštího roku.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Online obchod Answear.cz prodal během listopadu a Black Friday zboží za 66 milionů, o 50 % více než loňský rok

Ilustrativní obrázek

Růst mezd se zastavuje, ve 2. čtvrtletí se průměrná mzda reálně snížila o 2,5 %

Ilustrativní obrázek

Ryanair koupí od Boeingu letadla typu 737 Max v hodnotě 9,4 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Společnost Dollar General zveřejnila za 3Q růst porovnatelných tržeb a oznamuje dividendu

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu mezdČti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.