Ranní restart 19.5.2020

10:38 | E V | Diskuze

Japonská ekonomika v recesi.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Recese se většinou definuje jako dvě po sobě jdoucí mezičtvrtletní poklesy HDP. A v ní se nachází Japonsko, když ve 4Q 2019 pokleslo HDP mezičtvrtletně o 1,9 % a 1Q 2020 o dalších 0,9 %. V meziročním vyjádření kleslo HDP v 1Q 2020 o 2,2 %. Jde o trochu jiný příběh oproti dalším vyspělým zemím, protože v Evropě i USA udeřila krize až v letošním roce.

Stejně jako další ekonomiky je hlavním důvodem pandemie koronaviru. Vedle toho se ale v japonské ekonomice negativně projevuje loňské zvýšení daně z obratu a vliv počasí (tajfun), což jsou důvody pro pokles HDP již na konci minulého roku.

 

USA chtějí podpořit přesun výroby z Číny

Americká administrativa připravuje různá opatření, která by měla přimět americké podniky snížit závislost na dodavatelích v Číně a snížit průmyslové aktivity tamtéž (např. přesunutím výroby). Mělo by jít o systém různých subvencí, daňových úlev a regulací. Zatím ale konkrétní detaily nejsou známy.

Z pohledu americké ekonomiky by tento vývoj mohl přispět k pokrizovému růstu inflace, protože přesun výroby i změna dodavatelů i přes nižší daně bude pro americké firmy nákladný. To se dá tak brát jako riziko ve směru vyšší inflace po odeznění krize (rychlejšího růstu inflačních tlaků) a rychlejším růstu úrokových sazeb v USA.

 

Německo a Francie navrhují nový program

Německo a Francie plánují (respektive zatím jen navrhují) vytvořit nový evropský program, ze kterého by měly čerpat podporu firmy z nejvíce krizí zasažených zemí a sektorů. Rozsah fondu má být 500 mld euro.

Zatím jde jen o návrh a tak na konkrétní firmy a sektory dojde až později. Kandidáty by ale mohly být automobilky, letecký průmysl, strojírenství a případně část služeb a cestovní ruch.

 

Ceny ropy rostou

Ceny ropy v posledních dnech korigují svůj minulý vývoj a rostou. Hlavním důvodem je výrazný nárůst poptávky po ropě z Číny, nicméně vliv má i postupné obnovování chodu ekonomik a s ním související lepší sentiment na trzích. A k růstu cen ropy přispěla i dohoda OPECu a Ruska ohledně snížení objemu těžby.

Je otázka, kam mohou nyní ceny ropy vystoupat. Osobně nečekám, že by ceny šly v brzké době výrazněji nad 40 dolarů. K tomu by mohlo dojít až po odeznění krize, kdy by se mohly zvýšit k 50 dolarům za barel.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pátek na trzích: Data z trhu práce v USA, jednání OPEC+ či čtvrteční ECB

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Update: Ekonomika si osahává dno a inflace brzdí

Ilustrativní obrázek

Dell Technologies spouští Cloud Service Provider program s prvním českým partnerem Master Internet

Ilustrativní obrázek

Koronavirové „prázdniny“: 40 % rodičů pouští dětem kvůli pracovním povinnostem televizi

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Mzdový růst pokračuje v pozvolném oslabování

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 5.6.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.