Ranní restart 19.8.2020

10:43 | E V | Diskuze

Hypoteční trh jede na plný plyn.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Po dnes vydaných údajích serveru hypoindex.cz (mzr. růst objemu nových hypoték 40 %) už je jasno: vysoká červnová hodnota objemu nových hypoték (přes 25 %) nebyla pouhých krátkodobým vzepětím daným koncem čtvrtletí, blížícími se prázdninami atp. Český trh s bydlením se koronakrizí evidentně nenechal vykolejit. Spíš to vypadá, že z ní naopak bere dodatečnou další sílu (snad ve smyslu snahy mnohých z nás pořídit si bydlení s vlastním kouskem zahrady pro případ budoucích dalších karantén).

Jistou roli samozřejmě můžou hrát i poměrně nízké (a nadále mírně klesající) hypoteční úrokové sazby – v červenci činila dle hypoindexu průměrná sazba z nových hypoték pouhých 2,15 %.

 

Debata o zdanění práce v Česku

Včera byla hlavní makroekonomickou zprávou dne dohoda vicepremiéra Hamáčka (tj. ČSSD) a vicepremiérky Schillerové (tj. ANO), že daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti bude počítána z hrubé (nikoli superhrubé) mzdy a že u zaměstnanců s nižšími příjmy se uplatní sazba 15 % (teď se u všech zaměstnanců uplatňuje de facto sazba 20,1 %). Sazba daně pro zaměstnance s vyššími bude předmětem dalšího jednání.

Jde o analyticky bohaté téma. Například se nabízí otázka, jak velkou pomoc by zmíněné snížení sazby daně skutečně znamenalo pro nízkopříjmové rodiny (jak o tom mluví Hamáček). Petr Holub ze serveru seznamzpravy.cz včera upozornil, že příliš velkou pomocí by to pro ně nebylo (protože už teď mnohé z těchto rodin platí na DPFO jen velmi malé částky, nebo dokonce pobírají naopak daňové bonusy).

Já zkusím zopakovat některá další relevantní fakta týkající se českého daňového systému, a to v mezinárodním srovnání (zdroji dat jsou Eurostat a OECD).

 

České daně 1: Zdanění práce není vysoké

Často uváděná nepřiměřenost daňového zatížení práce v Česku je (aspoň v evropském kontextu) mýtem. Nestačí porovnat celkové odvody z pracovních příjmů (ať už placené zaměstnanci nebo zaměstnavateli), neboli porovnat součet daně a pojistného. V některých zemích totiž musí zaměstnanec ze svého „čistého“ příjmu provést určité další povinné platby (obvykle do soukromých penzijních fondů).

Teprve po zahrnutí těchto kvazi-daňových výdajů získáme porovnatelný ukazatel zvaný „klín povinných plateb“. Ten se liší podle rodinné situace, takže za každou zemi má organizace OECD k dispozici celkem 8 čísel: pro zaměstnance bez rodiny, sezdané bez dětí a konečně pro rodiny se dvěma dětmi a jedním nebo dvěma rodiči, navíc při různých úrovních příjmů. Česko je ve třech z těchto osmi kategoriích pod průměrem Evropské unie, ve zbylých čtyřech jen mírně nad tímto průměrem.

A navíc: vedle všech uvedených povinných plateb se domácnosti v mnoha zemích snaží ze svého čistého příjmu odkládat úspory na důchod (což lze brát jako další daň, byť jen „stínovou“). Česko však spolu s Belgií, Francií, Rakouskem aj. patří k zemím, kde toto odkládání není (zatím) tolik potřebné, protože dominantní část celkových příjmů důchodců jde z veřejných rozpočtů.

 

České daně 2: Progrese daně z příjmů fyzických osob je slabá

Stupeň progresivnosti celkového zdanění domácností (tj. jak moc vyšší je procentuální zdanění pro domácnosti s vyšším příjmem) závisí zdaleka ne jen na samotné sazbě daně z příjmů ze závislé činnosti. Pár příkladů:

- slevy na dani způsobují progresi, protože snižují daňovou zátěž u nižšího příjmu relativně víc,

- nezdanitelné položky (dary, úroky z hypotečního úvěru, pojistné na penzijní připojištění nebo životní pojištění) způsobují nejspíš naopak degresi, neb je využívají hlavně lidé s vyššími příjmy,

- nenápadnou regresi způsobují také nepřímé daně (DPH, spotřební daně), protože výdaje na těmito daněmi zatížené zboží a služby tvoří vyšší procento v rozpočtech chudších domácností (bohatší utrácejí větší procento příjmu za cenné papíry, nemovitosti atp.)

 

Co se týče samotného zdanění příjmů, ČR patří v rámci OECD k zemím s nejmenší progresí:

Mohlo by se tedy zdát, že tlak na vyšší progresi je na místě, protože ČR je v tomto směru „pozadu“. Jenomže hlavním argumentem ve prospěch progresivního zdanění je snížení příjmové nerovnosti – a na tomto poli ČR vykazuje extrémně nízké hodnoty:

Hlavní „technický“ důvod pro posilování daňové progrese se tedy v Česku moc nevyskytuje. Rozhodnutí o síle progrese zdanění je ale nakonec vždy politické, bez ohledu na to, zda k němu jsou technické důvody nebo ne.

 

 

České daně 3: Probuďme daň z nemovitostí

Pokud nakonec skutečně bude sníženo zdanění příjmů v rozsahu, který sníží příjmy veřejných rozpočtů o vysoké desítky miliard korun (jak o tom mluví některé scénáře vypracované ministerstvem financí), vzniká samozřejmě otázka, jak tento výpadek vykrýt.

Jednou elegantní možností je „probudit“ v ČR velmi málo využívanou daň z nemovitostí. Smysl by to dávalo, protože majetková nerovnost je v Česku podle všeho mnohem vyšší než ta příjmová (a plyne primárně z vlastnictví nemovitostí).

Pokud by výnos z daně z nemovitosti byl zvýšen tak, aby se podílel na celkových daňových výnosech v Česku aspoň v rozsahu, který najdeme například v Dánsku, znamenalo by to zhruba šestinásobné zvýšení (viz následující graf), které by samo o sobě pokrylo dobrou polovinu výše zmíněného výpadku.

 

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Práce z domova má daňové výhody i rizika

Ilustrativní obrázek

Zrušení daně z nabytí nemovitosti podpoří ekonomiku

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke skokovému zdražení tabáku

Ilustrativní obrázek

Pomůže snížení daní k oživení ekonomiky?

Ilustrativní obrázek

Paušální daň bude nyní jen minoritním doplňkem daňového systému

Ilustrativní obrázek

USA zvažují uvalení celních tarifů na importy z evropských zemí v celkovém objemu 3,1 miliardy USDČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie se nakonec propadly výrazněji do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevírá růstem

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy připisovaly zisky, makro data v Číně nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.