Ranní Restart 19.2.2020

10:37 | E V | Diskuze

ZEW indikátor hlásí pokles.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včerejší den přinesl nejnovější hodnotu vypovídající o náladě v německé ekonomice. Údaj pocházející z dílny ZEW Institutu nevyzněl příliš optimisticky, když únorové číslo pokleslo na 8,7 bodů z předešlých 26,7 bodů. Ačkoliv se nálada drží v kladném teritoriu, poklesla poprvé od srpna předešlého roku.

Za poklesem stojí především obavy z negativního dopadu, jenž by mohl na světovou – a tedy potažmo exportně orientovanou německou – ekonomiku mít stále se rozšiřující koronavirus. Čína je pro Německo důležitým obchodním partnerem.

Co se týká ekonomických očekávání pro eurozónu, tak ta poklesla o něco mírněji, když únorový ukazatel činil 10,4 bodů, zatímco v lednu to bylo 15,2.

V našich prognózách počítáme s pozvolným oživením v Německu. Tento předpoklad je podpořen zmírněním nejistot ve světové ekonomice, které pramenily především z uskutečnění brexitu bez dohody a obchodních válek. Výraznější oživení Německa je však oddáleno nepříznivou situací v Číně. Ta ovlivňuje i ZEW indikátor a to z důvodu, že ZEW Institut funguje na principu dotazování se investorů a analytiků, a tedy skupin, které jsou na výskyt nejistot v globální ekonomice výrazně citlivější nežli například podniky, jichž se dotazuje IFO Institut. Výsledky IFO Institutu mají tedy blíže ke skutečné ekonomické aktivitě firem, a proto jsou sledovány prioritně. 

 

Budoucnost měnové politiky

Dosluhující guvernér Bank of England Mark Carney vyjádřil své obavy o účinnost měnové politiky již před nedávnem. Nyní se k němu přidala bývalá guvernérka Federálního rezervního systému Janet Yellnová, která pro Financial Times uvedla: „I worry about low interest rates because they are a symptom of a deeper problem in the global economy. And it has put central banks in a position where they don't have a lot of ammunition. If we have a serious recession, we're probably not going to be able to count on central banks to offer up a significant response.“

Z vyjádření Yellenové tak vyplývá, že konvenční nástroje měnové politiky selhávají. Otázkou však zůstává efektivnost nástrojů nekonvenčních, které se stávají běžnou součástí měnové politiky i v období ekonomické konjuktury. Právě tento fakt přivádí mnohé ekonomy na myšlenku, jaké řešení centrální banky uplatní, až dojde k obratu v hospodářském cyklu. Nezřídka se objevují požadavky na zapojení fiskální politiky. Jakmile by však vládní utrácení – ve snaze oživit krizí zasažené ekonomiky – bylo financováno za podpory centrální banky, bylo by narušeno pravidlo nezávislosti, jež spočívá v oficiálním oddělení rozpočtové a měnové politiky. Důvodem pro existenci tohoto pravidla jsou mimo jiné i obavy z vysoké inflace, která by mohla nastat v případě, že by vlády financovaly své výdaje pomocí prostého „tištění peněz“ (nepřesný termín, který však situaci ilustruje nejlépe). Ačkoliv není jasné, jaká opatření nastanou v průběhu příští krize, jisté je, že tradiční měnová politika se pomalu, ale jistě stává otázkou minulosti.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Trh s prodejem aut se pozvolna vzpamatovává, mnoho firem ale přehodnocuje cash flow

Ilustrativní obrázek

MBA lze nyní vystudovat i online s pomocí micro-learningu

Ilustrativní obrázek

Booking zveřejnil výsledky za 2Q 2020; jeho akcie v předobchodní fázi posilují o 4 %

Ilustrativní obrázek

Kanceláře v roce 2030 - 30 % jich bude řešeno jako flexibilní pracoviště.

Ilustrativní obrázek

Zajišťovna Munich Re představila výsledky za 2Q 2020

Ilustrativní obrázek

Sedm archetypů digitální ekonomiky, digitální politika a digitální transformace státůČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.