Ranní restart 20.5.2020

10:36 | E V | Diskuze

GER: ZEW nečekaně vysoko.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Indikátor ZEW, který odráží náladu mezi německými investory a analytiky finančních trhů, se druhý měsíc po sobě zvýšil. V květnu vystoupal nečekaně vysoko, významně překonal očekávání (32 bodů) a celkově dosáhl hladiny 51 bodů. Oproti dubnu šlo o nárůst o 28 bodů.

Subindex hodnocení současné situace mírně klesl; výrazný nárůst tak jde za druhou složkou, která odráží očekávání. Němečtí investoři aktuálně očekávají otočení současného nepříznivého vývoje již během léta. I tak ale bude trvat pravděpodobně další dva roky (do 2022), než se úroveň HDP dostane na předkrizové hodnoty

Lepší nálada mezi investory by již ve třetím čtvrtletí mohla pomoci v postupném oživení (vyšší investice). To by se s mírným zpožděním mohlo přenést i do ČR. Nejistota ale zůstává výrazná.

 

CZE: Výroba aut se v dubnu prudce propadla

Dle dat Sdružení automobilového průmyslu došlo v dubnu k výraznému propadu produkce automobilů, který dosáhl 88,5 %. Za první čtyři měsíce letošního roku činí pokles produkce 31,1 % (zhruba 153 tisíc aut). Mezi hlavní výrobce je pokles rozložen relatovně rovnoměrně (Škoda -29,6 %, Hyundai -35,3 % a TCPA -31,5 %).

Zajímavější v tomto ohledu mohou být spíše květnová a následně především červnová data, když se již výroba obnovuje. Ani v těchto měsících se ale rychlé oživení nečeká, protože utlumená poptávka v eurozóně se bude obnovovat jen pozvolna. Jinými slovy se obnoví výroba, ale domácnosti a firmy budou ještě nějakou dobu čekat na pevnější známky ekonomického oživení a část z nich tak nákupy aut ještě odloží.

 

Padají i prodeje aut v Evropě

V Evropě se propadly registrace nových automobilů v dubnu o 76,3 %.

Za první čtyři měsíce letošního roku se poptávka po nových autech snížila o 38,5 %. Nejvíce je postižena Itálie (- 50,7 %), Španělsko (-48,9 %) a Francie (-480 %). Naopak německá čísla jsou o poznání mírnější (-31,0 %).

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Čeští rodiče dětem nespoří, dávají přednost ukládání hotovosti na účet

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.6.2020

Ilustrativní obrázek

Vzorem měst budoucnosti je futuristický Masdar City

Ilustrativní obrázek

Pokles HDP v 1Q zcela v souladu s prognózou, píše v komentáři P. Král z ČNBČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region výrazně posiloval

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie potřetí v řadě uzavřely v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v úterý výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý rostl

Ilustrativní obrázek

Americké akcie zahájily nový týden růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.