Ranní restart 20.5.2019

10:24 | S L | Diskuze

Oběti WLTP, služby držákem a čínské dilemata.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

EMU HDP: ještě několik poznámek k růstu v EMU, který dosáhl 0,4 procenta mezičtvrtletně. Za prvé, to je více než v předchozích dvou čtvrtletích (0,1% a 0,2%), což naznačuje odraz ode dna. 

Za druhé, výpadek automobilové průmyslu v Německu způsobený primárně novou regulací (WLTP) snížil růst HDP v Německu o 0,6 procentního bodu. To je hodně a velká část tohoto negativního vlivu bude postupně vypadávat z čísel HDP = další urychlení. Je to vidět i na zpracovatelském průmyslu, který přestává klesat. Druhou nejvíce postiženou zemí bylo Česko s 0,2pb.

Za třetí, negativní čísla a sentiment v průmyslu kompenzují služby a lepšící se trh práce. Aby recese dorazila do EMU, musel by se negativní sentiment rozšířit i do služeb, co se nestalo.

Za čtvrté, fiskální stimuly čínské vlády oživují i evropské vývozy do Číny. Nicméně rizikem zůstává obchodní spor mezi USA a Čínou, viz dále.

Za páté, především německá vláda má velký prostor pro stimulaci ekonomiky prostřednictvím fiskálního impulzu. Suma sumárum, situace v EMU vypadá po prvním čtvrtletí výrazně optimističtěji, než v závěru minulého roku.

Brexit update: Theresa May předloží britskému parlamentu novou Brexitovou dohodu, která by měla mimo jiné zahrnovat silnější ochranu pracovníků, jak požadují labourističtí poslanci. Poslanci, kteří už třikrát odmítli plán vlády, by měli hlasovat počátkem června. Přitom labouristický leader Jeremy Corbyn minulý týden oznámil, že jednání skončila fiaskem. A Konzervativci zase přemýšlejí, kdo by měl nahradit May v čele strany. Největší šanci má podle sázkařů Boris „přesvědčuji lidi, aby zvolili Brexit, ale po výsledku referenda se raději stáhnu, protože nemám plán a cítím průšvih“ Johnson. To, jak jsou Konzervativci rozhádání, podporuje i vznik skupinky, která má zabránit Borisovi v cestě do čela strany. May také slíbila, že pokud čtvrté hlasování o dohodě nedopadne, tak datum rezignace.

Obchodní války update: zvýšení dovozních cel ze strany USA zpomalí čínskou ekonomiku pod šest procent v příštím roce, podle odhadu Bloomberg. Navíc, pokud by Trump splnil své hrozby a zvýšil cla na veškeré čínské dovozy do USA na 25%, pak by v čínská ekonomika zpomalila rychleji: na šest procent letos a v příštím roce dokonce na 5,4%. Na druhou stranu, současné zvýšení cel, pokud bude dočasné, dokáže čínská vláda snadno vykompenzovat fiskální politikou. Konec června, kdy se potká Trump a Ťin-pching, by měl napovědět, kterou cestou se obchodní spor vydá.

K oficiálním číslům HDP jen dodám, že růst je nadhodnocený, podle analýz jsou skutečné růsty v průměru o dva procentní body nižší.

Tento týden budou volby do Evropského parlamentu, bude zveřejněn zápis z jednání Fedu a vyjde série indikátorů sentimentu v evropském průmyslu.

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Reakce na Brexit a britské volby.

Ilustrativní obrázek

Události v EU

Ilustrativní obrázek

Včerejší debata Johnson vs. Corbyn nepřinesla v podstatě nic nového

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street mírně korigovaly dnešní ztrátyČti více
Ilustrativní obrázek

Burza v Německu přidává 1,31%

Ilustrativní obrázek

Ropný trh bude čelit přebytku v prvním čtvrtletí roku 2020, uvedla MEA

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco dosáhlo hodntoy 2 bilionů dolarů během druhého obchodního dne

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se obchodoval smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.