Včera zveřejnil ČSÚ druhý odhad růstu HDP za třetí čtvrtletí a první odhad složek. Celkové HDP bylo revidováno nahoru, když meziroční růst byl posunut z -5,8 % na -5,0 %. Pro letošní rok čekáme propad české ekonomiky o 7,7 %. Včerejší revize je mírným rizikem směrem nahoru.
V rámci složek došlo k nečekaně výraznému růstu exportů a podle očekávání také spotřeby domácností. Naopak investice poklesly, když byly negativně ovlivněny nejistotou.
EMU: Eurozóna stále v deflaci
Podle předběžného odhadu dosáhla v listopadu meziroční inflace v eurozóně -0,3 % a zůstala tak stejná jako v září a říjnu. Dolů táhnou inflaci především energie, nicméně značně nízká je i jádrová inflace (0,2 %). K tomu ale přispívají i další vlivy jako pokles DPH v Německu pro období červen až prosinec 2020 apod.
Euro silně posiluje
V poslední dny silně posiluje kurz eura k dolaru, který se už blíží k hladině 1,21. Vývoj je to nečekaný, protože ECB v prosinci uvolní měnovou politiku, což by mělo působit ve směru slabšího eura. Možné vysvětlení je aktuální vývoj pandemické situace v USA, která není dobrá, a trhy tak mohou zapracovávat vyšší pravděpodobnost případného zásahu FEDu na podporu americké ekonomiky. Ten se sice nedá vyloučit, ale v tuto chvíli není naším základním scénářem a i trhy se pro prosincové zasedání kloní k ponechání měnové politiky v USA na stávající úrovni.
Jiným důvodem může být otočení sentimentu na trzích výrazněji směrem k eurozóně. Roky byly trhy k eurozóně až příiš pesimisticky naladěné vzhledem k ekonomickému vývoji a nyní, zdá se, mohly otočit o 180 stupňů a kladně vnímat každou optimistickou zprávu.
Včera se totiž státy eurozóny dohodly na reformě Evropského stabilizačního mechanismu, která má nově sloužit i pro krajní případy záchrany bank. Tato skutečnost může být faktorem, který posune vnímání trhů, protože snižuje ze střednědobého pohledu pravděpodobnost pádu některé významné banky a tím spuštění finanční krize.
Na druhou stranu bych ale nyní výraznější změny naší kurzové prognózy nedělal, minimálně ze střednědobého pohledu. Jednak aktuální pohyb je relativně výrazný a nedivil bych se korekci. A zadruhé naše prognóza je ze střednědobého pohledu postavena na fundamentem (ECB vs FED) a tom, že pandemie příští rok odezní a vlivy prudkých výkyvů sentimentu již nebudou tak velké. A to nemáme důvod měnit. Více v novém Měsíčníku, který vyjde (snad) ve čtvrtek.