Ranní restart 20.8.2019

10:38 | B Z | Diskuze

new šrotovné, tweety a OSP

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

Bundesbanka uvedla, že německá ekonomika míří do recese (= minimálně dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky), protože po poklesu ve druhém čtvrtletí o 0,1% nevidí v tom stávajícím čtvrtletí žádné známky zlepšení. Ve své analýze píše, že domácí poptávka se vyvíjí pozitivně, ale problém je ve vývozech. Bundesbanka není úplně optimistická ohledně blízkého vývoje, ačkoliv správně zanalyzovala dopad Brexitu ve 2Q, viz včerejší Ranní restart. Pokud se totiž bude před říjnovým odchodem UK z EU opakovat podobné předzásobení, tak to pozitivně ovlivní Německo a spol. v září a říjnu a negativně v měsících po Brexitu.

Německá vláda se každopádně na případnou recesi připravuje, a to v pozitivním slova smyslu. Nechce totiž začít hledat procyklicky úspory, snižovat zaměstnanost či škrtat investice. Mimo jiné proto, že už nyní mnoho let vykazuje přebytek veřejných financí = ekonomiku kontinuálně přiškrcovala. Tentokrát hledá efektivní možnosti (proticyklického) podpoření ekonomiky. České automobilky by asi rády viděly opět „šrotovné“, které jim pomohlo během Velké recese. Nicméně tentokrát to vypadá na podporu energetických úspor domácností. Výhodou takového opatření je, že by nebylo dovezeno ze zahraničí (jako v případě šrotovného z ČR) a mělo by proto výrazně větší multiplikační efekt na německou ekonomiku. Každopádně nemluvíme o kapce v moři: ministr financí zmínil 50 mld. EUR v případě ekonomické krize, což je cca 1,4% HDP. Financování dluhu je navíc v Německu extrémně levné, záporné výnosy dluhopisů má i 30Y dluhopis. Vláda toho chce využít a začít poprvé nabízet 30letý dluhopis s nulovým kupónem. Pokud skutečně začne uvolněná měnová politika fungovat s uvolněnou fiskální politikou, bude to po mnoha letech výrazný impulz pro ekonomiky EMU.

Obavy z recese panují i v Japonsku, kde japonské vývozy klesají už osm měsíců v řadě. Včera jsem ukazoval, že za poklesem vývozů Německa stojí primárně UK se svým brexitem. V případě Japonska je zdrojem poklesu vývozů primárně Asie, tedy obchodní války. USA prodloužilo na 90 dnů možnost amerických firem nakupovat od Huawei. Šéf Bostonského Fedu Eric Rosengren nechce snižovat sazby, aniž by viděl známky zpomalení ekonomiky. A ty nyní nevidí. Při červencovém snížení sazeb Fedu byl jedním ze dvou hlasujících členů FOMC, kteří nezvedli ruku pro snížení. Finanční trh čeká netrpělivě na vystoupení Jerome Powella v pátek v Jackson Hole. A Trump včera tweetoval: v prvním tweetu pochválil sílu ekonomiky a ve druhém požadoval snížení sazeb Fedu o 100 bazických bodů a obnovení QE. A obvinil Demokraty, že chtějí způsobit recesi před prezidentskými volbami 2020. Brexit update: Boris Johnson začal vyjednávat s EU a chce nehradit „irskou pojistku“ jinou cestou, která by právně zavazovala nepostavit infrastrukturu a neprovádět kontroly mezi Severním Irskem a Irskem. Jaká je ale jiná cesta ale nespecifikoval. A tři témata navíc: zbraně, drbání a učitelé:

1. Při pohledu na tuto smutnou statistiku by cynik řekl, že v USA si kupují zbraně především pro vlastní spotřebu.

2. Drbu, tedy jsem: "novému způsobu myšlení a komunikace, který se objevil před 70 000 až 30 000 lety, říkáme kognitivní revoluce. (…) vnitřní stavbu mozku našich předků změnila náhodná genetická mutace. (…) Umožnila nový způsob myšlení i komunikaci novým jazykem (…) Vyjadřovací schopnosti, které člověk získal před 70 000 lety, mu umožnily klevetit od rána do večera." Y.N.Harari

3. Atraktivita kariéry učitele vs. právníka v kostce: čím nižší výsledek v testu obecných studijních předpokladů, tak větší šance, že student zvolí studium pedagogiky.

 

 

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled pro tento týden: Minutes Fedu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel posílením

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy se vyvíjejí smíšeně na pozadí obav z rozšiřování koronaviru a jeho ekon. dopadů

Ilustrativní obrázek

S&P -3,35% (nejvíce za dva roky), obavy z koronaviru srazily trhy dolů

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Asie v záporu kvůli virovým obavám, Korea ztratila 4 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.