Ranní restart 2.6.2020

10:35 | E V | Diskuze

Letem světem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Postupné otevírání ekonomik snižuje negativní náladu. Nákupní manažeři v průmyslových firmách v ČR, EMU, Německu, ale i USA hlásí, že pořád očekávají pokles, ale už o něco menší. Zkušenost z Číny potvrzuje, že oživení v průmyslu může proběhnout relativně rychle. Globální PMI index v průmyslu se zvýšil na 42 bodů (z 39,7). Důležité je, že rychleji rostl subindex nových objednávek, což dává naději na další zlepšení příští měsíc.

Hůř na tom jsou služby. Ač i ve službách hlásí firmy o něco lepší výhled, tak očekávaný pokles zůstává na výrazně silnějších úrovních než v průmyslu.

Česká vláda slíbila, že podpoří domácnosti a firmy. Slíbila, že zhruba 4,3% HDP půjde na přímou pomoc a odklad daní. A 17,2% HDP bude mít podobu zaručených úvěrů. 

Jaká je realita ke konci května? Zlomek. Podle dat Ministerstva financí bylo na přímou pomoc a odložené daně vyčerpáno 0,7% HDP a na zaručené úvěry 0,2% HDP.

To je velký problém. Fungování ekonomiky je z velké části založené na důvěře. Pokud podnikatelé a podniky počítali se slíbenou pomocí a nedostanou ji relativně rychle, tak po vyčerpání finančních rezerv budou omezovat své aktivity. Takže dosavadní mírný nárůst nezaměstnanosti a ukončování podnikaní může přeřadit na úplně jinou rychlost.

Samostatnou kapitolou jsou domácnosti, protože už nyní v datech vidíme, že některým poklesly příjmy o více než 40% a díky zdržení výplaty ošetřovného nebo dávek v hmotné nouzi musí drasticky snížit své výdaje. Data přitom ukazují, že cca 25% domácností nemá finanční rezervy. Mezi květnem a dubnem tato skupina vzrostla o 60%. Nemusí jít nutně o nezaměstnané, ale i o lidi, kterým byl zkrácen úvazek, přišli o brigádu, nebo druhou práci. A minulé krize nás poučili, že u této skupiny hrozí riziko předlužení a tudíž exekuce.   

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.