Ranní restart 20.11.2020

10:45 | E V | Diskuze

Americký trh práce.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Spolu s třetí vlnou pandemie může v USA dojít ke zhoršení na trhu práce. Minulý týden se totiž zvýšil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což může být prvním signálem. Na výraznější závěry je nicméně po jednom číslu stále samozřejmě velmi brzy.

Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti zatím stále klesá, nicméně zde může být vývoj o týden až dva zpožděn oproti novým žádostem.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v USA čekáme zhoršení na trhu práce, byť by mělo být podstatně menší, než tomu bylo během první vlny na jaře. Po ústupu pandemie ale dojde opět k relativně rychlému zotavení na trhu práce, který je oproti Evropě podstatně pružnější.

Na kurzu EUR/USD se včerejší data až zase tolik neprojevila, když došlo k mírnému oslabení dolaru. Trhy aktuálně čekají na výsledky řady politických jednání (viz dále) a na prosincové zasedání ECB, kde by mělo dojít ke změně v nastavení měnové politiky.

 

Trhy sledují politický vývoj

Ohledně dat je nyní klidnější období. To je ale více než kompenzováno politickým vývojem.

V USA Trump a jeho administrativa stále řeší volby, zatímco pandemická situace vypadá dost hrozivě. Alespoň trochu příznivá informace, tedy pokud je pravdivá, přišla o tom, že část současných úředníků tajně diskutuje s Bidenovým týmem za účelem hladšího přechodu na novou administrativu, což je motivováno snahou o zlepšení pandemické situace a národní bezpečnosti. Navíc dnes oznámí Georgia oficiální výsledky, když včera skončil přepočet hlasů. Mělo by dojít k potvrzení výhry Bidena, když přepočet snížil rozdíl ve prospěch Demokrata ze zhruba 14 tisíc na 12,2 tisíce. K systematickým chybám nedošlo, rozdíl oproti původnímu sčítání byl dán původně přehlédnutou krabicí a flash diskem s hlasy.

Jednání o brexitu pokračují, ačkoliv na vyšších úrovních byly kvůli pozitivnímu testu člena některého z týmů dočasně přerušeny. Na nižších úrovních stále pokračují, což je fajn. Stále vidíme jako pravděpodobnější nějakou formu dohody nebo další odklad, než že by skutečně došlo ke krachu jednání a tvrdému brexitu.

EU řeší rozpočet a pandemický plán, jejichž schválení blokují Maďarsko a Polsko kvůli jedné z podmínek čerpání prostředků, kterou je dodržování právního státu. V tomto ohledu zaznívají z Bruselu různé varianty řešení včetně toho, že by rozpočet jel příští rok podle provizoria a pandemický plán by byl nakonec schválen jako mezivládní dohoda bez obou zmíněných zemích. Je otázka, zdali to Maďarsko a Polsko budou chtít hnát až do tohoto stavu a riskovat, že se jich pandemický plán nebude týkat. Již současná verze podmínek čerpání pandemického plánu je totiž kompromisním řešením a řada zemí nechce dále Maďarsku a Polsku ustoupit.

No a v ČR byl schválen daňový balíček, a to včetně zrušení superhrubé mzdy a zavedení daně z příjmů ve výši 15 %. Pro státní deficit to znamená zhruba 90 mld navíc, což posune deficit na příští rok směrem ke 400 mld. Úplně si teda nejsem jistý, že v současné době a současném nastavení veřejných financí je takovéto snižování daní zrovna to, co česká ekonomika potřebuje...

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rok života pryč! Co nám covid dal a vzal?

Ilustrativní obrázek

Vídeň zve startupy zpracovatelského průmyslu na květnový festival v rámci ViennaUP´21

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke vzniku odborů v Amazonu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 9.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.4.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.