Událostí včerejšího dne se stalo zasedání ECB. Ta v souladu s tržní predikcí ponechala úrokové sazby na stabilní úrovni, když neměnnost nastavení se týkala rovněž kvantitativního uvolňování. Hlavní depozitní sazba tak i nadále dosahuje -0,5 % (graf) a měsíční nákupy aktiv v rámci pandemického programu 20 miliard eur.
Ke změně měnově-politických podmínek došlo v závěru loňského roku. Na prosincovém jednání rozhodla ECB o navýšení pandemického programu, a to o 500 miliard eur. Vedle toho učinila rozhodnutí prodloužit trvání programu alespoň do března roku 2022. Další uvolnění měnové politiky bylo doprovázeno zveřejněním nové prognózy, která přinesla zlepšený výhled růstu ekonomiky eurozóny pro loňský rok, avšak mírné snížení odhadu růstu pro rok letošní. Na základě prognózy by poté měla inflace setrvat pod svým cílem i v následujících třech letech, když z uvedeného vyplívá, že utahování měnových podmínek v průběhu následujícího měnově-politického horizontu lze s nejvyšší pravděpodobností vyloučit.
Na příští týden je naplánováno zasedání amerického Fedu a na počátek února rovněž české ČNB. Ani tyto měnové autority by však k úpravě nástrojů neměly přistoupit.
V souvislosti s centrálními bankami bychom neměli opomenout zmínit včerejší vyjádření guvernéra ČNB, který pro Ekonomický magazín konstatoval, že repo sazba letos jedno procento pravděpodobně nepřekoná. Takové tvrzení poté obsahuje implicitní informaci, že v letošním roce úrokové sazby porostou, přičemž s takovým scénářem počítáme rovněž v naší prognóze. Ta zahrnuje první zvýšení klíčové sazby během letošního listopadu.
Zhoršení spotřebitelské nálady v EMU
Předběžné údaje týkající se vývoje spotřebitelské důvěry, kterou měří Evropská komise, poukázaly na její mírné zhoršení. V lednu se indikátor sentimentu mezi spotřebiteli ustálil na hodnotě záporných 15,5 bodů, když setrval pod svým dlouhodobým průměrem (-11 bodů). V předešlém měsíci, a tedy prosinci, dosáhl ukazatel úrovně -13,8 bodů. Pokles indikátoru tak pravděpodobně vyplývá z nelepšící se pandemické situace a zavádění restriktivních opatření napříč eurozónou. Určité pozitivum však představuje skutečnost, že ukazatel zůstává vzdálen od výrazně zápornějších hodnot, kterých dosáhl v průběhu první vlny pandemie (-22 bodů v dubnu 2020).
Bližší informace vztahující se k jednotlivým složkám zveřejní Komise příští čtvrtek.
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti poklesly
Pravidelná data z amerického trhu práce přinesla vcelku příznivé překvapení, když poukázala na klesající počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Snižující tendenci zaznamenaly jak prvotní, tak pokračující žádosti.
Počáteční žádosti poklesly z hodnoty 926 tisíc na 900 tisíc (první graf), přičemž právě v průběhu minulého týdne jejich vysoká hodnota překvapila nejednoho tržního účastníka. Pokračující žádosti dosáhly úrovně mírně převyšující jeden milion (druhý graf), přičemž trhy očekávaly o 400 tisíc vyšší hodnotu.
Ač se zmíněné údaje nesly ve spíše optimistickém duchu, situace zůstává pro mnoho Američanů svízelná, když miliony z nich nejsou schopny zaplatit své běžné výdaje. Určitou naději poté představuje zvolení a následná středeční inaugurace Bidena, od něhož si lidé slibují objemnější fiskální stimuly.