Ranní restart 19.11.2020

10:43 | E V | Diskuze

Letem světem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ceny v EMU v říjnu poklesly meziročně o 0,3 procenta. Jádrová inflace se v EMU drží blízko jednoho procenta. Zajímavé je, že se jednoho procenta drží už několik let bez ohledu na záporné (nominální) sazby, bez ohledu na ekonomický vývoj. Když se podíváme do ČR, tak vidíme dramaticky jiný obrázek. Deflace po finanční krizi, ale od ekonomického oživení a zavedení kurzového závazku se jádrová inflace vydala vzhůru. Aktuálně drze atakuje čtyři procenta, bez ohledu na to, že máme covidovou krizi. Tento obrázek dokládá, jak výrazně více inflační prostředí v ČR bylo během boomu a zůstává dokonce i během současné krize.

 

Jaké jsou důvody? Za prvé, během kurzového závazku se koruna díky vysoké poptávce ze zahraničí a intervencím ČNB, stala vysoce překoupenou měnou. Je to vidět na nárůstu zahraničního dluhu ČR. Překoupenost koruny vede k větší volatilitě, respektive k větší citlivosti na globální témata finančních trhů. Umenšila se tak role čistě fundamentálních faktorů, jako je vývoj běžného účtu nebo přímých zahraničních investic. Můžeme zjednodušeně říci, že koruna se stala méně racionální a stal se více emoční. Díky menšímu vlivu fundamentů a překoupenosti koruny se oslabil dlouhodobý trend posilování české měny.

Česká ekonomika je konvergující ekonomika. Doháníme eurozónu v produktivitě. S touto tzv. reálnou konvergencí je spojena i konvergence nominální. Tedy přibližování cen. A toto přibližování cen může probíhat dvěma kanály. Za prvé přes vyšší růst cen v ČR než v EMU, tedy přes vyšší inflaci. Anebo přes posilování koruny. Kurzový kanál byl v minulosti významnější = koruna trendově posilovala v průměru o tři procenta. Nicméně překoupenost koruny, oslabení trendu posilování koruny dal větší váhu v přibližování cen na inflační diferenciál. A inflační diferenciál bude hrát důležitou roli i v budoucnosti.

Za druhé, vyšší inflaci podporuje i demografický vývoj. Klesá pracovní síla a firmy hlásí více volných pracovních míst než nezaměstnaných. Takový mix vede logicky k tlaku na růst mezd. Mira nezaměstnanosti kolem 3-4 procent vytváří tlak na růst nominálních mezd přes pět procent. Takto vysoký růst mezd má samozřejmě tendenci probublat do poptávkových tlaků a nakonec do inflace 2 procenta plus.

Současná covidová krize nevede k deflaci, protože má jiný charakter než finanční krize. ČNB předpokládá, že inflaci díky poklesu ekonomiky jenom sklouzne směrem k inflačnímu cíli. S inflací na dvou procentech není moc konzistentní repo sazba blízko nuly. Proto se ČNB vrátí ke zvyšování sazeb, jakmile to bude možné. Sama ČNB ve své prognóze ukazuje repo na konci příštího roku na jednom procentu. To by se mohlo stát, pokud by ČNB měla jistotu, že další podzimní covidová vlna nepřijde (vakcína), spíše bude opatrnější.

Suma sumárum: v minulosti se často stávalo, že koruna posílila více, než se čekalo a díky tomu sazby se tak rychle nezvyšovaly. Ale zbrzdění trendu posilování nás přivedlo do opačné situace: koruna posiluje méně, než se čekalo a díky tomu ČNB sazby zvyšuje rychleji.

Mimochodem, vzpomínáte, že ještě na začátku roku ČNB sazby zvýšila na 2,25 a byla připravena je dál zvyšovat?

Vakcína update: Vakcína od Pfizer by mohla získat schválení EU pro nouzové použití už ve druhé polovině prosince. Moderna by mohla začít vyrábět vakcínu pro EU na konci měsíce.

Dnes bude jednat Evropská rada: na programu odblokování víceletého finančního rámce a covidového balíčku (vetovat chce Polsko a Maďarsko, protože mají problém s právním státem) a Brexit (nyní je pravděpodobnější, že dohody nebude dosaženo). 

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Online obchod Answear.cz prodal během listopadu a Black Friday zboží za 66 milionů, o 50 % více než loňský rok

Ilustrativní obrázek

Růst mezd se zastavuje, ve 2. čtvrtletí se průměrná mzda reálně snížila o 2,5 %

Ilustrativní obrázek

Ryanair koupí od Boeingu letadla typu 737 Max v hodnotě 9,4 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Společnost Dollar General zveřejnila za 3Q růst porovnatelných tržeb a oznamuje dividendu

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu mezdČti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.