Ranní restart 19.1.2021

10:08 | E V | Diskuze

Letem světem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Epidemiologické okénko: v Česku nová nakažlivější mutace covidu se už podílí 10 procenty na počtu nově nakažených. Ministr Blatný uvedl, že máme několik měsíců na reakci. Buď jde o přeřeknutí (a myslel dny) nebo nepochopení exponenciály.

Aktuální reprodukční číslo je 0,8 = počet nakažených exponenciálně klesá. Super! Máme zkušenost, že v případě zavedení nejtvrdších opatření (PES 5) jsme jej byli schopni a nějakou dobu udržet na 0,7. Nová mutace zvyšuje reprodukční číslo o 0,5-0,7 bodu. Takže zvýší reprodukční číslo z 0,7 na 1,2-1,4. A to, i když zůstaneme v pětce. Jeden cyklus covidu je cca pět dní, takže za měsíc máme 6 cyklů, kdy jeden nakažený v každém cyklu nakazí 1,2-1,4 lidí. Takže spočítáme, že 1,2^6=3 a 1,4^6=7,5. Takže počet potvrzených nakažených s novou mutací se za měsíc ztrojnásobí až ze sedmiapůlnásobí. Aktuální týdenní průměr nově potvrzených nakažených je 8000. 10% z nich má novou mutaci, tedy 800 a 7200 starou. Za měsíc bude mít tu novou 2400-6000 denně a kdyby si stará mutace zachovala reprodukční číslo 0,7, tak staré bude cca 850 denně. Celkový počet nově nakažených bude 3250-6850 denně, tedy stále vysoko. A připomínám, že to jsme ve světě, kde platí PES 5. Už nyní dochází k rozvolňování některých opatření, ale i chování lidí, vláda bude v pokušení snížit stupeň 5 na 4. Pokud stupeň posune „staré“ reprodukční číslo na 1, tak pak se počet lidí nakažených novou mutací do měsíce zvýší 11x.

Proto, pokud chceme nějak reagovat, tak nemáme měsíc, ale dny. Proto některé státy změnily očkovací strategii na „first dose first“, tedy proočkovat co nejvíce lidí z ohrožených skupin první dávkou. Včera jsem ukazoval, že kdyby byla veškerá vakcína dodaná k minulému týdnu (169 tisíc) použita na očkování lidí 85+ (a jen první dávkou, která má účinnost 82%), tak do konce ledna máme nižší smrtnost o 20%.

Mimochodem, předpokládejme, že dokážeme snížit počet nakažených na 2000, dostatečně testovat… Pak bychom mohli opět začít spoléhat na Chytrou karanténu. Ta ale nefunguje.

Podle dat hygienických stanic totiž na jednoho nakaženého připadá 0,8 kontaktů. Extrémem je Plzeňský kraj, kde to je dokonce polovina.

Tak buď jsou na Plzeňsku všichni antropofobici a ve zbytku ČR extrémní introverti. Anebo nefunguje trasování, lidí tají kontakty, protože jinak pokles příjmů, a to si nemůže a nechce dovolit mnoho lidí. Proto opakujeme, že je potřeba doplnit Chytrou karanténu o pozitivní motivaci: dorovnání nemocenské na 100% mzdy v případě lidí s nízkými příjmy. Jinak nemůže fungovat.

Krátce z makra: EU dneska představí plán na posílení mezinárodní role eura. Cílem je narušit dominanci amerického dolaru a izolovat EU od rizik ohrožující finanční stabilitu, ale také umožnit EU provádět svou geopolitiku bez rizik sankcí, především ze strany USA. Zní to poněkud fluidně a neurčitě, ale posílení finanční infrastruktury dává smysl.

V Itálii řeší krátkodobější problém: Senát bude hlasovat o vyslovení nedůvěře vládě. V dolní komoře premiér Conte podporu získal, Senát bude větší oříšek, ale pravděpodobnější je že vláda podporu získá.

V prosinci vzrostly nové registrace aut v ČR o téměř 9% meziročně, za celou EMU pokles -3%. To je velmi slušné oživení po poklesech v dubnu (ČR -60%, EMU -80% nebo UK dokonce -97%).

 

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Fresenius reportoval celoroční výsledky nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Vodafone v březnu plánuje IPO infrastrukturní společnosti Vantage Towers na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Medtronic za 3Q reportuje tržby lehce pod konsensem a očištěný zisk na akcii nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Do čeho investovat s uzavřenou provozovnou a jak nepřijít o zákazníky

Ilustrativní obrázek

Home Depot ve 4Q překonal očekávání analytiků, výhled na rok 2021 neposkytujeČti více
Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela výrazněji v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně v záporu, roste cena mědi a niklu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.