Ranní restart 2.4.2020

10:42 | E V | Diskuze

Ministerstvo financí zbrojí na obří schodek.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ministerstvo financí včera ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun (dnes ještě prodá pár miliard v tzv. nekonkurenční části aukce). Po aukci v minulém týdnu (55 mld. Kč) tak šlo o další velmi vysoký objem a další krok v budování síly na ufinancování letošního schodku státního rozpočtu – ten je plánován (namísto původních 40 mld. Kč) nově na historicky maximálních (a přesto možná nedostatečných) 200 miliard Kč.

(Rychlé zhoršování rozpočtového schodku potvrdil taktéž včera zveřejněný výsledek ke konci března -44,7 mld. Kč oproti -9,24 mld. Kč na konci března 2019.)

Dluhopisy jsou v posledních dnech atraktivní zřejmě v očekávání, že další kroky ČNB (snížení krátkodobých sazeb a později snad i výkup státních dluhopisů na sekundárním trhu, pokud projde legislativním procesem příslušná novela zákona) budou působit na snižování jejich výnosu

Další aukce by se dle plánu ministerstva financí měly odehrát 15. dubna.

 

ČNB uvolnila doporučené limity na nové hypotéky

Trochu nečekaná zpráva přišla z ČNB: od 1. dubna 2020

- doporučený limit ukazatele LTV (výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti) činí 90 % (dosud 80 %), přičemž 5 % z nových hypoték může vykazovat LTV nad 90 %.

- doporučený limit ukazatele DSTI (poměr celkové dluhové služby a čistého měsíčního příjmu žadatele o úvěr) činí 50 % (dosud 45 %),

- doporučený limit ukazatele DTI (poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr) je zcela zrušen bez náhrady.

Připojený komentář guvernéra Rusnoka zní: "V minulosti jsme reagovali na uvolněné úvěrové standardy a nadměrně optimistická očekávání zpřísněním hypotečních ukazatelů. Teď, kdy je ekonomika zasažená pandemií koronaviru, se ale mohou stát takto nastavené úvěrové standardy nadměrně přísnými. Proto jsme učinili naše dnešní rozhodnutí.“

Bude zajímavé sledovat další komentáře ČNB k tomuto kroku. Měly by důkladněji vyjasnit motivaci k uvolnění limitů v době, kdy lze čekat zvýšenou nezaměstnanost, a tedy zvýšené riziko nesplácení.

 

České PMI: první známky koronaviru

Březnová hodnota indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) z dílny společnosti IHS Markit činila 41,3 bodu (v únoru 46,5b, trh čekal 42,5b), což je nejníže od května 2009.

Hodnota pod 50 bodů není novinkou, index se v tomto pásmu, tedy pásmu meziměsíčního zhoršování, drží už přes rok. Jde o jedno z prvních čísel, která ilustrují dopad prevence proti šíření nemoci COID-19 na českou ekonomiku v průběhu března. Pokles o 5 bodů vlastně není nijak dramatický (přinejmenším v porovnání s vývojem před 11 lety); v dubnu ale dojde nejspíš k dalšímu zhoršení.

Podobně „decentní“ byla i finální hodnota poklesu PMI pro zpracovatelský průmysl v eurozóně (na 44,5 b. z únorových 49,2 b.). Hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson ale upozornil, že pokles je opticky tlumen ukazatelem zpoždění dodávek. Zpoždění dodávek je obvykle považováno za známku rostoucí poptávky, nyní ale zpoždění svědčí o tom, že nefunkční dodavatelské řetězce vedou po celém světě k zavírání továren.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kroger reportoval ve 4Q růst porovnatelných tržeb nad odhady analytiků

Ilustrativní obrázek

BJ's Wholesale reportoval zisk na akcii nad očekáváním, ale neposkytl výhled na rok 2021

Ilustrativní obrázek

RSTS poskytuje na družstevní bydlení až 2 miliony bez zajištění, Splatnost úvěru prodlužuje až na 25 let

Ilustrativní obrázek

Noc práva představuje svět práva zábavnou formou, letos online

Ilustrativní obrázek

E-shop Mujkoberec navýšil obrat o 150 % na 100 milionů

Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.