Ranní restart 2.12.2019

09:59 | E V | Diskuze

CZE: Mírná revize růstu HDP

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V pátek vydal Český statistický úřad druhý odhad růstu HDP za 3Q. Oproti prvnímu odhadu došlo k mírné revizi směrem nahoru, když mezičtvrtletní růst byl zvýšen z 0,3 % na 0,4 % (meziroční růst zůstal na 2,5 %, pokud se uvažuje jedno desetinné místo).

V rámci složek se potvrdilo, že českou ekonomiku stále táhnou nahoru jak domácí, tak i zahraniční poptávka. K růstu nejvíce přispívá spotřeba domácností, kterou následují spotřeba vlády a čistý export. Z důvodu nejistoty ve světové ekonomice a slabého růstu Německa jsou nyní výrazně stlačené investice, jejichž růst je zhruba nulový.

V příštím roce čekáme zhruba stejný růst jako letos (2,5 %). Domácí poptávka mírně zpomalí, což bude ale vykompenzováno zlepšující se zahraniční poptávkou, která bude ovlivněna pozvolným oživením německé ekonomiky během příštího roku.

 

CZE: Rusnok čeká stabilní sazby

Guvernér ČNB Jiří Rusnok řekl v pátek pro Aktuálně, že pravděpodobnost setrvání sazeb na 2 % po několik dalších čtvrtletích je nyní vysoká.

Tento postoj odpovídá zhruba naší prognóze, kdy čekáme stabilní sazby i během celého příštího roku. V roce 2021 pak bude záležet na tom, jak bude vypadat eurozóna a kdo vyhraje americké volby. Pokud se eurozóna oživí a Trump neobhájí, mohlo by dojít k dalšímu zvýšení sazeb. Případná výhra Trumpa by ale mohla znamenat, že po Číně začne zvyšovat na cla na zboží z EU, což by byl silný argument pro ponechání sazeb beze změny.

 

EMU: Inflace

V listopadu dosáhla meziroční inflace v eurozóně 1 % a oproti říjnu (0,7 %) tak byla mírně vyšší. Ceny táhnou nahoru především potraviny a služby. V cenách služeb se projevuje vcelku slušná domácí poptávka, která kompenzuje špatná průmyslová data a zajišťuje růst HDP. Ve směru nižší meziroční inflace působí především ceny energií, když oproti loňskému roku jsou významně nižší ceny ropy.

Během příštího roku by se mohla inflace v eurozóně dále pozvolna zvyšovat; celkově ale zůstane pod cílem ECB až do roku 2021. Sice ji mohou vychýlit ceny potravin a tím jí dočasně zvednout, pro ECB je ale klíčová poptávková (jádrová) inflace a ta zůstává slabá (aktuálně 1,3 %).

 

EMU: Inflace a nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti dosáhla v eurozóně v říjnu 7,5 %, když v září byla (po revizi) o desetinku vyšší. Jde o nejnižší míru nezaměstnanosti od července 2008. I to ukazuje, že eurozóna na tom není až zase tak špatně, jak by se z některých novinových článků mohlo zdát. Vcelku slušný trh práce podporuje vývoj domácí poptávky a zajišťuje tak, že růst HDP stále zůstává kladný.

Nejnižší míra nezaměstnanosti zůstává v ČR s hodnotou 2,2 %. Poté následuje Německo, Polsko a další země.

Na druhou stranu se ale už míra nezaměstnanosti pravděpodobně nebude v eurozóně příliš snižovat, protože na to by byly potřeba strukturální reformy. V zemích s flexibilním trhem práce již míra nezaměstnanosti nízká je; v zemích s vysokou nezaměstnaností jejímu poklesu brání přílišná ochrana zaměstnanců, kvůli níž se firmy velmi často zdráhají zvyšovat zaměstnanost.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Události v EU

Ilustrativní obrázek

Podíl soukromých kolejí (PBSA) v Praze narůstá, zatímco kapacita veřejných kolejí klesá

Ilustrativní obrázek

Češi a riziko: Řízení bez pásu bezpečnější než nechráněný sex. Hazard stejně riskantní jako investice

Ilustrativní obrázek

Konzultantská společnost H&R Block oznámila výsledky v souladu s očekáváním

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o nestabilitě důchodových systémů

Ilustrativní obrázek

Dvě pětiny učňů pracují po škole mimo svůj obor. Rozšířená realita pomáhá řešit nedostatek pracovníkůČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevírá středeční seanci růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ztrácejí; obchodní dohoda možná počká více jak rok

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše klesají; propadu vede Austrálie, Čína rostoucí výjimkou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.