Ve čtvrtek jsou v USA zveřejňována týdenní data z trhu práce. V minulém týdnu dosáhl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti 861 tisíc a mírně se oproti předchozímu týdnu zvýšil. To by samo o sobě nebylo nejlepším signálem.
Jenže počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti pokračoval v dalším poklesu.
Celkově data z americké ekonomiky vypadají slibně (viz i včerejší Michalův Restart). V USA pokračuje očkování relativně rychlým tempem, což spolu s pozvolným uvolňováním restrikcí povede k ekonomickému oživení pravděpodobně již během března. Navíc trh práce je v USA výrazně flexibilní, což může implikovat při oživení poptávky silný a především rychlý pokles nezaměstnanosti.
V USA dojde k oživení oproti eurozóně dříve a navíc se výrazněji budou zvyšovat inflační tlaky. Proto vidíme další prostor pro posílení dolaru (viz náš Měsíčník z minulého pátku).
CZE: Pokles produkce aut
V lednu bylo v ČR vyrobeno necelých 105 tisíc automobilů, což bylo meziročně zhruba o 12 % méně. Hlavním důvodem je pokles zahraniční poptávky způsobený dopady koronavirové pandemie (především výraznou nejistotou). Vliv mají nicméně i výpadky některých subdodávek (především dovozu čipů).
Podle agentury Reuters pozastavila i nyní v únoru Škoda některé směny z důvodu pokračujícího nedostatku některých dílů.
Z našeho pohledu nejdou aktuální data výrazně proti naší prognóze, ačkoliv mírné riziko směrem dolů představují. Pro první čtvrtletí čekáme utlumený vývoj ekonomické aktivity a oživení až ve druhém.
I přesto ale budeme v nové prognóze, kterou zveřejníme zhruba za tři týdny (čekáme nyní na zveřejnění dat složek HDP) posouvat pravděpodobně růst HDP pro letošek směrem dolů. Hlavním důvodem budou ale výrazně lepší než očekávaná data vývoje HDP za loňský rok, která sama o sobě implikují pro letošek menší tempo růstu.