Ranní restart 18.9.2020

10:34 | E V | Diskuze

IfW zlepšil výhled pro německou ekonomiku.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

IfW coby jeden z nejrespektovanějších německých analytických ústavů zveřejnil včera novou prognózu. Výhled ústavu pro letošní německé HDP činí meziročně -5,5 %. Předchozí prognóza byla přitom -6,8 %.

IfW se tak zařadil k dalším institucím, které v posledních týdnech zlepšily prognózu pro letošní rok (naposledy tento týden Fed pro USA a OECD pro řadu ekonomik světa).

 

Bank of England naznačila možnost záporných sazeb

Měnověpolitický výbor britské centrální banky (BoE) včera rozhodl o ponechání úrokové sazby na nynější úrovni 0,1 % a o pokračování nákupů aktiv dosavadním tempem (745 mld. liber měsíčně). Trhy tuto neměnnost čekaly.

Určité překvapení však přišlo v rámci doprovodné komunikace: v zápisu z jednání je totiž obsažena zmínka o tom, že BoE bude řešit s tamním bankovním dohledem, jak přesně – pokud by si to vyžádal vývoj inflace a výstupu – bude možné zavést záporné úrokové sazby, aby to bylo „efektivní“.

Text dodává, že debata na toto téma začne v 4. čtvrtletí 2020, což budí dojem, že BoE nevidí pokles sazeb do záporu v tuto chvíli jako úplně urgentní téma. (Pocit urgentnosti se ovšem může rychle zvýšit, pokud bude pokračovat rychlé šíření covid-19 v Británii a pokud dále poroste už teď dost vysoká pravděpodobnost, že se do konce roku nepodaří dojednat dohodu o vztazích Albionu s EU od roku 2021).

Že šlo o jisté překvapení, bylo zřetelné z vývoje kurzu libry: proti euru je dnes ráno ve srovnání s úrovní včera dopoledne slabší o zhruba půl procenta (což ale v rámci kolísavosti tohoto kurzu není žádný velký poryv).

 

Program Antivirus, poptávka domácností, úvěry COVID atd.

Nezaslouženě malou pozornost vyvolala v pondělí vydaná (opět trochu legračně na facebooku) čísla MPSV o počtu zaměstnanců zařazených do programu Antivirus po měsících od března do srpna. Tato čísla zachycuje v následujícím grafu červená čára (modrá se týká obdobných čísel vydaných na počátku srpna).

Zejména číslo za srpen se ještě bude zvyšovat (tak, jak budou firmy zpětně žádat a příspěvky z programu), ale i tak je zjevné, že využívání programu firmami prudce klesá a v tuto chvíli už je oproti celkovému počtu zaměstnanců na českém trhu práce (přes čtyři miliony) téměř zanedbatelné.

Z toho plyne několik docela důležitých důsledků:

(a) Fiskální náklady programu Antivirus už jsou v tuto chvíli miniaturní.

(b) I kdybychom přijali tezi, že Antivirus deformoval český trh práce (což dle mého soudu není pravda - viz text v dnešních LN nebo v E15), teď už tak téměř nečiní.

Z (a) a (b) pak plyne, že s přípravou přechodu na tradiční kurzarbeit není třeba spěchat a vláda a sociální partneři můžou v klidu dál debatovat o jeho parametrech tak, aby nevznikla nějaká nešikovná verze.

(c) Vzhledem k nadále poměrně nízké míře nezaměstnanosti (v srpnu dle dat z úřadů práce 3,8 %) se dá říct, že pro české domácnosti se zatím v oblasti zaměstnanosti a příjmů žádná velká „koronakrize“ nekoná: o práci přišlo relativně málo lidí a relativně málo už je i těch, kteří (skrze Antivirus) brali snížené náhrady mezd. Tím pádem není například divu, že mají mnozí z nás chuť si brát hypotéky (na jejich trhu je letos zaděláno na historický objemový rekord).

(d) Roste moje pochybnost, zda na podzim přijde nějaká mohutná vlna zájmu firem o státem garantované úvěry COVID. Jedním z hlavních vysvětlení doposud nízkého zájmu o tyto úvěry totiž bylo, že firmy se zatím opírají o jiné formy státní pomoci. O Antivirus už se tedy téměř neopírají, a přesto žádosti o úvěry COVID rostou nadále jen velmi vlažně. (Zůstává ovšem možnost, že zájem o tyto úvěry vzroste, až skončí splátkové moratorium, které firmy využily u cca 15 % svých stávajících úvěrů.)

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Automobilový průmysl podle ředitele Volkswagenu nepotřebuje finanční podporu

Ilustrativní obrázek

Kofola vzhledem k nouzovému stavu upravila podmínky valné hromady, hlasování o dividendě proběhne

Ilustrativní obrázek

Zájem o nové kanceláře na minimu. Trh v době pandemie

Ilustrativní obrázek

Studenti budou soutěžit, jak pomocí digitálních technologií snížit uhlíkovou stopu. Vítěz získá 10 000 euro

Ilustrativní obrázek

Vláda omezila maloobchodní prodej, dopady do hospodaření Kofoly budou spíše omezené

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Druhá vlna spláchla vyhlídky na rychlé oživení ekonomikyČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.