Ranní restart 19.8.2019

10:39 | B Z | Diskuze

Brexit, který ještě nenastal a fiskální impuz

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Brexit, který ještě nenastal, je už nyní vidět v číslech.

Minule jsem ukazoval, že vývozy z Německa klesají, ale že důvodem není pokles vývozů do USA (respektive Ameriky) nebo do Číny (respektive Asie), ale pokles vývozů do Velké Británie a Irska. Dnes budeme pokračovat s dovozy do UK. Dovozy do UK si v letošním roce prošly velkým výkyvem. Na konci března reálně hrozil tvrdý Brexit, hrozil minimálně krátkodobý kolaps obchodu mezi UK a EU, a tak se britské domácnosti a firmy snažily alespoň částečně předzásobit. I české firmy, které do UK vyvážejí, zmiňovaly, že pronajaly sklady a naplnily je až po střechu. Vývozy tak v prvním čtvrtletí výrazně vzrostly.

Nicméně brexit nepřišel a byl postupně odložen až na říjen. A tak se tyto zásoby mohly začít rozpouštět. Dovozy ve druhém čtvrtletí tak nejen dále nerostly, ale dokonce poklesly. Na dalším obrázku je vidět podíl vývozů z EMU a Německa do UK na HDP. Je vidět, že tento efekt zvýšil v 1Q vývozy o 0,2 procentního bodu (EMU), respektive 0,3pb (Německo) vůči HDP. Toto neříká, že díky tomuto efektu rostla německá ekonomika o 0,3 procentního bodu rychleji. Jde jen o hrubé přiblížení efektu, protože v tomto výpočtu nebereme v potaz dovozní náročnost, která by efekt snižovala a na druhé straně nebereme v potaz nepřímé vývozy (skrz jiné země), které by efekt zase zvyšovaly. Každopádně tento efekt, který pomohl HDP v 1Q naopak snížil HDP ve druhém čtvrtletí. Teď jsme ale ve třetím čtvrtletí a Brexit je tentokrát naplánován na konec října. Boris Johnson se tváří, že tentokrát k žádnému odkladu nedojde, což zvyšuje motivaci se předzásobit. Jinými slovy, během srpna, září a října by se mohly opět výrazně zvyšovat vývozy z EU do UK. Plnění britských skladů tak pomůže makro číslům v EMU, především v Německu. Nicméně jen přechodně, protože pokud by došlo opět k odkladu, tak listopad a prosinec může přinést propad vývozů do UK jako letošní duben a květen. A pokud k odkladu nedojde a odchod bude bez dohody, tak počáteční zmatky na hranicích vyvolají recesi v UK a snížení růstu ekonomik EU. Připomínám náš odhad, že tvrdý Brexit by snížil růst české ekonomiky o více než jeden procentní bod. Mimochodem, britská vláda si zpracovala analýzu dopadu odchodu bez dohody, která samozřejmě unikla na veřejnost, a kde se píše, že Britové by čelili nedostatku jídla, pohonných hmot a léků a velkým zpožděním v přístavech. Vláda se brání, že jde o nejhorší možný scénář. Většina poslanců chce zabránit scénáři tvrdého Brexitu, ale neumí se dohodnout jak. Jeremy Corbyn navrhnul, že by vedl dočasnou vládu, která by vyjednala další odklad a vypsala volby a podporovala by druhé referendum. Existuje ale skupina poslanců, která sice nenávidí představu tvrdého Brexitu, ale ještě více představu, že by se Corbyn stal premiérem. 

Ale zpět ještě k obchodu. Minulý týden jsem také ukazoval, že ekonomiky EU/Evropy jsou obchodem výrazně více propojeny než ekonomiky v Asii nebo Americe. Obrázek ukazuje, že 70% vývozů v Evropě je napojeno na globální produkční řetězce, zatímco v Americe je to jen 40% a Asii něco přes 40%. Jinými slovy, díky silnému obchodnímu propojení se problémy jednoho státu (nebo nejistota ohledně jednoho státu) v Evropě šíří rychle i do dalších ekonomik. Obchod mezi jednotlivými státy eurozóny poklesl v červnu o více než 6,5 procenta (meziročně). 

 

Letem světem

Tento týden bude publikovaný zápis z jednání Fedu a ECB a především proběhne každoroční slet centrálních bankéřů v Jackson Hole. Finanční trhy se těší na proslov Jeroma Powella (pátek), protože doufají, že přehodnotí výhled na sazby z „červencové snížení sazeb bylo jen přizpůsobením uprostřed cyklu“ na „tohle byl je začátek série snížení“. Dále finanční trh bude sledovat dění v Itálii = kdy bude vyslovena nedůvěra vládě. Trump řekl, že obchodní jednání s Čínou probíhají, ale ještě nemají dohodu k podpisu. Pozitivní zprávou je, že v Německu by mohl zafungovat fiskál: německý ministr financí připustil, že by vláda mohla zvýšit výdaje o 50 mld. EUR (=1,4% HDP!), ale nyní žádný bezprostřední plán není.

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Boris Johnson se v pondělí sejde se Jean-Claudem Junckerem

Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Skotský odvolací soud označil Johnsonovo přerušení jednání britského parlamentu za nezákonné

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše rostou; Cut FEDu doprovází neměnná politika BoJ se slovy o příp. snížení sazeb

Ilustrativní obrázek

Po snížení klíčové úrokové sazby o 25 bps. uzavírá index Dow Jones růstem o 0,13%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.