Ranní restart 19.8.2020

10:43 | E V | Diskuze

Hypoteční trh jede na plný plyn.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Po dnes vydaných údajích serveru hypoindex.cz (mzr. růst objemu nových hypoték 40 %) už je jasno: vysoká červnová hodnota objemu nových hypoték (přes 25 %) nebyla pouhých krátkodobým vzepětím daným koncem čtvrtletí, blížícími se prázdninami atp. Český trh s bydlením se koronakrizí evidentně nenechal vykolejit. Spíš to vypadá, že z ní naopak bere dodatečnou další sílu (snad ve smyslu snahy mnohých z nás pořídit si bydlení s vlastním kouskem zahrady pro případ budoucích dalších karantén).

Jistou roli samozřejmě můžou hrát i poměrně nízké (a nadále mírně klesající) hypoteční úrokové sazby – v červenci činila dle hypoindexu průměrná sazba z nových hypoték pouhých 2,15 %.

 

Debata o zdanění práce v Česku

Včera byla hlavní makroekonomickou zprávou dne dohoda vicepremiéra Hamáčka (tj. ČSSD) a vicepremiérky Schillerové (tj. ANO), že daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti bude počítána z hrubé (nikoli superhrubé) mzdy a že u zaměstnanců s nižšími příjmy se uplatní sazba 15 % (teď se u všech zaměstnanců uplatňuje de facto sazba 20,1 %). Sazba daně pro zaměstnance s vyššími bude předmětem dalšího jednání.

Jde o analyticky bohaté téma. Například se nabízí otázka, jak velkou pomoc by zmíněné snížení sazby daně skutečně znamenalo pro nízkopříjmové rodiny (jak o tom mluví Hamáček). Petr Holub ze serveru seznamzpravy.cz včera upozornil, že příliš velkou pomocí by to pro ně nebylo (protože už teď mnohé z těchto rodin platí na DPFO jen velmi malé částky, nebo dokonce pobírají naopak daňové bonusy).

Já zkusím zopakovat některá další relevantní fakta týkající se českého daňového systému, a to v mezinárodním srovnání (zdroji dat jsou Eurostat a OECD).

 

České daně 1: Zdanění práce není vysoké

Často uváděná nepřiměřenost daňového zatížení práce v Česku je (aspoň v evropském kontextu) mýtem. Nestačí porovnat celkové odvody z pracovních příjmů (ať už placené zaměstnanci nebo zaměstnavateli), neboli porovnat součet daně a pojistného. V některých zemích totiž musí zaměstnanec ze svého „čistého“ příjmu provést určité další povinné platby (obvykle do soukromých penzijních fondů).

Teprve po zahrnutí těchto kvazi-daňových výdajů získáme porovnatelný ukazatel zvaný „klín povinných plateb“. Ten se liší podle rodinné situace, takže za každou zemi má organizace OECD k dispozici celkem 8 čísel: pro zaměstnance bez rodiny, sezdané bez dětí a konečně pro rodiny se dvěma dětmi a jedním nebo dvěma rodiči, navíc při různých úrovních příjmů. Česko je ve třech z těchto osmi kategoriích pod průměrem Evropské unie, ve zbylých čtyřech jen mírně nad tímto průměrem.

A navíc: vedle všech uvedených povinných plateb se domácnosti v mnoha zemích snaží ze svého čistého příjmu odkládat úspory na důchod (což lze brát jako další daň, byť jen „stínovou“). Česko však spolu s Belgií, Francií, Rakouskem aj. patří k zemím, kde toto odkládání není (zatím) tolik potřebné, protože dominantní část celkových příjmů důchodců jde z veřejných rozpočtů.

 

České daně 2: Progrese daně z příjmů fyzických osob je slabá

Stupeň progresivnosti celkového zdanění domácností (tj. jak moc vyšší je procentuální zdanění pro domácnosti s vyšším příjmem) závisí zdaleka ne jen na samotné sazbě daně z příjmů ze závislé činnosti. Pár příkladů:

- slevy na dani způsobují progresi, protože snižují daňovou zátěž u nižšího příjmu relativně víc,

- nezdanitelné položky (dary, úroky z hypotečního úvěru, pojistné na penzijní připojištění nebo životní pojištění) způsobují nejspíš naopak degresi, neb je využívají hlavně lidé s vyššími příjmy,

- nenápadnou regresi způsobují také nepřímé daně (DPH, spotřební daně), protože výdaje na těmito daněmi zatížené zboží a služby tvoří vyšší procento v rozpočtech chudších domácností (bohatší utrácejí větší procento příjmu za cenné papíry, nemovitosti atp.)

 

Co se týče samotného zdanění příjmů, ČR patří v rámci OECD k zemím s nejmenší progresí:

Mohlo by se tedy zdát, že tlak na vyšší progresi je na místě, protože ČR je v tomto směru „pozadu“. Jenomže hlavním argumentem ve prospěch progresivního zdanění je snížení příjmové nerovnosti – a na tomto poli ČR vykazuje extrémně nízké hodnoty:

Hlavní „technický“ důvod pro posilování daňové progrese se tedy v Česku moc nevyskytuje. Rozhodnutí o síle progrese zdanění je ale nakonec vždy politické, bez ohledu na to, zda k němu jsou technické důvody nebo ne.

 

 

České daně 3: Probuďme daň z nemovitostí

Pokud nakonec skutečně bude sníženo zdanění příjmů v rozsahu, který sníží příjmy veřejných rozpočtů o vysoké desítky miliard korun (jak o tom mluví některé scénáře vypracované ministerstvem financí), vzniká samozřejmě otázka, jak tento výpadek vykrýt.

Jednou elegantní možností je „probudit“ v ČR velmi málo využívanou daň z nemovitostí. Smysl by to dávalo, protože majetková nerovnost je v Česku podle všeho mnohem vyšší než ta příjmová (a plyne primárně z vlastnictví nemovitostí).

Pokud by výnos z daně z nemovitosti byl zvýšen tak, aby se podílel na celkových daňových výnosech v Česku aspoň v rozsahu, který najdeme například v Dánsku, znamenalo by to zhruba šestinásobné zvýšení (viz následující graf), které by samo o sobě pokrylo dobrou polovinu výše zmíněného výpadku.

 

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke změnám daní na tabákové výrobky

Ilustrativní obrázek

Práce z domova má daňové výhody i rizika

Ilustrativní obrázek

Zrušení daně z nabytí nemovitosti podpoří ekonomiku

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke skokovému zdražení tabáku

Ilustrativní obrázek

Pomůže snížení daní k oživení ekonomiky?Čti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.