Ranní restart 20.10.2020

10:44 | E V | Diskuze

ČNB: Nidetzký pro stabilitu sazeb.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včera vyšel v LN rozhovor s viceguvernérem ČNB Tomášem Nidetzkým. Ohledně nastavení měnové politiky řekl, že ta zůstane s velkou pravděpodobností v horizontu zhruba jednoho roku uvolněná, aby podporovala ekonomiku. A dodal, že osobně jako nejpravděpodobnější scénář vidí stabilitu sazeb.

Jeho pohled je tak v souladu s naší novou prognózou, ve které jsme z důvodu aktuálního vývoje pandemické situace v ČR a na něj navazujících restriktivních opatření posunuli odhad prvního zvýšení sazeb ze srpna 2021 na listopad téhož roku. 

ČNB zasedá první listopadový týden a na svém zasedání představí novou prognózu. Předpokládáme, že před rozhovorem jí mohl T. Nidetzký vidět (pokud by kreslila prognóza pokles sazeb, mohl použít jiné odpovědi). Ale jistotu samozřejmě nemáme.

 

CZE: Vláda schválila rozpočet

Vláda schválila rozpočet pro příští rok ve výši 320 mld Kč. Zatím nicméně není jasné, zdali takovéto číslo a struktura projdou parlamentem. Návrh totiž nezahrnuje zrušení superhrubé mzdy, které by případně zvýšilo schodek o dalších zhruba 80 mld Kč. O daňových změnách se bude jednat během tohoto týdne.

Podle naší aktuální prognózy počítáme pro příští rok s deficitem 350 mld Kč. Což se zdá být aktuálně vcelku správný předpoklad. Uvidíme, kam se budou ubírat další jednání.

Jinak k deficitu se ve včerejším rozhovoru po LN vyjádřil i T. Nidetzký: „ Letošní schodek není problém. A koneckonců by bez druhé vlny pandemie nebyla tato částka pravděpodobně vyčerpána celá. Otázkou je samozřejmě vývoj v příštích letech. Pokud by se měl takový výrazný schodek opakovat, může to mít závažnější dopady i na cenu financování vládního dluhu. Druhou rovinou je, na co se ty peníze použijí. Stále děláme stabilizační opatření, ale bylo by dobré, kdybychom se už dnes začali zamýšlet, jak ekonomiku v budoucnu stimulovat. Důležité je i načasování takové stimulace. Aby to nebylo o tom, že na jednu stranu šlapeme v ekonomice na brzdu, ale zároveň chceme šlapat i na plyn. Pak by to nefungovalo efektivně.“ Souhlas.

 

Brexit update

K aktuálnímu vývoji okolo brexitu se včera vyjádřily obě strany. Místopředseda Komise Maroš Šefčovič řekl, že EU chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se ji podařilo vyjednat. A možnost dohody (stále existuje šance) připustila i britská strana.

Ačkoliv se pravděpodobnost tvrdého brexitu po minulém týdnu zvýšila, stále odchod z Británie bez dohody není v zájmu žádné ze stran. I nadále tak vidíme vyšší pravděpodobnost toho, že k dohodě nakonec dojde nebo že se některé body či celá dohoda opět odloží a prodlouží se aktuální stav.

Působí to na mě trochu jako politické hrátky se snahou především britů získat ústupky tím, že to nechají na poslední chvíli. Což se jim asi příliš nepovede, protože EU nemůže moc ustoupit (jinak by za chvíli řešila Katalánsko apod.). Nicméně Johnson může hrát na to, že na poslední chvíli získá nějaký marginální ústupek a pokusí se ho doma prodat jako svojí velkou výhru, kterou získal tvrdým postojem. Ale můžu se mýlit.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Obliba stavebka roste. Češi na něj v mimořádných situacích spoléhají již tradičně

Ilustrativní obrázek

Salesforce reportoval své výsledky za 3Q, výhled zisku na 4Q nenaplnil očekávání analytiků

Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropa je v produkci potravin soběstačná, Rusko se spoléhá na import, Číně chybí prostředky

Ilustrativní obrázek

Začínali u rodičů v garáži – nyní si jdou vývojáři z Appliftingu pro londýnský trh

Ilustrativní obrázek

Vyjádření AHS k zákazu užití lyžařských vleků a lanových drah do 12. prosince

Ilustrativní obrázek

Stock Spirits představila silnější výsledky za 2020 oproti očekávání, vyplatí mimořádnou dividenduČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Jednání zemí OPEC bylo odloženo o dva dny

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela růstem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.