Ranní restart 19.5.2020

10:38 | E V | Diskuze

Japonská ekonomika v recesi.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Recese se většinou definuje jako dvě po sobě jdoucí mezičtvrtletní poklesy HDP. A v ní se nachází Japonsko, když ve 4Q 2019 pokleslo HDP mezičtvrtletně o 1,9 % a 1Q 2020 o dalších 0,9 %. V meziročním vyjádření kleslo HDP v 1Q 2020 o 2,2 %. Jde o trochu jiný příběh oproti dalším vyspělým zemím, protože v Evropě i USA udeřila krize až v letošním roce.

Stejně jako další ekonomiky je hlavním důvodem pandemie koronaviru. Vedle toho se ale v japonské ekonomice negativně projevuje loňské zvýšení daně z obratu a vliv počasí (tajfun), což jsou důvody pro pokles HDP již na konci minulého roku.

 

USA chtějí podpořit přesun výroby z Číny

Americká administrativa připravuje různá opatření, která by měla přimět americké podniky snížit závislost na dodavatelích v Číně a snížit průmyslové aktivity tamtéž (např. přesunutím výroby). Mělo by jít o systém různých subvencí, daňových úlev a regulací. Zatím ale konkrétní detaily nejsou známy.

Z pohledu americké ekonomiky by tento vývoj mohl přispět k pokrizovému růstu inflace, protože přesun výroby i změna dodavatelů i přes nižší daně bude pro americké firmy nákladný. To se dá tak brát jako riziko ve směru vyšší inflace po odeznění krize (rychlejšího růstu inflačních tlaků) a rychlejším růstu úrokových sazeb v USA.

 

Německo a Francie navrhují nový program

Německo a Francie plánují (respektive zatím jen navrhují) vytvořit nový evropský program, ze kterého by měly čerpat podporu firmy z nejvíce krizí zasažených zemí a sektorů. Rozsah fondu má být 500 mld euro.

Zatím jde jen o návrh a tak na konkrétní firmy a sektory dojde až později. Kandidáty by ale mohly být automobilky, letecký průmysl, strojírenství a případně část služeb a cestovní ruch.

 

Ceny ropy rostou

Ceny ropy v posledních dnech korigují svůj minulý vývoj a rostou. Hlavním důvodem je výrazný nárůst poptávky po ropě z Číny, nicméně vliv má i postupné obnovování chodu ekonomik a s ním související lepší sentiment na trzích. A k růstu cen ropy přispěla i dohoda OPECu a Ruska ohledně snížení objemu těžby.

Je otázka, kam mohou nyní ceny ropy vystoupat. Osobně nečekám, že by ceny šly v brzké době výrazněji nad 40 dolarů. K tomu by mohlo dojít až po odeznění krize, kdy by se mohly zvýšit k 50 dolarům za barel.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 22.1.2021

Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021

Ilustrativní obrázek

K zachování zaměstnanosti napomůže existence funkčního systému dalšího vzdělávání

Ilustrativní obrázek

Výběr firemních zařízení pro zaměstnance není jen rozhodnutím IT oddělení

Ilustrativní obrázek

Ve kterých oborech nemají lidé perspektivní vyhlídky?

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 11.1.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.