Ranní restart 21.11.2019

10:33 | E V | Diskuze

Hypotéky vystrkují růžky

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Podle údajů na portálu hypondex.cz za říjen (a pár předchozích měsíců) se zdá, že český hypoteční trh se přece jen pomalu probouzí z mrákot – elegantněji řečeno z propadu v první polovině 2019 daného předzásobením loni na podzim před účinností nových limitů v doporučení ČNB (DTI, DSTI).

Říjnové meziroční tempo změny hodnoty nových hypoték (-30 %) sice vyznívá docela tragicky, ale absolutní objem se, a to už několik měsíců, zdá být zpátky blízko úrovním konzistentním s dlouhodobějším vývojem (viz graf níže). Onen tragický říjnový mezirok je dán efektem základny: právě v říjnu 2018 totiž nabylo zmíněné předzásobení svého vrcholu.

Nové objemy hypoték budou ale i nadále tlumeny jak ze strany nabídky (zmíněné limity DTI a DSTI a starší limit na LTV), tak zejména ze strany poptávky: ceny nemovitostí už v některých oblastech Česka nejspíš dosáhly takové výše, že o nákup stojí zřetelně méně lidí než v minulosti.

Slabou poptávku se zdá naznačovat i v říjnu meziměsíčně znovu klesnuvší (tentokrát z 2,47 % na 2,36 %) průměrná úroková sazba z nově poskytnutých hypoték. Ve skutečnosti však je důvodem spíš přetrvávající nízká úroveň střednědobých mezibankovních a dluhopisových úrokových sazeb, od kterých banky – s jistým zpožděním a odchylkami – odvozují sazby pro úvěry na bydlení.

 

Evropská komise kárá, radí, informuje

Evropská komise (EK) včera zveřejnila své hodnocení (prováděné každoročně podle Paktu stability a růstu) fiskálních plánů jednotlivých členských států eurozóny pro příští rok.

Současná situace je výjimečná v tom, že poprvé od roku 2002 žádný člen eurozóny (ba ani celé EU) není zařazen do procedury nadměrného schodku, tedy na jakousi „trestnou lavici“ za příliš velký schodek veřejných rozpočtů. Jako poslední tuto lavici do června 2019 zahřívalo Španělsko; jediné dvě země EU, které se na ni nikdy nedostaly, jsou Estonsko a Švédsko.

EK nicméně došla k závěru, že fiskální výhledy šesti zemí pro příští rok (Belgie, Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Slovinsko, Slovensko a Finsko) obsahují riziko odklonu od dráhy směrem ke střednědobým fiskálním cílům, které tyto země mají. Česko coby nečlen eurozóny tomuto hodnocení svých fiskálních plánů na příští rok nepodléhá.

Celkově si EK pochvaluje, že se daří naplňovat její představu o diferencované fiskální politice, tedy že členové eurozóny s velkým veřejným dluhem (rozuměj: vysoko nad dlouhodobě žádoucím maximem 60 % HDP) šetří, zatímco země s „fiskálním prostorem“ (rozuměj: aspoň maličko pod 60 % HDP), což jsou teď především Nizozemí a Německo, provádějí expanzivní politiku. EK však jedním dechem dodává, že tuto diferenciaci je záhodno ještě zesílit, a to na obou jejích křídlech.

 

Němci přece jen rozhazují (tedy ... šetří míň než dřív)

Pro ty z nás, kteří mají dojem, že Německo se expanzi brání, může být překvapením, že tomu tak není. Uvolňování fiskální politiky se obvykle definuje jako pokles strukturálního (tj. o stav ekonomiky a o mimořádné vlivy očištěného) salda veřejných rozpočtů. A německé strukturální saldo podle odhadů EK letos i v dalších dvou letech mírně klesne – viz červená čára v následujícím grafu (v pozadí jsou dle EK už v roce 2018 dohodnuté kroky snižující zdanění příjmů, nárůst sociálních dávek pro rodiny a celkové zpomalení růstu daňových příjmů). Graf pro informaci obsahuje údaje i za Česko (modrá čára): to uvolňuje svůj fiskál už od loňska, načež v příštích dvou letech zůstane (podle EK) na dosažené úrovni.

Jak vidno, takřka po celé období od roku 2010 hospodaří Němci zřetelně přísněji než my. To lze chápat jako důsledek skutečnosti, že v předchozích letech víc rozhazovali. Jejich veřejný dluh (kolem 60 % HDP) je tak dnes stále ještě zhruba dvakrát vyšší než ten český.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.