Ranní restart 19.11.2019

10:22 | E V | Diskuze

Je potřeba mít vyšší cíle

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Jakou úroveň inflace by měly centrální banky cílovat? Existence nominální rigidit (tedy že ceny a mzdy nerady klesají) a nadhodnocování inflace statistickými úřady (ačkoliv si většina myslí, že inflace je naopak podhodnocena) určují, že inflační cíl má být kladný, nikoliv nulový. Ale jak vysoko? Je dvouprocentní inflační cíl to pravé ořechové?

Jednou z proměnných, které by měly ovlivňovat nastavení inflačního cíle je i výše rovnovážné úrokové sazby. Jsme v situaci, kdy rovnovážné reálné sazby výrazně poklesly. Podle odhadů Holston a spol. k nule pro USA a EMU. Některé odhady poklesu pro EMU dokonce ukazují záporné hodnoty.

Finanční trh vidí dlouhodobý výhled (5Y5Y) na reálné sazby následovně: nula pro USA a kolem -1% pro EMU a ČR někde mezitím. S inflačním cílem na dvou procentech to znamená, že v rovnováze se budou nominální sazby ECB pohybovat kolem dvou procent (pokud platí odhady Holston a spol.) nebo kolem jednoho procenta pokud bude platit to, co indikuje finanční trh.

Philippe Andrade a spol. zkoumali, jak změny v rovnovážné úrokové sazby ovlivňují optimální úroveň inflačního cíle. Strnulost cen a mezd směrem dolů je problém během ekonomického zpomalení nebo recese a zhoršuje její průběh. Nicméně v ekonomice také existuje indexace mezd a cen, tedy automatické zvyšování na základě aktuální inflace a růstu mezd. Čím vyšší inflace, tím i vyšší budoucí růst mezd a cen. A do třetice také musíme vzít do úvahy, že centrální banka má omezení kam až může úrokové sazby snížit. Ať už je to nula nebo nějaké číslo těsně pod nulou. Centrální banka tak potřebuje mít nějaký prostor pro snížení sazeb, tedy neměla by se dlouhodobě pohybovat blízko nuly.

Co analýza Andrade a spol. ukazuje? Čím nižší rovnovážná reálná sazba, tím vyšší pravděpodobnost, že centrální banka narazí na nulový limit na sazbách. A proto by si měla vytvořit polštář ve formě vyšších nominálních sazeb. A tedy zvýšit inflační cíl, viz obrázek níže.

Tak například nulové rovnovážné úrokové sazby implikuji potřebu zvýšit inflační cíl ze dvou procent na čtyři procenta. Pokud ne, tak centrální banka bude často narážet na nulovou hranici. A pokud bude často narážet na nulovou hranici, tak bude muset častěji používat jiné nástroje měnové politiky jako kvantitativní uvolnění nebo kurzový závazek. Jak víme, tak centrální banky své inflační cíle nezvýšily. Takže nestandardní nástroje se stanou standardními, což dlouhodobě bude držet výnosy na nízkých úrovních. 

 

Letem světem

Trump opět kritizoval guvernéra Fedu za příliš vysoké úrokové sazby ve srovnání s dalšími vyspělými ekonomikami.

Česká vláda schválila návrh zákona na 7% digitální daň na velké technologické firmy (globální příjmy vyšší než 750 mil. EUR a české příjmy vyšší než 100 mil. CZK). Nová daň by měla přinést ročně 2,4-6,6 mld. CZK.

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář k Národnímu investičnímu plánu

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 16.12.2019

Ilustrativní obrázek

Moneta: Informace z konferenčního hovoru

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 16.12.2019

Ilustrativní obrázek

Prezident Trump na Twitteru popřel dosažení dohody s Čínou, zprávu The WSJ označil za falešnouČti více
Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně po páteční předběžné dohodě mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Burza v Německu přidává 1,31%

Ilustrativní obrázek

Ropný trh bude čelit přebytku v prvním čtvrtletí roku 2020, uvedla MEA

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco dosáhlo hodntoy 2 bilionů dolarů během druhého obchodního dne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.