Ranní restart 21.5.2019

09:23 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

V Německu sílí pocit, že teď je řada na nich a Angela Merkel chce prosadit německého kandidáta buď do čela Evropské komise (Weber) nebo do čela ECB. Jak pozice šéfa Komise, tak šéfa ECB bude volná v listopadu. Pokud jde o ECB, tak Německu by se v čele ECB líbil aktuální šéf Bundesbanky a jestřáb Jens Weidmann. Nicméně jeho podpora mezi ostatními zeměmi není zase moc velká, právě díky jeho jestřábím názorům, které by moc nepomohly Itálii, Řecku, Španělsku… Každopádně se tady rýsuje potenciální spor mezi Německem a Francií.

Jak se vyvíjejí ceny aktiv od začátku roku? Výrazně vzrostly ceny ropy. Následují ceny akcií, i přes pokles tento měsíc. Vzrostly i ceny dluhopisů díky poklesu výnosů. Jen zlato a stříbro se neubránily poklesu.

Co tlačí ceny ropy nahoru v letošním roce? Není to omezení nabídky. Nabídka ropy je naopak vyšší a ceny ropy tlačí dolů. Primárním zdrojem růstu ceny ropy je poptávka plus ostatní faktory.

Často se ukazuje, že v dotaznících lžeme. Může to být vědomé (chceme například vypadat lépe) nebo častěji jde o nevědomé chování. Aktuální analýza Behavia ukázala, že tento neduh lze překonat: "Když se Čechům zaplatí za správné odpovědi, vědí najednou o uprchlících mnohem víc. Udělali jsme pokus. Nechali jsme 500 lidí vyplnit znalostní kvíz o migraci. Polovině jsme dopředu řekli, že za každou správnou odpověď dostane 5 Kč, ostatní nic nedostali. Ti, kteří byli finančně motivovaní, měli v kvízu více správných odpovědí. Třeba v otázce, zda většina uprchlíků ze Sýrie odešla buď do EU, nebo do Turecka, odpověděla jen třetina lidí správně, tedy že do Turecka a okolních států. Ve skupině, které se platilo za správné odpovědi, uvedla správnou odpověď téměř polovina lidí. Při rychlých intuitivních reakcích jsme ve vleku emocí a obrazů, které vidíme nejčastěji. Mozek ze všech informací, které má někde uloženy, vybírá jen ty, které se mu víc hodí – například k tomu aby burcoval proti ohrožení, které pociťuje. I za cenu takové malé, často i podvědomé lži."

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 01.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropyČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy uzavírají s drobným růstem

Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.